Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) skelbia, kad kiaulių gripo pandemija baigėsi. Šia proga mūsų sveikatos funkcionieriai ragina žmones paskubėti skiepytis nuo jau praėjusio gripo. Mat kaip nors reikia spėti suleisti žmonėms 22 000 dozių vakcinų, kurių vartojimo laikas greit baigsis.
Bruks visiems
Lietuvai vakciną nuo H1N1, arba vadinamojo kiaulių gripo, pardavę olandai jau suskubo naikinti savo atsargas. Vakcina bus utilizuota dar iki lapkričio pradžios, kai baigsis jos vartojimo laikas. Tiesa, Olandijos vyriausybė džiaugiasi atsikračiusi bent 257 tūkst. dozių vakcinos. Jas supirko Makedonija, Estija ir Lietuva. Mūsų Sveikatos apsaugos ministerijos pavedimu nupirkta 27 000 dozių už 1 mln. litų., t. y. po 37 litus už vienetą, nors prancūzai tuo pat metu pardavinėjo perpus pigiau.
Nepaisant visko, plati reklaminė skiepų akcija nesudomino nei visuomenės, nei pačių medikų. Be kita ko, vakcina Lietuvos žmones pasiekė tik vasarį, tačiau iki šiol suvartota vos 5 000 dozių.
Vakar Vyriausybėje pristatytas planas, numatantis pasirengti gripo pandemijai iki 2010–ųjų spalio 1–osios. Vienas iš esminių plano pakeitimų – nuo šiol priemones, t. y. vakcinų įsigijimą, galės tvirtinti vienas sveikatos ministras be Vyriausybės palaiminimo.
O sveikatos ministras Raimondas Šukys „Vakaro žinioms“ papasakojo, kad iššūkiams pasirengta labai neblogai. Mat turime išsivadėjusių vakcinų rezervą – jomis žmonės bus kviečiami skiepytis iki pat lapkričio pirmosios.
Gaila gero daikto
„Galimybės skiepytis išlieka visą rudenį, galimybė, kad bus poreikis skiepytis, yra. Taip prognozuoja ir patys gydytojai. O Pasaulio sveikatos organizacija paskelbė, kad baigiasi ne grėsmė, o pandemija, kai imamasi tam tikrų specialiųjų priemonių. Pačios pandemijos atšaukimas nereiškia, kad gripo viruso nebebus. Taip reikėtų suprasti“, – nesusigaudantiesiems paaiškino ministras.
R.Šukys taip pat tvirtino nesuprantantis, kodėl olandai naikina tokią gerą vakciną. Juk ja dar iki lapkričio pradžios galima paskiepyti milijonus žmonių.
„Nežinau, dėl kokių priežasčių jie naikina. Negaliu už Olandijos vyriausybę atsakyti. O vakcina yra tinkama – nėra teisinio pagrindo ir tikslingumo jos naikinti. Buvo akcentuotas dėmesys į sveikatos priežiūros įstaigų darbuotojų skiepijimą. Kokios priežastys lėmė, kad nebuvo masinio skiepijimosi, reikėtų klausti žmonių, kurie gali tai komentuoti, kurie žino vakcinos veiksmingumą. Čia ne mano kompetencija“, – tikino R.Šukys.
Jo nuomone, pirkti vakcinas buvo „visiškai racionalus sprendimas“.
„Tas kiekis nėra per didelis, jei žiūrėsime į patirtį kitų valstybių, kurios nupirko po dvi dozes gyventojui“, – gynėsi jis.
Duos nemokamai
Ministerijos Visuomenės sveikatos departamento direktorius Audrius Ščeponavičius dar labiau nudžiugino visus – lietuviai turi retą progą nuo šiol pasiskiepyti už dyką!
„Taip, suvartota 5000 dozių. O Pasaulio sveikatos organizacija dar leidžia vakciną vartoti kartu su naujo sezoninio gripo vakcina. Rizikos grupėms ji ir bus taikoma. Žmogus gautų apsaugą ir nuo naujojo kiaulių gripo. Taip, bus nauja atmaina, bet cirkuliuos ir senasis gripas. Koks procentas – dar niekas nežino. Tai kokia prasmė naikinti tai, kas dar padeda? Vakcina bus pasiūlyta nemokamai. Nes šiaip ji mokama – kainuodavo 20 litų“, – puikias naujienas lietuviams pranešė departamento vadovas.
Vis dėlto jis atskleidė, kad kasmetinė sezoninio gripo vakcina turės ir šios, besibaigiančio vartojimo laiko vakcinos antigeną, tad žmonėms nebus prasmės rinktis senąją.
Iškreiptas požiūris į sveikatingumą
Dangutė Mikutienė – Seimo Sveikatos reikalų komiteto narė:
Ministerija stengiasi iškišti vakciną, kad nereikėtų jos sunaikinti. Juk net Europos Tarybos parlamentinėje asamblėjoje buvo pristatytas raportas, kuriame aiškiai konstatuota: šalys narės pasidavė PSO ekspertų, gydytojų reklaminei kampanijai, buvo didžiulis spaudimas vyriausybėms. Tačiau kai kurios šalys kažkodėl atsilaikė ir nepirko vakcinų. Lietuvoje nuo kiaulių gripo mirė 23 žmonės. Pažiūrėjus į šiuos skaičius, daug daugiau žmonių žūva avarijose, tūkstančiai nusižudo, 8000 miršta nuo onkologinių ligų. O čia epidemija neskelbiama, neskiriama pakankamai lėšų prevencijai, efektyviam gydymui. Visa tai rodo, kad kiaulių gripo atveju yra didžiulis finansinis suinteresuotumas. Vakcina, be to, mano žiniomis, įvežta net pažeidžiant kai kurias procedūras. Jei patys gydytojai net nesiskiepija, tai apie ką kalbėti. Nes apsisaugoti galima ir kitomis priemonėmis, nesirenkant šių skiepų.
Kažkodėl Sveikatos apsaugos ministerija netrimituoja: žmonės, stiprinkite sveikatą valgydami vaisių, sportuodami ar prisirinkdami vasarą įvairių vaistažolių, propaguodami sveiką gyvenseną ir grūdindamiesi. O einama lengviausiu keliu – brukant vakcinas. Nes byra pinigėliai farmacininkams. Gaila, kad ministerija turi tokį iškreiptą požiūrį į sveikatinimą.