„Galimybė įteisinti mokytojų išankstinės pensijos sąlygas ir kompensacinių išmokų tvarką bus analizuojama įgyvendinant šios Vyriausybės programines nuostatas, kurios yra susijusios su tuo, kad yra peržiūrima pedagogų apmokėjimo tvarka, tai yra diegiant etatinį mokytojų apmokėjimo modelį, taip pat bus numatyta parengti pedagogų pensijų skyrimo tvarką ir išankstinės pensijos sąlygas“, – šią savaitę Vyriausybėje sakė švietimo ir mokslo ministrė Jurgita Petrauskienė, aiškindama, kodėl siūloma Seimui nesvarstyti dar praėjusioje kadencijoje registruotų pataisų.
Įstatymo projektą parengė buvę Seimo nariai Kęstutis Daukšys, Darius Ulickas ir Valdas Skarbalius. Jie siūlė mokytojams, turintiems ne mažesnį kaip 30 metų pedagoginio darbo stažą ir dėl savo profesijos specifikos negalintiems dirbti pagal įgytą specialybę likus 5 metams iki jiems sukaks pensinis amžius, kas mėnesį mokėti 6 bazinių socialinių išmokų dydžio kompensacinę išmoką (228 eurus). Anot pataisų, mokytojai, atitinkantys numatytus reikalavimus, turėtų teisę rinktis: ar dirbti iki nustatyto senatvės pensijos amžiaus, ar palikti darbo vietą ir gauti kompensacinę išmoką iki sukaks pensinis amžius.
Lietuvos švietimo profesinės sąjungos pirmininkas Audrius Jurgelevičius sako, kad kol kas derybos su nauja Vyriausybe dėl ankstenio pensinio amžiaus nuteikia pesimistiškai.
„Diegiant etatinį modelį mokytojų skaičius turėtų šiek tiek mažėti, reikės valstybės apsisprendimo, ką daryti su tais mokytojais, kurie neteks darbo dėl teisės aktų įvedimo, greičiausiai tai bus garbingesnio amžiaus žmonės (...). Aš manau, kad išankstinės pensijos nebus, nes ir šios kadencijos Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos nuostatą esame patyrę, kad mokytojai negali būti išskirtinė profesija, kad jiems būtų sudarytos kitokios sąlygos išeiti į pensiją“, – BNS sakė A.Jurgelevičius.
Tokius argumentus išsakydavo ir praėjusios kadencijos Vyriausybė.
Pedagogų atstovo teigimu, mokytojų ankstesnis pasitraukimas iš darbo rinkos reikalingas dėl darbo specifikos – mokytojai patiria didelę psichologinę įtampą, kas atsispindi ir sprendimuose dėl mokytojų darbo savaitės sutrumpinimo.
„Reikia atsižvelgti ir į tai, kad tiems žmonėms, sulaukus tokio amžiaus, bet dar nepasiekus pensinio amžiaus, bus labai sunku darbo rinkoje“, – teigė A.Jurgelevičius.
Dabar moterys į pensiją gali išeiti sulaukusios 62-ejų, vyrai - 63,5 metų. Iki 2026 metų ir vyrams, ir moterims pensinį amžių palaipsniui numatoma padidinti iki 65-erių.