Kada išbrisime iš skurdo? Pokalbis apie tai naujienų portale tv3.lt su Nacionalinio skurdo mažinimo asociacijų tinklo vadove Aiste Adomavičiene.
Statistikos departamentas paskelbė optimistinę praėjusių metų skurdo statistiką. Ar tikrai yra pagrindo optimizmui?
Faktas, kad statistika pagerėjo. Reikėtų akcentuoti tai, kad tai yra tik 2018-ųjų metų atspindys. Tai reiškia, 2018-ais metais buvo priimti tam tikri sprendimai ir dabar jau jie duoda vaisių. Tai, kas vyksta dabar, ypač po koronaviruso, po pandemijos, tai visiškai neatsispindi šioje statistikoje.
O žvelgiant į 2018-uosius metus. Tendencija galėjo išlikti ar ne?
Taip, tikėtina, kad pagerėjimas akivaizdus. Tai tikrai nėra blogas rodiklis, žinant, kad ekonominio augimo metu santykinį skurdą mažinti yra sunkiau. 2018-aisiais buvo įvesti vaiko pinigai – tie 30 eurų. Atrodo nedidelė suma, ypač gyvenant Vilniaus burbule, bet daliai šeimų tai buvo didelė paspirtis. Su pensijomis įvyko tam tikri pakeitimai. Paramos sistemoje taip pat. Nors ir nedideli pakeitimai, bet jie davė savo vaisių.
Skelbiama, kad 100 tūkst. žmonių išsivadavo iš absoliutaus skurdo. Ar tie 100 tūkst. žmonių dabar tikrai neblogai gyvena?
Čia kaip pažiūrėsi. Absoliutaus skurdo riba yra 251 euras. Ar sakysime, kad žmogus, kuris gauna 270 eurų pajamas jau gyvena oriai? Ko gero ne. Ta absoliutaus skurdo suma leidžia mums sužinoti ar žmonės gali išgyventi. 251 euras yra minimalių poreikių suma, į kurią įeina viskas. Maistas, būtinos prekės, būsto išlaikymas. Palaikyti gyvasčiai Lietuva sako, kad užtenka 251 euro.
Tiesą sako ar meluoja?
Kiekvienas gali pasimatuoti pagal save. Turbūt sudėtinga išgyventi iš šios sumos. Jeigu šeimoje yra keturi asmenys – du suaugę ir du vaikai – tai ta suma jau yra 527 eurai. Poreikiai vaikų, žinome, yra nėra maži.
Visą pokalbį žiūrėkite video reportaže.