Kauno apylinkės teismas trečiadienį atmetė "Autrolio" troleibusų bendrovės administracijos prašymą taikyti laikinąsias apsaugos priemones dėl "Autrolio" vairuotojų streiko.
Teismo nuomone, ieškovas neįrodė, kad streiko metu gali būti neužtikrintos būtinos minimalios transporto paslaugos kauniečiams ar kad dėl streiko pasekmių kam nors kilo pavojus gyvybei ar sveikatai.
"Autrolio" vairuotojų profesinės sąjungos pirmininkas Petras Balčaitis teismo posėdyje sakė, kad profsąjunga nejaučianti jokio nerimo dėl galimo reikalavimo užtikrinti žalos atlyginimą, nes streikas esąs teisėtas.
Streiko iniciatoriai teisėtai turi galimybę pasirinkti, ar vykdyti rugpjūčio 21 dieną Kauno miesto savivaldybės administracijos direktoriaus Viganto Gudėno pasirašytą įsakymą dėl minimalių priemonių užtikrinimo.
ELTA primena, kad streikas surengtas rugpjūčio 24-ąją - nuo 4 val. ryto iki 24 val. Ne visą darbo dieną į reisus buvo išvažiavę 50 troleibusų iš 112, kursuojančių įprastą darbo dieną.
Savivaldybės atstovas, Transporto ir eismo organizavimo skyriaus vedėjas Paulius Keras teisme patvirtino, kad savivaldybė negavo informacijos apie kitas planuojamas streiko dienas.
Tiek savivaldybė, tiek "Autrolio" administracija įtikinėjo, jog streikai susiję su socialinėmis ekonominėmis pasekmėmis, todėl turėtų būti taikomos laikinosios apsaugos priemonės, draudžiančios streikuoti. Prašyta tokias priemones taikyti 30 dienų, o per tą laiką būtų derinamos ir savivaldybės, ir "Autrolio" administracijos, ir vairuotojų pozicijos, tačiau teismas į šį prašymą neatsižvelgė.
Profsąjungos teigimu, streikuoti dar rengiamasi rugsėjo 1-ąją ir rugsėjo 8-ąją.
Rugsėjo 9 dieną Kauno apylinkės teismas nagrinės "Autrolio" administracijos prašymą pripažinti streiką neteisėtu. Vienas iš motyvų - streiko organizatoriai per vėlai apie tai informavo darbdavį ir padarė kitų įstatymo pažeidimų.
Darbo kodekse įtvirtintas reikalavimas streiką organizuojančiai profesinei sąjungai apie būsimą streiką miesto viešojo transporto įmonėje raštu informuoti darbdavį ne vėliau kaip prieš 14 dienų. Pareiškėjo teigimu, atsakovas šio reikalavimo nesilaikė ir apie skelbiamą neterminuotą streiką ieškovą informavo tik prieš 4 dienas.
Paskelbus neterminuotą streiką "Autrolio" troleibusai per dieną nenuvažiuoja 24 181 km, todėl bendrovė negauna 103 494 litų pajamų.
Savivaldybei priklausančios "Autrolio" bendrovės finansinė situacija šiuo metu yra ypač sudėtinga: tiekėjams pradelstų skolų susikaupė netoli 2 mln. litų, valstybės biudžetui įmonė skolinga 1,8 mln. litų. O dar ji privalo grąžinti naujų troleibusų pirkimui prieš kelerius metus pasiskolintus pinigus: kreditorinis įsipareigojimas Europos rekonstrukcijos ir plėtros bankui dabar yra 39,6 mln. litų.
"Neterminuoto streiko metu ieškovas negauna pajamų, dėl to kyla grėsmė, kad sutriks atsiskaitymai su Europos rekonstrukcijos ir plėtros banku. Atsiranda reali grėsmė ieškovo sąskaitų inkasavimui dėl skolų valstybės biudžetui ir tiekėjams. Tai gali priversti stabdyti įmonės veiklą ar ją visiškai nutraukti skelbiant bankrotą", - rašoma "Autrolio" generalinio direktoriaus teismui adresuotame ieškinyje.