• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kartu su karo pabėgėlių srautu Lietuvą pasiekia vis daugiau nėščių Ukrainos moterų. Kol atvyksta į saugią zoną, joms tenka išgyventi daug pavojų. Nepaisydamos sunkumų ir išgąsčio, ukrainietės itin rūpinasi vaisiaus sveikata ir skuba kreiptis į Lietuvos akušerius ginekologus. Vilniaus gimdymo namų direktorė pasakoja, kaip gimdyvės iš Ukrainos jaučiasi Lietuvoje.

Kartu su karo pabėgėlių srautu Lietuvą pasiekia vis daugiau nėščių Ukrainos moterų. Kol atvyksta į saugią zoną, joms tenka išgyventi daug pavojų. Nepaisydamos sunkumų ir išgąsčio, ukrainietės itin rūpinasi vaisiaus sveikata ir skuba kreiptis į Lietuvos akušerius ginekologus. Vilniaus gimdymo namų direktorė pasakoja, kaip gimdyvės iš Ukrainos jaučiasi Lietuvoje.

REKLAMA

Didelė dalis moterų priverstos bėgti iš Ukrainos be savo vyrų – šie lieka karo fronte. Lietuvoje jos dažnai gimdo būdamos vienos, be sutuoktinių. Ir nors džiaugiasi esančios saugios, ukrainietės nekantrauja sulaukti dienos, kada galės grįžti į tėvynę.

Į gimdymo namus skubėjo bet kokia kaina

Vilniaus gimdymo namų direktorė Kornelija Mačiulienė atskleidė, kad nėščios ukrainietės itin rūpinasi savo ir vaisiaus sveikata, todėl nieko nelaukdamos kreipiasi pagalbos į akušerius ginekologus. Pasitaikė atvejų, kad moteris į gimdymo namus atkeliavo tiesiai iš geležinkelio stoties.

REKLAMA
REKLAMA

„Pas mus jau gimdė 5 gimdyvės iš Ukrainos. Vieną atlikome Cezario pjūvio operaciją, kitos 4 gimdė normaliai. Visa pagalba buvo suteikta, ir nuskausminimai, nebuvo jokių problemų su gimdyvėmis. <...> Gimdymai neseniai buvo, bet jos jau išvyko namo, į savo gyvenamąją vietą Lietuvoje“, – nurodė K. Mačiulienė.

REKLAMA

Šiuo metu Vilniaus gimdymo namuose nuolat lankosi 18 nėščiųjų karo pabėgėlių, o iš viso čia apsilankė 36 moterys iš Ukrainos. K. Mačiulienė pasakojo, ką šioms moterims teko išgyventi, kol jos pakliuvo į Lietuvos medikų rankas.

„Vienos atėjo iš tiesiai iš traukinių stoties iš karto tikrintis. Ir gimda spazmavo, ir pilvą skaudėjo, tai nuraminome viską. Moterims buvo visokių skausmingų patirčių: vienų vyrai buvo likę Ukrainoje, kitų buvo keliaujant vaikas pasimetęs, bet paskui atsirado.

REKLAMA
REKLAMA

Iš pat pradžių jos net neužsiregistravusios kai kurios ateidavo, apžiūrėdavome. Į kokį nors kūno signalą reaguodavo su baime, įsitempusios, žvalgėsi į šalis, kad kas nors neatsitiktų. Dabar, kai pradėjome daugiau priiminėti, ilgesnis laiko tarpas praėjo, jos yra žymiai ramesnės, daugiau išsako visokių pergyvenimų, kas joms buvo atsitikę, kaip keliavo. Žino, kad yra saugios“, – susitikimus su gimdyvėmis apibūdino akušerė ginekologė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Sostinėje dvi iš penkių ukrainiečių gimdė kartu su vyrais pašonėje, o likusių trijų gimdyvių sutuoktiniai liko kariauti Ukrainoje.

