• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Sudarytas 2025 m. šauktinių sąrašas: ketinama pašaukti beveik 3,9 tūkst. jaunuolių

Sąrašai bus skelbiami per savaitę po jų sudarymo

Trečiadienį Krašto apsaugos ministerijoje (KAM) sudarytas 2025-ųjų karo prievolininkų sąrašas. Šiemet į nuolatinę privalomąją pradinę karo tarnybą (NPPKT) planuojama pašaukti beveik 3,9 tūkst. asmenų.

Trečiadienį Krašto apsaugos ministerijoje (KAM) sudarytas 2025-ųjų karo prievolininkų sąrašas. Šiemet į nuolatinę privalomąją pradinę karo tarnybą (NPPKT) planuojama pašaukti beveik 3,9 tūkst. asmenų.

REKLAMA

Nepriklausomų stebėtojų akivaizdoje šauktinių sąrašus sudarė speciali kompiuterio programa.

„Sudarytą karo prievolininkų sąrašą planuojame paskelbti iki šios savaitės pabaigos, greičiausiai, penktadienio“, – trečiadienį KAM rengtoje spaudos konferencijoje kalbėjo Karo prievolės ir komplektavimo tarnybos direktorius Arūnas Balčiūnas.

Sąraše – 25 tūkst. 149 jaunuoliai.

„Šiandien jau dabar yra pareiškę norą virš 700 jaunuolių atlikti karo prievolę. Tai yra geras signalas“, – pažymėjo A. Balčiūnas.

Ketinama pašaukti apie 3,9 tūkst. asmenų

Lietuvos kariuomenės duomenimis, šiemet į NPPKT planuojama pašaukti beveik 3,9 tūkst. asmenų. Taip pat dar keli šimtai aukštųjų mokyklų studentų ar absolventų tarnybą galės atlikti dalyvaudami jaunesniųjų karininkų vadų mokymuose (JKVM).

REKLAMA
REKLAMA

Studijuojantieji šalies aukštosiose mokyklose į šauktinių sąrašą nebus traukiami. Tačiau jie gali patekti į sąrašus vieną kartą po studijų baigimo – iki kol sulauks 26 metų amžiaus.

REKLAMA

Numatoma, jog sudarytas 2025 m. karo prievolininkų sąrašas ir nurodymai į jį įtrauktiems asmenims bus skelbiami per savaitę po sąrašo sudarymo. Karo prievolininkams rekomenduojama reguliariai tikrinti jiems skirtą informaciją, nes šaukimo nurodymai paštu nėra siunčiami, o už jų nevykdymą gali būti taikoma administracinė arba baudžiamoji atsakomybė.

Tuo metu į sąrašą neįtraukti vaikinai ir merginos nuo 18 iki 38 metų ir toliau galės rinktis atlikti karo tarnybą savanoriškai. Jiems bus sudarytos galimybės pasirinkti norimą tarnybos vietą ir laiką bei gauti maksimalias kaupiamąsias išmokas.

REKLAMA
REKLAMA

Tarnybos pradžia – vasarį

Pirmųjų šauktinių tarnybos pradžia planuojama vasario pradžioje – Lietuvos kariuomenės Lietuvos didžiojo kunigaikščio Kęstučio pėstininkų batalione.

ELTA primena, kad pernai Seimas pritarė Krašto apsaugos ministerijos (KAM) parengtai privalomosios pradinės karo tarnybos reformai. Vienas esminių pokyčių – tarnybos laiko sutrumpinimas: nors prievolininkai šaukiami tarnauti 9 mėnesius, atsižvelgus į Lietuvos kariuomenės poreikius, tarnybos laikotarpis gali būti trumpinamas iki pusmečio.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Savo ruožtu Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) pirmininkas Giedrimas Jeglinskas praėjusią savaitę LRT televizijai užsiminė, jog ketina inicijuoti diskusijas dėl privalomosios karo tarnybos terminų ilginimo bei moterų šaukimo. Tiesa, pastaroji idėja valdančiųjų gretose sutinkama nevienareikšmiškai.

„Nenormalūs skaičiai“: kas antras jaunuolis netinkamas tarnybai

„Valstybė yra stipri, tiek kiek yra stiprūs jos piliečiai ir taip pat vieningi. Aš nežinau prasmingesnio įsipareigojimo valstybei negu pasiryžimas ją ginti, pasiryžimas atiduoti gyvybę“, – per šauktinių sąrašų sudarymo renginį kalbėjo krašto apsaugos ministrė Dovilė Šakalienė.

REKLAMA

Pasak jos, ateityje didelis dėmesys bus skiriamas siekiant gerinti tarnybos sąlygas, patrauklumą, motyvaciją.

Ministrė taip pat žadėjo su atsakingais atstovais aptarti sveikatos problemų įtakos tarnybai klausimus.

„Iš tiesų, kad kas antras jaunuolis nėra tinkamas tarnybai yra nenormalūs skaičiai. Preliminarūs atsakymai yra, kad tai – derinys sveikatos ir motyvacijos“, – teigė ji.

A. Balčiūnas pastebėjo, jog buvo fiksuoti pavieniai atvejai, kai prievolininkai pateikdavo pasenusias pažymas apie mokymąsi aukštosiose mokyklose užsienyje.

REKLAMA

D. Šakalienės teigimu, norint didinti šaukiamų jaunuolių skaičių – reikalinga plėsti infrastruktūrą, instruktorių skaičių.

„Mes didinti ribinį skaičių bandome jau keleri metai iš eilės ir apie visuotinį šaukimą deklaruojame kelis metus iš eilės. Deja, personalo ir infrastruktūros situacija – iš esmės nepasikeitusi, kaip mums trūksta šimtų žmonių, kurie galėtų mokyti pašauktuosius karius, taip ir toliau jų trūksta“, – sakė ministrė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Karo prievolės ir komplektavimo tarnybos direktoriaus žiniomis, dabartinė infrastruktūra leidžia priimti apie 4 tūkst. šauktinių.

Nuo kitų metų – pokyčiai 

Pastaraisiais keletą metų šauktinių skaičius auga maždaug po 20 karių. 2024-aisiais į tarnybą buvo pašaukta apie 3,9 tūkst. jaunuolių, maždaug pusė jų tarnybą pasirinko atlikti savanoriškai.

Nuo šių metų sausio 1 dienos jaunuoliai, sulaukę 17-ojo gimtadienio, per vieną mėnesį privalės susisiekti su kariuomenės Karo prievolės komplektavimo tarnyba, kur bus organizuojamas pirminis sveikatos patikrinimas dėl tinkamumo karo tarnybai. Taip siekiama pasiruošti būsimai karo prievolės pertvarkai, ji prasidės kitąmet.

REKLAMA

Praėjusiais metais priimta šauktinių reforma numatoma, kad atlikti karo tarnybą bus šaukiami mokyklą baigę 18–22 metų jaunuoliai. Savanoriškai tarnybą norintys atlikti asmenys tą padaryti galėtų nuo 18 iki 39 metų.

Studentams, į aukštąją mokyklą įstojusiems iki jų įtraukimo į karo prievolininkų sąrašą, tarnyba galės būti atidedama, sudarant sąlygas ją atlikti pareiškus norą.

REKLAMA

Taip pat nuo dešimties iki 12 mėnesių pailginta alternatyviosios tarnybos trukmė. Taip pat tie jaunuoliai, kurie yra pabaigę aukštąsias mokyklas ir įgiję specialybes, kurių kariuomenėje trūksta ar kurių kariuomenė nerengia, bus kviečiami į tarnybą trims mėnesiams.

Pasak A. Balčiūno, skirtingų tarnybos atlikimo būdų atsiradimas lems bendro skaičiaus augimą.

Šakalienė: šauktinių tarnybos ilginimas atitolintų divizijos personalo parengimą

D.Šakalienė sako, kad šauktinių tarnybos ilginimas atitolintų personalo parengimą kariuomenės divizijai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Jeigu kažkas nori ilginti tarnybą, turi taip pat sau pripažinti, kad tai dar keleriais metais atitolintų mūsų nacionalinei divizijai reikalingo personalo parengimą“, – žurnalistams trečiadienį sakė D. Šakalienė, paklausta, ar Lietuva turėtų ilginti nuolatinę privalomąją pradinę karo tarnybą, ar ją trumpinti.

„Jau nekalbant apie tai, kad dvejų tarnybos metų laikotarpis, ko gero, nemažai daliai jaunuolių tėvų primena sovietmetį, kai dveji metai tarnybos, turbūt, ne visai geras konotacijas kėlė“, – pridūrė ministrė.

REKLAMA

Pasak krašto apsaugos viceministro Karolio Aleksos, tarnybos ilginimas iki dvejų metų lemtų mažesnį parengiamų šauktinių skaičių, o dėl to būtų mažiau pasirašančiųjų profesinės karo tarnybos kontraktus.

„Vadinasi, profesinės karo tarnybos skaičiai bus truputėlį mažesni, nes šaltinis iš privalomosios pradinės karo tarnybos yra gana ženklus. Tai šitoje vietoje mes gana lėtiname tą procesą ir tai yra rizika. Ir toje vietoje taip pat yra svarbu, kad ir aktyviojo rezervo formavimas lėtės“, – kalbėjo K. Aleksa.

REKLAMA

Jo teigimu, siekiama esančiųjų aktyviame kariniame rezerve skaičių „padidinti gana sparčiai“ iki 50 tūkstančių.

Dėl moterų šaukimo tikisi sutarimo visuomenėje

K. Aleksa taip pat pažymėjo, kad dėl privalomo moterų šaukimo į karinę tarnybą reikia plataus visuomenės sutarimo.

„Dabar matome visuomenės palaikymą akivaizdų dėl vaikinų šaukimo ir palengva ėjimą link didesnių skaičių, tačiau dėl merginų, moterų tie skaičiai nėra tokie geri“, – sakė viceministras.

REKLAMA
REKLAMA

„Čia visų mūsų darbas, tiek visuomenės, tiek politinės bendruomenės kalbėti, diskutuoti, kadangi tai yra erdvė. Pirmiausia, per savanoriškumą, bet ateity reikia žiūrėti į galimybes“, – pridūrė K. Aleksa.

Šauktinių tarnyba Lietuvoje dabar trunka devynis mėnesius, tačiau dalis politikų ir kariuomenės vadas generolas Raimundas Vaikšnoras teigia, kad ji galėtų būti ilgesnė.

Kažin bent vienas valdžiagyvio,solidaus verslininko ar šiaip įtakingo asmens vaikelis kada nors yra patekęs į šituos sąrašus??? Ar tarnauti kariuomenėje tik runkelių privilegija???
kiekvieno jaunuolio garbe tarnaut armijoj,kitaip mergos nemyles.
Tuo pat metu Lietuvos valdžia įsileido į mūsų šalį šimtus tūkstančių karinio amžiaus rusakalbių vyrų ir leido jiems čia apsigyventi visam laikui.. ir toliau kasmet po 40-50 tūkst. įsileis. Tokios baisios ir pavojingos politikos nepabandytum sugalvoti.. ir tada jie prašo mūsų jaunimo mirti už šią šalį, kai be jokio karo mus rusifikuoja ir tuoj tapsime tokia baisi šalis kaip Moldova ar Rytų Ukraina ir gynyba bus neįmanoma.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų