• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Specialistai įspėja dėl internete parduodamų maisto papildų naudojantis COVID-19 pandemija.

Specialistai įspėja dėl internete parduodamų maisto papildų naudojantis COVID-19 pandemija.

REKLAMA

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) informuoja, kad kai kuriose užsienio šalių interneto svetainėse pastaruoju metu galima įsigyti maisto papildų, neva padedančių apsisaugoti ar efektyviai kovoti su koronavirusine infekcija COVID-19 ir kitomis pavojingomis ligomis.

VMVT, prisijungdama prie tarptautinių maisto saugos organizacijų, ragina vartotojus būti budrius ir nepirkti neaiškios kilmės produktų, pristatomų kaip galinčių apsaugoti nuo ligų ar išgydyti sunkias ligas. Specialistai akcentuoja, kad maisto papildai nėra vaistai, todėl nei apsaugoti nuo ligos, nei jos išgydyti negali. 

Nors rinkoje maisto papildų gamintojai ir tiekėjai, siekdami pritraukti vartotojus, naudoja įvairias rinkodaros priemones, tačiau specialistai įspėja, kad maisto papildai tėra maisto produktai. Tai koncentruotas tam tikrų mitybinį ar fiziologinį poveikį turinčių medžiagų šaltinis, skirtas papildyti įprastą maisto racioną. 

REKLAMA
REKLAMA

Lietuvoje gali būti prekiaujama tik notifikuotais maisto papildais, o juos ženklinant, pristatant bei reklamuojant, kaip ir kitose Europos Sąjungos (ES) valstybėse, jiems negali būti priskiriamos jokios gydomosios ar profilaktinės savybės ir neturi būti jokios užuominos, kad maisto papildas jų turi. 

REKLAMA

ES ir Lietuvoje yra labai aiškiai apibrėžtas sąrašas teiginių apie poveikį sveikatai, kuriuos gali naudoti maisto produktų, tarp jų – ir maisto papildų, gamintojai ar pardavėjai. Leidžiami naudoti tik tokie su poveikiu sveikatai susiję teiginiai, kurie pagrįsti mokslinių tyrimų duomenimis, jog kai kurios medžiagas vartojamos tam tikrais kiekiais palankiai veikia sveikatą, padeda palaikyti tam tikras fiziologines žmogaus funkcijas. 

REKLAMA
REKLAMA

Taigi, ženklinant, pristatant ar reklamuojant maisto papildus galima nurodyti, pavyzdžiui, „imunitetui“, kartu pateikiant su konkrečia medžiaga, turinčia šį įrodytą poveikį patvirtinantį teiginį apie sveikatingumą. Pavyzdžiui, „vitaminas C padeda palaikyti normalią imuninės sistemos veiklą“. Be vitamino C, tokie teiginiai gali būti vartojami ir maisto papildo sudėtyje esant tam tikram cinko, foliatų, geležies, seleno, vario, vitaminų A, B12, B6 ir D kiekiui. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

VMVT nuolat stebi Lietuvoje skleidžiamą reklamą apie maisto papildus, reguliariai atlieka tyrimus, o nustačius teisės aktų reikalavimų pažeidimų taiko sankcijas – nuo įspėjimo iki piniginių baudų. 

VMVT notifikuotų maisto papildų sąrašą vartotojai gali rasti adresu http://www.vet.lt/maisto-papildai.

Rinkas užtvindė netikri vaistai nuo koronaviruso, perspėja Europolas

Milijonai padirbtų preparatų, medicinos prietaisų ir kaukių, parduodamų kaip tariami vaistai nuo naujojo koronaviruso, „užtvindo“ rinkas, kurias ištiko medikamentų stygius, trečiadienį perspėjo Europos policijos tarnyba.

REKLAMA

„Padirbtų ar standartų neatitinkančių prekių platinimas yra pagrindinė nusikalstamos veiklos sritis, susijusi su COVID-19 pandemija“, – sakė Europolo atstovas Janas Op Gen Oorthas (Janas Op Gen Ortas).

Pastarosiomis savaitėmis nuo lentynų šluojami milijonai produktų, kurie, kaip melagingai tvirtinama, gali išgydyti COVID-19 ar apsaugoti nuo šią ligą sukeliančio koronaviruso.

„Padirbinėtojai pasinaudoja šia padėtimi, užtvindydami mūsų rinkas padirbtomis prekėmis, reaguodami į stygius“, – naujienų agentūrai AFP pareiškė J. O. G. Oorthas.

REKLAMA

Kovo pradžioje 90 šalių teisėsaugos pareigūnų įvykdė Europolo remiamą operaciją, per kurią konfiskavo 4,4 mln. vienetų neteisėtų vaistų.

Operacijos „Pangea“ metu pareigūnai taip pat konfiskavo beveik 34 tūkst. chirurginių kaukių ir išardė 37 organizuoto nusikalstamumo grupuotes. Buvo suimta maždaug 121 įtariamasis.

Be to, per reidus buvo užblokuota 2 500 nuorodų į produktus, susijusius su COVID-19, interneto svetainėse, socialiniuose tinkluose, internetinėse parduotuvėse ir reklamose.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tarp padirbtų medikamentų buvo tokių preparatų kaip antivirusiniai vaistai, antibiotikai, paracetamolis, ibuprofenas ir priešmaliariniai vaistai, tokie kaip chlorokvinas ir hidroksichlorokvinas, kuriuos kai kurie pardavėjai ketino parduoti kaip vaistus nuo COVID-19.

Taip pat prekiaujama netikromis vakcinomis nuo naujojo koronaviruso, sanitarijos priemonėmis ir diagnostiniais testais, pranešė Europolas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų