Įprastai, esant šaltiems orams ir žvarbioms žiemoms, barsukai nubunda ir aktyvūs tampa apie kovo mėnesį. Šiais metais Viešvilės valstybinio gamtinio rezervato grupės darbuotojai, iš miegų prabudusį ir aktyvų barsuką pastebėjo keliais mėnesiais anksčiau – sausio pabaigoje.
Ką reiškia toks barsuko elgesys?
Vienas iš rezervato darbuotojų, Sigitas Mėlinavičius, naujienų portalui tv3.lt sako, kad nieko čia nuostabaus – tik žmogui atrodo, kad barsukas nubudo anksčiau laiko, o žiūrint pagal gamtą ir netipinius žiemos orus, barsukas prabudo pačiu laiku.
„Dabar jis nebemiega, nes jam šilta, ta temperatūra jį pažadina ir jis pradeda savo gyvenimą, kad ir žiemą. Nežiūrėkime į kalendorių, o žiūrėkime, kokie orai gamtoje yra, tai du skirtingi dalykai – kalendorius mūsų sugalvotas, o gamta gyvena savo gyvenimą“, – pasakoja S. Mėlinavičius.
Tokį netipinį barsuko elgesį lemia klimato kaita. Paprastai kietai miegantis per visus šalčius, iki pat pavasario, šiemet gyvūnas miegoti nebegali.
Pasak rezervato darbuotojo, jeigu kada nors atsitiks taip, kad šalčių nebeliks ir visada bus šilta – barsukas gali neužmigti visai.
Kol kas barsukas aktyvus, slampinėja ir miegoti nė neketina, o dabar, pasak rezervato darbuotojų, jis ieškos maisto.
„Dabar jam nėra preteksto miegoti. Jis net ir maisto gali susirasti knaisiodamas žemę, kuri neįšalusi, po lapais ir panašiai. Jis yra visaėdis, gali suvalgyti ir slieką ar lerva kokią vabzdžio, ir pelę ar net dvėselieną kokią“ – pastebi S. Mėlinavičius.
Vis dėlto, jeigu orai staiga ims ir staigiai atšals, barsukas gali vėl įmigti ir miegoti tol, kol neateis pavasaris.
Ženklai nurodo vėlyvą pavasarį
Visgi, etnologas Libertas Klimka džiaugtis neskuba. Pasak jo, tai nėra geras ženklas ir pavasario greitai dar nesulauksime.
Šiemet anksti prabudo ne tik barsukas, bet ir kita gamtos dalis.
„Yra ir daugiau tokių gamtos požymių – va, žalčialunkis žydi, o pas mane į balkoną zylės atskrido. Paprastai jos prieš šalčius atskrenda ir žiūri kur užuovėją rasti, o dabar jos jau žiūri kur lizdą susukti“, – pastebi etnologas.
Pasak L. Klimkos, gamta prabudo maždaug mėnesiu anksčiau, tačiau toks atšilimas nieko gero nežada.
Visiems, kas laukė pavasario arba dar tikėjosi išvysti baltą žiemą, etnologas turi liūdnų žinių.
„Tai yra nukrypimai nuo normos, nieko gero nežada. Jeigu tokia žiema šilta, nebūna sniego ir šalčių didelių, tai pavasaris užsitęsia ir mes jo ilgai lauksime. Ir balandis, ir gegužė dar gali būt šaltoki.
Tai sakyti, kad pavasaris ateis greitai, tai vargu. Tiesiog žiemos nebus, o pavasaris – atvirkščiai, gali užsitęst“, – praneša jis.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!