Ukrainietės skiria ypatingą dėmesį sveikatai

Moterys iš Ukrainos atvyksta turėdamos visus reikiamus sveikatos dokumentus, matosi, kad ypač rūpinasi savo ir vaikelio sveikata, pastebi Vilniaus gimdymo namų direktorė.

REKLAMA

„Labai tvarkingi nėščiųjų dokumentai, kur ten jos lankėsi Ukrainoje. Visi dokumentai sutvarkyti, pagal galimybės viskas ištirta, surašyta. Mes negalėtume pasakyti, kad ten jos buvo neprižiūrėtos ir pačios nesilankiusios. Jos visą laiką domėjosi savo sveikata ten gyvendamos, ir čia užduoda klausimus. Matosi, kad domisi savo nėštumu ir vaisiaus būkle“, – kalbėjo K. Mačiulienė.

Paklausta, kokia yra emocinė nėščiųjų būklė, K. Mačiulienė tvirtino – jos visos yra išsigandusios.

REKLAMA

„Jos tik laukia progos greičiau grįžti į savo namus. Nežinau, ar jie yra. Turime nėščiųjų iš Poltavos, iš Kyjivo nemažai moterų ir iš Charkivo. Jos visos yra ir su sprogdinimų patirtimi, ir su baime, ir buvusios slėptuvėse, paskui sėkmingai emigravusios“, – atskleidė pašnekovė.

Moterys perėjo pragarą, bet kūdikiai gimė sveiki ir gražūs

Kai kurios gimdyvės Lietuvą pasiekė trumpesniu keliu, per Lenkiją. O kitoms moterims teko keliauti ilgas dienas, nes iš Ukrainos ištrūko per Rumuniją. Vis dėlto patirti sunkumai nėštumui ir gimdymui įtakos nepadarė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Dabar kol kas gimė sveiki ir gražūs naujagimiai. Ir nė vieno priešlaikinio gimdymo nebuvo, bent iš tų penkių, kur teko priimti. Turėjome 36 apsilankiusias moteris, tai nė vienai iš jų nebuvo gresiančių persileidimų“, – įvertino gydytoja.

Kai nuslūgo pirmoji karo banga, sumažėjo ir nėščiųjų nerimas. Emocinė ukrainiečių būklė pagerėjo praėjus maždaug 2 savaitėms nuo karo pradžios, sakė pašnekovė.

REKLAMA

„Kada tik prasidėjo karas, pirmasis degimas, sienų kirtimai, ukrainietės žymiai sunkesnius išgyvenimus pasakodavo. Sakydavo, ir ten skauda, ir naktimis negali miegoti, ir sapnuojasi košmarai. Paskui, po kiek laiko, daugiau mažiau apsitvarkė. Jos turi pastovų ryšį su šeimomis, tik Charkive sunkiau pasiekti artimuosius“, – minėjo K. Mačiulienė.

Vilniaus gimdymo namuose nerimo kamuojamas ukrainietes nuolat konsultuoja psichologė, moteris pavyksta nuraminti, tikino K. Mačiulienė.

REKLAMA

Ukrainiečių kūdikių gimsta vis daugiau

Iki šiol Lietuvoje nuskambėjo žinios apie Klaipėdoje ir Marijampolėje gimusius ukrainiečių berniukus. Portalo tv3.lt žiniomis, neseniai Klaipėdoje gimė jau antras karo pabėgėlių kūdikis. 

Kaune panašių gimdymų dar nebuvo priimta, nors ukrainietės pas medikus lankosi aktyviai. Jeigu bendrai Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) Kauno ligoninėje per dieną apsilanko 300 nėščiųjų, tai apie 10 iš jų būna atvykėlės iš Ukrainos, tv3.lt informavo Saulius Tvirbutas, Kauno ligoninės Komunikacijos ir rinkodaros skyriaus vadovas.

Portalas tv3.lt anksčiau aprašė Marijampolėje gimusio ukrainiečių kūdikio istoriją.

Apie pirmąjį Lietuvoje gimusį karo pabėgėlių vaiką galite išgirsti TV3 žinių vaizdo reportaže:

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų