Naujienų portalo tv3.lt kalbinta Vakarė (tikrasis vardas ir pavardė redakcijai žinomi) papasakojo apie viename Lietuvos mieste gyventojų jau ne pirmą kartą pastebimą 8-10 metų berniuką, bėgantį galimai šalia mamos vairuojamo automobilio.
Tokie vaizdai gyventojams yra sunkiai suprantami ir sukėlė nerimą, ar nėra pažeidžiami vaiko interesai, ar tai jam saugu, todėl jie nusprendė kreiptis į policiją, o ši atvejį išaiškinti perleido vaikų teisių gynėjams, tikinusiems, jog situacija yra neįprasta.
Susisiekus su mažamečio mama, ši patikino, jog dėl melagingų žmonių kaltinimų jau kreipėsi į teismą, šiuo metu vyksta ikiteisminis tyrimas, tad daugiau komentuoti nesutiko.
Bėgo šalia automobilio kelias valandas
Vieną rugpjūčio vakarą, pasak Vakarės, vaikas šalia mamos automobilio bėgo 4-5 val., o moteris jam įlipti į automobilį leido tik pastebėjus, jog yra filmuojama. Sunerimę aplinkiniai autoriai kreipėsi į policiją.
Tada atvykusi policija smurto neužfiksavo ir perdavė šį klausimą Valstybinei vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybai spręsti.
Toks policijos požiūris kai kuriuos supykdė. Atvykę po valandos ir keliolikos minučių nuo pastebėto įvykio, policijos pareigūnai tikino nieko blogo neįžvelgiantys.
„Pagal juos normalu, kad vaikas bėgo tokį kelią“, – svarstė ji.
Vaikų teisių gynėjai aiškinasi, kodėl pasirinktas toks treniravimasis
Šiaulių apskrities Vaiko teisių apsaugos skyriaus vyriausioji patarėja Ala Šimkus atvejį vadina neįprastu.
„Jau pavyko išgirsti vaiko nuomonę, pasikalbėti su tėvais, toliau renkame informaciją ir vertinsime vaiko situaciją šeimoje. Pirminių požymių apie vaiko patiriamus išgyvenimus ar galimą smurtą nepastebėta“, – sakė ji.
Tačiau tyrimas kol kas dar vyksta dėl įvykio aplinkybių ir vaiko saugumo įvertinimo.
„Toliau aiškinamės, kodėl buvo pasirinktas treniravimosi būdas bėgant šalia važiuojančio automobilio“, – teigė A. Šimkus.
Tyrimo eiga
Nors iki šio atvejo vaiko teisių gynėjų pagalbos šeimai nebuvo prireikę, Tarnyba reaguoja į visus raštu, žodžiu ar kitomis priemonėmis pateiktus pranešimus.
O kai kyla reali grėsmė vaiko saugumui, reaguojama nedelsiant, tikino ji.
„Vaiko teisių gynėjų tikslas yra padėti šeimai, kai to prireikia. Gavę pranešimą vykstame pas šeimą, bendraujame su šeimos nariais, išklausome vaiko nuomonę, jeigu šią nuomonę dėl amžiaus ir raidos vaikas gali išsakyti.
Susitikę su šeima įvertiname situaciją ir jeigu pastebime, kad šeimai reikalinga pagalba – ją inicijuojame. Pagalbą teikia socialiniai partneriai“, – tyrimo eigą išdėstė ji.