Tokį sprendimą KT priėmė po to, kai sulaukė Regionų administracinio teismo kreipimosi. Pastarasis sustabdė administracinės bylos nagrinėjimą ir nenutarė, ar pagrįstai buvo atimta Lietuvos pilietybė iš šokėjos Margaritos Drobiazko.
Kaip skelbiama KT išplatintame pranešime, M. Drobiazko bylą nagrinėjančiam teismui kilo abejonės dėl Pilietybės įstatyme įtvirtinto teisinio reguliavimo tikslo, aiškumo, proporcingumo. Taip pat abejojama, ar pilietybės panaikinimas prisideda prie keliamo tikslo – užtikrinti nacionalinį saugumą.
„Atsižvelgiant į tai, kad į vertinamo pilietybės netekimo pagrindo apibrėžtį patektų veiksmai, kurie nesukelia žalos Lietuvos Respublikos saugumo interesams, ir abejotina, ar tokiu atveju pilietybės panaikinimas prisideda prie nacionalinio saugumo užtikrinimo, pareiškėjui kyla abejonė, ar aptariama priemonė yra tinkama ir būtina šiam tikslui pasiekti“, – nurodo KT.
Taip pat prašoma įvertinti, ar nuostata, jog sprendimus dėl išimties tvarka suteiktos pilietybės netekimo priima prezidentas, atitinka Konstituciją.
Kaip skelbta anksčiau, ledo šokėja M. Drobiazko Regionų administraciniam teismui buvo padavusi skundą dėl išimties tvarka suteiktos ir iš jos atimtos Lietuvos pilietybės. Teismui pasikreipus į KT, byla yra sustabdyta iki išaiškinimo.
Pati M. Drobiazko anksčiau teisme stebėjosi, kodėl buvo panaikinta jai anksčiau suteikta Lietuvos pilietybė. Nors iš šokėjos pilietybė atimta dėl reikšto palaikymo Kremliaus režimui, M. Drobiazko pažymėjo, kad jokių politinių pažiūrų viešai nedemonstruoja.
Prezidentas G. Nausėda 2023 m. rugsėjo viduryje pasirašė dekretą, kuriuo iš M. Drobiazko atėmė Lietuvos pilietybę. Tai padaryti rekomendavo Pilietybės reikalų komisija, argumentuodama jos viešai reiškiamu palaikymu karą Ukrainoje vykdančiam Kremliaus režimui.
Rusijos sportininkei Lietuvos pilietybė išimties tvarka suteikta prieš 30 metų už nuopelnus Lietuvos sportui ir šalies vardo garsinimą. M. Drobiazko su savo vyru Povilu Vanagu yra atstovavusi Lietuvai įvairiuose čempionatuose.
Seimas yra priėmęs Pilietybės įstatymo pataisas, leidžiančias Lietuvos pilietybę atimti iš dvigubą pilietybę turinčio asmens, jeigu jis viešai reiškia palaikymą valstybei, keliančiai grėsmę Lietuvos ar jos sąjungininkų saugumo interesams.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!