Dar visai neseniai E. Švenčionienei paskelbus, kad ji kartu su vienu iš organizacijos narių Ediku Jagelavičiumi vyksta stebėti Rusijos organizuojamų referendumų okupuotose Ukrainos teritorijose, prorusiškos retorikos neatsižadanti E. Švenčionienė rugsėjo 17 d. dalyvavo dar viename renginyje.
Prokremliškos „Eurazijos tautų asamblėjos“ atstovų surengtos diskusijos, kuri skirta 78-osioms „Rytų Europos išsivadavimo metinėms“ paminėti, metu, pasak išplatinto pranešimo, dalyvavo ne tik diplomatai, mokslininkai, bet ir visuomenės veikėjai iš kitų valstybių, tarp jų buvo ir žmonių iš Lietuvos.
Išplatintame pranešime teigiama, kad renginyje dalyvavo savo pasisakymais liūdnai pagarsėjusi E. Švenčionienė. Tiesą, tąkart ji savo prokremliškas mintis išdėstė nuotoliniu būdu.
„Dėkojame Rusijai, kad ji savo jaunų karių gyvybių kaina kovoja prieš pasaulinį blogį. Kaip paaiškėjo, kova su fašizmu tikrai nesibaigė“, – tąkart kalbėjo E. Švenčionienė.
Tuo metu prokremliškas portalas „Russkijmir“ rašo, kad E. Švenčionienė renginio metu taip pat atkreipė dėmesį į tai, kad neva atsiranda naujų antifašistinių dydvyrių, kovojančių už tai, kad būtų išsaugoti paminklai sovietų kariams.
Be to, prokremlišką retoriką dėstanti E. Švenčionienė, pasak portalo, pridūrė, kad „Rusija priversta kartoti išvadavimo karą, kad Europos ir viso pasaulio šalyse vėl nesuklestėtų neonacizmas“.
Grėsmė valstybės nacionaliniam saugumui
Valstybės saugumo departamento (VSD) atstovė spaudai Aurelija Vernickaitė, kalbėdama apie „Tarptautinio geros kaimynystės forumo“ atstovų veiklą, tikina, kad tarnybos specialistai renka žvalgybinę informaciją ir ją perduoda tyrimą atliekančioms institucijoms.
„Valstybės saugumo departamentas yra surinkęs ir perdavęs ikiteisminius tyrimus atliekančioms institucijoms duomenis apie „Tarptautinio geros kaimynystės forumo“ atstovų veiklą, kuri, žvalgybos vertinimu, kelia grėsmę valstybės nacionaliniam saugumui. Ikiteisminį tyrimą yra pradėjusi Generalinė prokuratūra, VSD negali komentuoti ikiteisminio tyrimo medžiagos. Savo ruožtu VSD toliau renka žvalgybos informaciją ir teikia ją ikiteisminio tyrimo institucijoms.
VSD yra žvalgybos institucija ir veikia pagal jai įstatymo suteiktus įgaliojimus – renka ir teikia informaciją sprendimų priėmėjams ir kompetentingoms institucijoms apie grėsmes ir rizikas nacionaliniam saugumui. Kartu pabrėžiame, kad įstatymas nesuteikia įgaliojimų VSD vykdyti ikiteisminių tyrimų, suimti, apriboti asmenų judėjimo laisvę ir atlikti kitus teisėsaugos institucijoms priskirtus veiksmus. Ikiteisminius tyrimus, areštus ir kt. veiksmus gali atlikti policija, prokuratūra ir kitos teisėsaugos institucijos“, – teigė A. Vernickaitė.
Paleckio bendražygė Švenčionienė toliau tarnauja Rusijos valdžiai
Naujienų portalas tv3.lt primena, kad Maskvoje apsilankę įkalinto Algirdo Paleckio bendražygiai, niekieno netrukdomi toliau tarnauja Rusijos valdžiai. Kontroversiškai pagarsėjusio „Tarptautinio geros kaimynystės forumo“ pirmininkė E. Švenčionienė paskelbė, kad kartu su organizacijos nariu Ediku Jagelavičiumi vyksta stebėti Rusijos organizuojamų referendumų okupuotose Ukrainos teritorijose.
Komunikacijos specialistas, Vilniaus universiteto dėstytojas Viktor Denisenko sako, kad tokios kelionės yra visiška Rusijos propaganda ir tarnavimas karo, kurį pradėjo rusai, interesams.
„Akivaizdu, kad referendumas yra neteisėtas dalykas, iš kokio požiūrio taško bepažiūrėtume, ar iš tarptautinės teisės ar iš kitur. Tai jei žmogus dalyvauja tokiame veiksme, tai jis prisideda prie neteisėtų veiksmų. Kažkokio tai pateisinimo tam nelabai galėtų būti. Teoriškai neįmanoma uždrausti žmonėms kažkur važiuoti ir kažką daryti, bet aš sakyčiau, kad atsakomybė už tokius veiksmus turėtų būti. Kokia, čia jau turėtų pasakyti teisininkai“, – svarstė specialistas.
Pasak propagandą tyrinėjančio mokslininko, Rusijos tikslai, kodėl jiems reikia užsienio „stebėtojų“ pseudoreferendumuose – aiškūs, bet štai E. Švenčionienės ir E. Jagelavičiaus noras ten važiuoti – visiškai nesuprantamas.
„Rusijos siekis, kad ten dalyvautų stebėtojai – suprantamas, nes tai legitimuoja referendumus. Jie vėliau galės pasakyti, kad štai, balsavimus stebėjo žmonės iš Lietuvos, o tai – Europos Sąjungos ir NATO narė. Tai tikrai bus panaudota Rusijoje. Ir išties tai gali daryti įspūdį, nes abu vykstantieji yra Lietuvos piliečiai, nesvarbu, kad jie atstovauja sau, o ne valstybei.
Visgi formaliai jie yra ES ir NATO valstybės piliečiai, kurie stebės rinkimus. Ir tai gali daryti teigiamą įspūdį ne tik Rusijos gyventojams, kuriems ši žinia ir skirta, bet ir kitų valstybių piliečiams. Mes čia žinome, kas yra šie veikėjai, bet kokioje Italijoje ši informacija gali atrodyti kitaip, jie gali galvoti, kad štai Lietuva ėme ir nusiuntė stebėtojus. Žmonės dažnai nesigilina į tokius dalykus“, – kalbėjo specialistas, pabrėžęs, kad už tokio pobūdžio veiklas, nors jos ir nedraudžiamos, kažkokia atsakomybė visgi turėtų būti taikoma.
Jis pridūrė, kad ši kelionė labiau skirta Rusijos publikai, bet, žinoma, atgarsių bus mėginama sulaukti ir Lietuvoje. Tiesa, čia jiems gali sektis sunkiau, nes Lietuvos publika gerai žino, kas tai per žmonės, kam jie atstovauja.
„Taip, Lietuvoje yra žmonių, linkusių tikėti sąmokslo teorijomis ir tuo, ką pasakoja štai šie žmonės, bet jų nėra daug“, – sakė V. Denisenko.