• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Didžiausios metų šventės atkeliauja ne tik į namus, bet ir į įkalinimo įstaigas. Ten kalintys nuteistieji taip pat laukia švenčių, užgula vienintelę įkalinimo įstaigos parduotuvę tam, kad nusipirktų skanesnio maisto ir sėda aplink kuklų stalą kartu su tais, su kuriais dalijasi bendra erdve. Pasak Lietuvos įkalinimo įstaigose dirbančių specialistų, švenčių nuteistieji labai laukia, jiems iš artimųjų plūsta laiškai, parduotuvėlėje dingsta silkės, o Naujųjų metų naktį leidžiama nusižengti dienotvarkei ir išeiti į kiemą pasižiūrėti fejerverkų. 

Didžiausios metų šventės atkeliauja ne tik į namus, bet ir į įkalinimo įstaigas. Ten kalintys nuteistieji taip pat laukia švenčių, užgula vienintelę įkalinimo įstaigos parduotuvę tam, kad nusipirktų skanesnio maisto ir sėda aplink kuklų stalą kartu su tais, su kuriais dalijasi bendra erdve. Pasak Lietuvos įkalinimo įstaigose dirbančių specialistų, švenčių nuteistieji labai laukia, jiems iš artimųjų plūsta laiškai, parduotuvėlėje dingsta silkės, o Naujųjų metų naktį leidžiama nusižengti dienotvarkei ir išeiti į kiemą pasižiūrėti fejerverkų. 

REKLAMA

Štai Marijampolės pataisos namuose bausmę šiuo metu atlieka apie 1400 nuteistųjų ir jie šventes tikrai švenčia.

Šventėms gamino tinginį

Pasak Marijampolės pataisos namų direktoriaus Regimanto Kavaliausko, prieš Šv. Kalėdas ir Naujuosius metus organizuojami šventiniai renginiai, į kuriuos įtraukiami nuteistieji, šiais metais vyko šachmatų turnyras, gražiausiais šventėms papuoštos patalpos ir šventinio eilėraščio konkursai.

REKLAMA
REKLAMA

„Pasiekę geriausių rezultatų ar komisijos vertinimų nuteistieji apdovanojami prizais: saldainiais, tortais, diplomais). Nuteistieji aktyviai dalyvavo ir socialinėse akcijose gamindami šventines dovanėles socialinės globos įstaigoms“, – pasakojo direktorius.

REKLAMA

Anot jo, kaip ir prieš kiekvienas religines šventes, pataisos namuose lankosi įvairių religinių konfesijų atstovai, laikomos Šv. Mišios.

„Prieš šventes pastebimas nuteistųjų siunčiamų ir gaunamų laiškų ir šventinių sveikinimų skaičius. Nuteistieji dažnai tokius linkėjimus perduoda ir telefoninių pokalbių metu, nes taip pigiau. Artimieji intensyviau siunčia pinigines perlaidas nuteistiesiems“, – pasakojo Marijampolės pataisos namų direktorius. 

REKLAMA
REKLAMA

Jis taip pat atskleidė, kad pataisos namų valgykla derinasi prie šventinių tradicijų. 

„Kūčių dieną organizuojant maitinimą buvo pateikiami žuvies kotletai. Už asmeninėse sąskaitose turimas lėšas (atsiųstus ar uždirbtus pinigus) nuteistieji parduotuvėje įsigyjo daugiau prekių, tarkime kūčiukų,  skirtų kukliam šventiniam stalui. Parduotuvė informavo, kad parduota nemažai sausainių, sviesto ir kakavos, iš kurių nuteistieji pasigamina šventinį pyragą, vadinamą „Tinginiu“. Kadangi dalis nuteistųjų gyvena bendrabučio tipo patalpose po 10 ar daugiau, tie, kurie bendrauja, dažnai savo patalpoje pasidaro kuklų stalą Kalėdoms ar Naujiesiems Metams“, – pasakojo R. Kavaliauskas. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Direktorius taip pat atskleidė, kad, jei neturi drausmės pažeidimų, nuteistiesiems leidžiama ilgiau žiūrėti per televizorių transliuojamą šventinę programą. Gerai besielgiantiems ir pusiaukelės namuose bausmę atliekantiems nuteistiesiems leista išvykti per šventes į namus.

Silkė buvo išgraibstyta

Panevėžio pataisos namuose, kur kali pustrečio šimto moterų, taip pat netrūksta tradicijų ir džiugaus šventimo. Tradiciniai Kūčių patiekalai čia irgi buvo gaminami, o silkės išgraibstytos iš vienintelės parduotuvės. Tiesa, pagal tam tikras taisykles, nuteistosios negali turėti miltų, bet pyragai ir kiti gardumynai čia kepami ir be miltų. Šiuose pataisos namuose yra virtuvėlės, kur nuteistosios gali gaminti maistą, šeimininkauti. 

