NŠA duomenimis, šiemet 27 tūkst. baigiamųjų klasių mokinių pateikė prašymus laikytis egzaminus.
Skelbiama, kad pirmasis iššūkis abiturientų lauks jau birželio 1 d. – lietuvių ir kalbos ir literatūros valstybinis ir mokyklinis brandos egzaminas. Brandos egzaminų sesija truks iki birželio 23 d. Pakartotinė brandos egzaminų sesija numatyta birželio 27 d.
Skelbiama, kad Valstybinių brandos egzaminų (VBE) rezultatai bus skelbiami iki liepos 12 d.
Ar galima vėluoti?
NŠA Stebėsenos ir vertinimo departamento direktorius Vidmantas Jurgaitis patvirtino, kad kiekvienos mokyklos administracija privalo abiturientus supažindinti, kur bus vykdomi egzaminai. Įprastai mokykliniai brandos egzaminai vyksta savo mokykloje, išskyrus retas išimtis, o valstybiniai brandos egzaminai vyksta brandos egzaminų centruose.
Vėluoti į egzamino patalpą galima iki pusvalandžio. Egzamino laikas nėra pratęsiamas.
„Pavėlavę daugiau nei pusvalandį į egzaminą mokiniai nebus įleidžiami, kad netrukdytų kitų egzaminą lankančiųjų. Tokiu atveju reiktų kreiptis į savo mokyklos vadovą su atitinkamomis ir pateisinamomis priežastimis, kur bus sprendžiama, ar tokiu atveju atidėti egzaminą į pakartotinę sesiją.
<…> Analogiški sprendimai yra priimami, jei asmuo susirgo egzamino metu, sušlubavo sveikata, jis kreipėsi į medikus“, – pabrėžė V. Jurgaitis.
Ką galima atsinešti?
Atvykus į egzaminą asmens tapatybę galima patvirtinti: asmens tapatybės kortele, pasu, vairuotojo pažymėjimu arba leidimu gyventi Lietuvos Respublikoje (užsienio šalių piliečiams).
Su savimi reikia taip pat turėti juodai rašantį rašiklį. Geriausia – ne vieną.
„Akcentuoju, kad tai svarbu, nes jūs rašysite ant specialiai jums parengto ir paduoto atsakymų lapo. Kai atsakymų lapai grįžta į NŠA, atsakymai yra apdorojami ir atiduodami koduoti vertinimams“, – patvirtina jis.
Pabrėžiama, kad rašyti paraštėse yra nepatartina, nes fiksuojant atsakymus, esantys už rašymo lauko ribos gali būti neužfiksuoti.
Lietuvių ir literatūros egzamino metu bus galima naudotis tiek spausdintiniais, tiek elektroniniais žodynais, skaitmenizuotais literatūros kūriniais.
„Kūriniu galima naudotis ne ilgiau nei 20 min., o juodraštį galima nusinešti ir jame fiksuoti tam tikras pastabas, tikslintis citatas ir pan. Ne atmintyje, o juodraštyje jūs tai galite užsirašyti. Vykdytojai stebės, kad skirtas 20 min. laikas nebūtų viršytas“, – pabrėžia V. Jurgutis
Matematikos ir kitų tiksliųjų mokslų egzaminų metu, kur reikalingi atitinkami skaičiavimai, galima atsinešti ir skaičiuoklį, kuris neturi programinės atminties. Įėjimo į patalpą metu vykdytojai turėtų patikrinti, kad pats skaičiuoklis neturi programinės dalies, o atlieka tik tuos skaičiavimus, kurie numatyti paprastiems skaičiuotuvams.
Su savimi taip pat galima turėti vandens. Mobilius ir kitus elektroninius įrenginius privaloma palikti specialiai vykdytojų nustatytoje vietoje (spintelė ar kt.).
„Mes turime atsinešti tiek, kad egzamino metu vykdytojams nekiltų abejonių dėl tam tikrų neleistinų priemonių naudojimo. Bet jeigu reikia asmens būklei priemonių – medikamentų ar kitų dalykų, jie yra leistini“, – priduria V. Jurgaitis.
Egzaminų trukmė
Pažymėtina, kad kiekvienas egzaminas skiriasi savo trukme.
15 min. papildomas pandeminis pridėjimas yra naikinamas, šiuo prailginimo nebėra.
„Iš esmės kontaktiniu būdu mokiniai buvo mokomi kontaktiniu būdu, todėl poreikio ilginti egzaminui skirto laiko nebėra“, – pabrėžia V. Jurgaitis.
NŠA pavaduotoja Asta Ranonytė primena abiturientams, kad reikia atsidėti laiko ir egzamino atsakymų surašymui į atsakymų lapus.
„Jeigu ištiks būtinybė turėti labai daug parašyti, turėsite labai daug minčių, ypač per užsienio kalbos, per lietuvių ir literatūros kalbos egzaminą, šį polėkį pasiūlytume planuoti, nes papildomo egzaminų lapo nėra numatyta“,– kalbėjo ji.
Paklausta, ką daryti, jei mokinys nespės perrašyti, A. Ranonytė pabrėžė, kad savęs tokioms situacijoms programuoti nereiktų.
„Bandome ir pasakyti, kad egzaminas nėra tik savo žinių ir gebėjimų pademonstravimas, bet ir gebėjimas suplanuoti savo laiką ir padaryti darbą iki galo. Pavyzdžiui, rašant lietuvių kalbos ir literatūros egzaminą, turėtume susiplanuoti labai aiškias dalis – per kiek jūs laiko pasirenkate temą, tada susidėlioti jos planą, ir galite iš karto rašytis ir juodraštyje, ir atskirai į egzaminų lapą. Laikas dėl šios priežasties tęsiamas nebūtų“, – nurodė jis.
Juodraščius pasibaigus egzaminui abiturientai iš egzamino patalpos galės išsinešti.
Palikti patalpas egzamino metu po vieną galima išeiti iki 5 min, laiką fiksuoja vykdytojai.
Populiariausi egzaminai
NŠA puslapyje skelbiama, kad tradiciškai populiariausias – anglų kalbos valstybinis brandos egzaminas. Jį laikyti yra pasirinkę 18212 kandidatai. Matematikos valstybinį brandos egzaminą laikys 15834, istorijos – 7769, biologijos – 6443, geografijos – 3989, informacinių technologijų – 2618 kandidatai.
Lyginant su praėjusiais metais, šiemet daugiau abiturientų pasirinko valstybinį geografijos, biologijos, informacinių technologijų, anglų kalbos ir matematikos brandos egzaminus. Šiek tiek sumažėjo istorijos, fizikos, chemijos valstybinių brandos egzaminų populiarumas.
Išaugęs norinčiųjų laikyti valstybinius lietuvių kalbos ir literatūros bei matematikos brandos egzaminus skaičius rodo, kad daugėja abiturientų, norinčių stoti į Lietuvos aukštąsias mokyklas. Šiemet stojantieji turės būti išlaikę tris valstybinius brandos egzaminus: lietuvių kalbos ir literatūros, matematikos ir vieną laisvai pasirenkamą.
Tarp mokyklinių brandos egzaminų per metus išaugo gimtosios kalbos (rusų, lenkų) ir menų egzaminų populiarumas, sumažėjo norinčiųjų laikyti technologijų, lietuvių kalbos ir literatūros, muzikologijos, gimtosios kalbos (baltarusių) brandos egzaminus. Populiariausiu mokykliniu brandos egzaminu išlieka technologijų egzaminas. Šiemet jį laikys 6185 kandidatai.
Brandos egzaminus šiais metais Lietuvoje laikys ir 75 iš Ukrainos atvykusių baigiamųjų klasių mokinių, norinčių gauti vidurinį išsilavinimą Lietuvoje. Jiems egzaminų, išskyrus lietuvių kalbos ir literatūros bei užsienio kalbų, užduotys išverstos į ukrainiečių kalbą kartu su brandos egzaminų vykdymo instrukcijomis. Lietuvoje bus organizuojami ir stojamieji egzaminai į Ukrainos universitetus.
Šiemet abiturientų valstybinių brandos egzaminų darbus vertins daugiau nei 1000 vertintojų. Dar per 1200 vertintojų vertino užsienio kalbų egzamino kalbėjimo dalį. Jie atrenkami pagal griežtus vertinimo kriterijus, atsižvelgiant į kvalifikaciją, jų darbo ir brandos egzaminų darbų vertinimo patirtį. Vertintojai jau priprato dirbti elektroninio vertinimo aplinkoje, kuri sudaro technologines sąlygas užtikrinti kokybę vertinimo proceso metu.
Brandos egzaminai bus vykdomi 2596 centruose. Egzamino metu nebeliko prievolės dėvėti apsaugines kaukes, tačiau nedidelė dalis su COVID-19 susijusių ribojimų išlieka: grupėse negalės būti daugiau nei po 9 mokinius, tebegalioja rekomendacijos vėdinti patalpas, naudoti dezinfekcijos priemones, išlaikyti 2 metrų atstumus.