Majamio universiteto Millerio medicinos mokyklos mokslininkai, atlikę bandomąjį tyrimą, paaiškino kad koronavirusas varpos audiniuose gali būti aptinkamas net ir praėjus dideliam laiko tarpui nuo susirgimo. Tyrėjai tiki, kad tai gali sukelti ir erekcijos problemų. Tokie atvejai buvo aprašyti žurnale „Wolrd Journal of Men‘s Health“.
Tyrėjai išanalizavo varpos audinių mėginius, paimtus iš keturių pacientų, kuriems dėl sunkios impotencijos buvo atlikta varpos protezavimo operacija. Du iš pacientų virusu nebuvo užsikrėtę. Likę du vyrai buvo persirgę koronavirusu: vienas iš jų sirgo nesunkia forma, o ketvirtasis buvo patekęs į ligoninę. Abu vyrai teigė, kad prieš užsikrečiant jų erekcijos funkcija buvo normali.
Koronavirusu sirgusių vyrų varpos audiniuose buvo rasta SARS-CoV-2. Tai ypač svarbu, kadangi abu vyrai virusu užsikrėtė prieš daugiau nei 6 mėnesius, o tai rodo, kad virusas visą tą laiką tūnojo jų varpose.
Gali pasirodyti keista, kad SARS-CoV-2 paveikia vyrų lytines funkcijas, tačiau visa tai susiję su kraujagyslėmis. Jau yra žinoma, kad SARS-CoV-2 gali pulti kraujagysles ir taip pakenkti daugelio organų kraujotakos sistemoms. Panašu, kad taip gali nutikti ir su kraujagyslėmis varpoje. Varpa sustandėja, kai kraujas pripildo jos viduryje esantį kempinę primenantį audinį – varpos akytkūnį.
Mokslininkai pastebėjo, kad persirgusių vyrų varpos audinyje esančių mažų kraujagyslių sienelės yra pažeistos. Tokie pažeidimai nebuvo aptikti koronavirusu nesirgusių vyrų mėginiuose. Remiantis visais šiais pastebėjimais, tyrimo autoriai padarė išvadą, kad Covid-19 infekcija ir viruso sukelti varpos kraujagyslių pažeidimai yra galima kai kurių pacientų impotencijos priežastis. Tyrėjai taip pat galvoja, kad impotencijos pablogėjimas taip pat gali būti susijęs su viruso prasiskverbimu į varpos audinius.
Tiesa, šiuos mokslininkų pastebėjimus reiktų vertinti atsargiai, nes dėl mažo dalyvių skaičiaus šis tyrimas yra laikomas tik bandomuoju. Kitaip tariant, tik todėl, kad susirgote koronavirusu, dar nereiškia, kad virusas pateko į jūsų varpos akytkūnį, ir dėl to atsiras tam tikrų sunkumų miegamajame. Tačiau jeigu jums atrodo, kad ši jūsų organizmo funkcija veikia nebe taip gerai, kaip anksčiau, vertėtų apsilankyti pas gydytoją.
„Mūsų tyrimas parodo, kad Covid-19 gali sukelti plačią endotelio disfunkciją įvairiose organų sistemose, ne tik plaučiuose ar inkstuose. Endotelio disfunkcija kyla tuomet, kai koronavirusas patenka į endotelines ląsteles ir paveikia daugybę organų, tarp jų ir varpą“, – sakė tyrimo autorius Ranjithas Ramasamy‘is, docentas ir Millerio medicinos mokyklos reprodukcinės urologijos programos direktorius.
„Tai rodo, kad vyrai, kurie yra sirgę Covid-19 infekcija, turi suprasti, jog impotencija gali būti vienas iš neigiamų virusų poveikių. Todėl pasireiškus bet kokiems impotencijos simptomams, jiems reiktų kreipti į gydytoją“, – pridūrė R. Ramasamy‘is.