REKLAMA

„Pataisos namų parduotuvėje sudaromos sąlygos apsipirkti visoms norinčioms, tam tikrų maisto produktų buvo užsakyta daugiau. Dieną prieš Kūčias visos nuteistosios, kurios norėjo, turėjo galimybę nusipirkti geresnių maisto produktų, skanėstų. Moterys gyvena kartu, šventines vakarienes valgo kartu savo „sekcijose“. Kai kur prie stalo sėda penkios, kitur ir dvylika moterų“, – pasakojo Panevėžio pataisos namų resocializacijos skyriaus vyriausioji specialistė Aušra Janevičienė.

REKLAMA

Pataisos namų parduotuvėje prieš šventes nuteistosios daugiausiai perka vaisius ir daržoves, graibsto silkę, saldumynus. Laiškų ir skambučių pataisos namuose gyvenančios moterys taip pat gauna dvigubai daugiau, pačios rašo ir skambina taip pat daug. 

Pasak specialistės, šventės svarbus laikas šiuose pataisos namuose dar ir dėl to, kad kai kurios nuteistosios čia kali su vaikais. 

„Šiais metais buvo akcija, kurios metu buvo pildomos vaikų svajonės. Pyragų dienos metu pataisos namų darbuotojai surinkę pinigus už pyragus, juos irgi skyrė vaikams. Buvo ir savanorių, kurie atvyko su dovanomis. Gruodžio mėnesį organizuotos kelios išvykos į miestą, kad ir moterims būtų lengviau integruotis, ir požiūris į jas keistųsi. <<..>> Moterys puošė miesto erdves, vyko nemažai renginių, gamino žaislus, dalinosi jais su miesto bendruomene. Nuteistosios, kurios turi leidimą išeiti į miestą, savanoriavo maisto banke“, – pasakojo pataisos namų atstovė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ji pridūrė, kad neapsieita ir be kalėdinės mugės, kurios metu moterys pataisos namuose pardavinėjo savo rankdarbius. 

Anot A. Janevičienės, Naujieji metai pataisos namuose kur kas paprastesnė šventė, nei Kalėdos, bet štai gruodžio 30 dieną bausmę atliekančios moterys vaidino spektaklyje, o 31 dieną galės ilgiau pasidžiaugti vakaru. 

„Bausmę atliekančiųjų režimo reikalavimai (dienotvarkė) ir signalas „miegoti“ yra 22.30. Švenčių metu, t.y. Naujųjų metu naktį, yra leidžiama išeiti į kiemą pažiūrėti  šventinių fejerverkų, įvertinus bei atsižvelgus į kriminogeninę situaciją įstaigoje, taip pat gali būti leista eiti miegoti vėliau“, – aiškino A. Janevičienė. 

REKLAMA

Gamino žaislus 

Pravieniškių pataisos namuose-atvirojoje kolonijoje šventės taip pat sutiktos nekasdieniškai. Prieš šventes trečiojo sektoriaus resocializacijos skyriaus specialistai kartu su nuteistaisiais puošė gyvenamąsias patalpas, lauko teritoriją, klubo patalpas, gamino patiekalus, skirtus Kūčių dienai, nuteistieji prisiminė, kaip jie šventė Kūčias ir Šv. Kalėdas būdami laisvėje.

REKLAMA

Dieną prieš Kūčias čia atvyko kunigas Peter Hertel ir kunigas Rastislav Dluhy, bei Kauno arkivyskupijos savanoriai. Jie aplankė visus suimtuosius, pasidalino kalėdaičiais bei suvenyrais.

Prieš pat šventės antrojo sektoriaus darbuotojai aplankė Pravieniškių, Rumšiškių ir Žaslių vaikų darželius ir vaikams padovanojo nuteistųjų sukurtas kalėdines bei saldžias dovanėles.

Antrojo sektoriaus nuteistieji per tris mėnesius pagamino daugiau nei 50 kalėdinių atvirukų, numezgė šiltas kojines, pirštines, kepures, taip pat „origami“ būdu išlankstė įvairias dovanas. 

Tiesa, taip šventės švenčia ne visi už grotų atsidūrę žmonės, tie, kurie teismo tik laukia arba šventes pasitinka laikinai sulaikyti, dažnai jų nė nepajunta, nes tardymo izoliatoriuose taisyklės kur kas griežtesnės, o ir stabilumo, pažįstamų žmonių – mažiau.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų