• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Sukčiavusios motinos ir toliau galės būti baudžiamos laisvės atėmimo bausme iki 8 metų. Tai yra numatyta ketvirtadienį Seimo priimtose Baudžiamojo kodekso (BK) ir Administracinių teisės pažeidimų kodekso pataisose.

REKLAMA
REKLAMA

"Seimas pritarė Prezidentės nuomonei, kad įstatyme nereikia švelninti bausmių sukčiavusiems asmenims. Lieka laisvės atėmimo bausmė iki 8 metų. Seimas pritarė Prezidentės veto, kad vertinant šituo aspektu didelės vertės turtu šiame BK skyriuje būtų laikomas tas, kurio vertė - 250 MGL, o tai yra 32,5 tūkst. litų", - Eltai paaiškino Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininko pavaduotojas Julius Sabatauskas.

REKLAMA

Pasak Teisės ir teisėtvarkos komiteto nario, kelioms dešimtims motinų yra pareikšti įtarimai dėl sumų, daug didesnių nei 32,5 tūkst. litų, pasisavinimo. Tokios motinos, pagal dabar priimtus įstatymus, negalės pasinaudoti susitaikymo galimybe ir išvengti laisvės atėmimo bausmės.

"Tam, kad nebūtų sodinama į kalėjimą, pagal 38 straipsnį buvo numatyta galimybė susitaikyti, jei neviršijama 32,5 tūkst. litų, o jei nors vienu litu daugiau (tokios galimybės nelieka - ELTA). Paskaičiuokime, jei bendras dvejų metų atlygis viršijo 32,5 tūkst. litų, padalinkime iš 24 mėnesių, gauname maždaug 2 tūkst. litų per mėnesį. Jei suma yra didesnė, motinos susitaikyt galimybės neturės", - sakė J. Sabatauskas.

REKLAMA
REKLAMA

Pasak Seimo komiteto nario, šios pataisos yra taikomos visiems sukčiavusiems - taigi ne vien motinoms, bet ir, pavyzdžiui, senutes apgaudinėjusiems telefoniniams sukčiams.

"Mes negalėjome įstatyme įrašyti išimčių mamoms, nes įstatyme išimtys netaikomos jokiai socialiniai grupei, tą turėtų spręsti teismas, įvertinęs visas aplinkybes", - teigė J. Sabatauskas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Taigi Seimas pritarė daliai Prezidentės Dalios Grybauskaitės Baudžiamojo kodekso pakeitimų.

Seimo priimtuose įstatymuose buvo nustatyta, kad už apgaule įgytą didelės vertės svetimą turtą gresia ne tik laisvės atėmimo bausmė, bet ir bauda (iki tol grėsė tik laisvės atėmimo bausmė), įtvirtintos didesnės baudos už apgaule įgytą didelės vertės svetimą turtą, patikslinti didelės ir nedidelės turto vertės apibrėžimai.

REKLAMA

Kaip anksčiau yra minėjusi Prezidento patarėja Solveiga Cirtautienė, valstybės vadovė visiškai pritaria įstatymo leidėjo tikslui spręsti mamų baudžiamosios atsakomybės problemas dėl galimo jų sukčiavimo ir palaiko alternatyvių laisvės atėmimui bausmių skyrimo baudžiamąją politiką.

REKLAMA

Tačiau šalies vadovė, siūlydama šiuos įstatymus laikyti nepriimtais, dekrete teigia, kad alternatyvios bausmės - baudos - numatymas reikštų, kad bauda, kaip alternatyvi laisvės atėmimui bausmė, galėtų būti skiriama ne tik dėl galimai neteisėto Valstybinio socialinio draudimo fondo lėšų, skirtų motinystės pašalpoms, įgijimo, bet ir dėl kitų sukčiavimo atvejų ir tų, kuriuos įvykdo gerai organizuotos grupės, teigiama Seimo pranešime spaudai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Prezidentė, kviesdama visus kartu iš naujo spręsti šį klausimą pasirenkant alternatyvų kelią, jau yra pateikusi Baudžiamojo kodekso įstatymo projektą, kuriam Seimas po pateikimo yra pritaręs.

Šiuo projektu siekiama teismams suteikti platesnes galimybes neskirti laisvės atėmimo bausmės asmenims, kurie augina vaikus iki trejų metų amžiaus ir tuo puoselėja šeimos bei mažamečio vaiko ugdymo šeimoje vertybes. Įstatymo projekte numatomos ir tam tikros būtinos papildomos sąlygos, rodančios mažesnį asmens pavojingumą: nusikalstama veika padaroma pirmą kartą, atlyginama žala, prisipažįstama ir padedama išaiškinti nusikalstamą veiką.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų