Po pirmojo rinkimų į parlamentą turo iš scenos ir televizijos žvaigždžių suburtos Tautos prisikėlimo partijos (TPP) atstovai vieningai tikina ateinantys dirbti, o ne „išsidirbinėti“, nors ir auskaruoti bei tatuiruoti. Jie jau turi 13 mandatų.
Tuo tarpu politikos senbuviai bando įrodinėti, kad TPP atstovai - tai tik gražiai kalbančios „burnos“, nes įstatymų leidyba yra sudėtingas ir profesionalumo reikalaujantis procesas. Neva politikos naujokai pasmerkti bent jau kurį laiką tapti savo patarėjų, išmanančių lobistinę veiklą, įkaitais.
Esą neišvengiamai kils ir konfliktų dėl verslo bei tiesioginio tautos išrinktojo darbo suderinamumo.
Svogūno sindromas
Keturias kadencijas Seime „atpylusi“ ir dar teorinių galimybių į jį vėl patekti pagal sąrašą daugiamandatėje apygardoje turinti klaipėdietė Irena Šiaulienė „Vakarų ekspresui“ situaciją po rinkimų pakomentavo ironiškai.
„Iki šiol turėjome savamokslius „šoumenus“, o dabar bus ir profesionalų. Bus visa frakcija. Reikia suvokti, kad einama dirbti, o ne kalbėti ar dainuoti. Ką jie veiks? Gražbyliavimas nėra esminis dalykas. Tačiau kokia kultūra visuomenėje yra, toks ir rezultatas. Pasakyčiau, kad kvailėjame, o ne „demokratėjame“. Ir aš tuo nesistebiu, nes ir patys politikai laikydavo garbės ženklu iš Arūno Valinsko rankų gauti "auksinį svogūną“, - sakė I. Šiaulienė.
Jos manymu, TPP Seimo nariams prireiks kelerių metų, kol jie susivoks, kaip veikia įstatymų leidybos mašina, nes viskas turi būti daroma pagal įstatymų raidę.
„Net vienas žodelis ar sutrumpinimas teisės akte gali labai daug ką lemti. Ateina naujokai ir mano, kad viskas labai paprasta. Taip nėra. Žmonės, norintys patekti į parlamentą, bent savivaldos lygmenį turėtų pasiekti, gauti ten patirties. Dabar nuo scenos lipama į aukščiausią lygį - Seimą. Bus sunku“, - svarstė politikė.
A. Valinskas tvirtina pasitikintis savo komanda, o jo žmona Inga akcentuoja, kad visada būna pirmas kartas
Dainuos nemokamai?
Nuo 1992 metų parlamente dirbantis Algimantas Salamakinas svarstė, kad A. Valinsko vadovaujamos partijos nariai Seime gali likti ir opozicijoje, jei bus formuojama vadinamoji vaivorykštės koalicija.
„Žinoma, jie tarsi ir turi auksinį balsą, nes pareiškė, kad draugautų su visais, išskyrus partiją „Tvarka ir teisingumas“. Tačiau bus labai sudėtinga. Jei nors vienas prieš tai būtų dirbęs parlamente, būtų kitaip. Pamenu, kai ir mus pačius 1992 metais auklėjo Česlovas Juršėnas, Algirdas Brazauskas. Jie turėjo patirties. O nuo ko pradėti, atsispirti A. Valinsko partijai?" - mintimis su mūsų dienraščiu dalijosi A. Salamakinas.
Jis sakė TPP nebijantis, tačiau pabrėžė, kad „šoumenai“ neturėtų užriesti nosių.
„Kai aš pasiklausiau A. Valinsko diskusijų, mane net nupurtė. Jiems reikės išmokti paisyti Seimo statuto normų. Teks atsisakyti verslo sandorių, nes Seime turi dirbti politikos profesionalai. Dainuoti bus galima, bet komercinių sutarčių pasirašinėti - ne. Jokių vadovavimų realybės šou ar panašiai. Knygas rašyti, paveikslus tapyti bus galima. Parlamentaro darbas negalės būti antraeiliu“, - teigė ne vienerius metus Seimo Etikos ir procedūrų komisijai vadovavęs A. Salamakinas.
“Juk tarp politikų yra ir muzikantų, aktorių. Nemanau, kad galima skirstyti žmones, „nurašyti“ mus“, - teigia atlikėja Donalda Meiželytė-Svilienė komentarų nekomentuoja
Pakalbintas TPP lyderis A. Valinskas politikos senbuvių replikas vertino kategoriškai.
„Komentarų, gandų mes nekomentuojame. Žemindami kitus savęs senbuviai nepaaukštins. Aš savo komanda pasitikiu. Ateiname dirbti“, - „Vakarų ekspresui“ vakar sakė jis.
Pramogų pasaulio banginio žmona Inga Valinskienė mūsų dienraščiui teigė, kad visada būna pirmas kartas.
„Ir tie senbuviai kažkada buvo naujokai. Nelabai suvokiu, kodėl mes esame kaltinami? Juk ir prieš tai į Seimą patekdavo grupė žmonių, net nesusigaudančių įstatymų leidyboje. Ne specialistai, o tautos atstovai yra renkami. Ar mes, viešai žinomi ir matomi, atrodome kvaili? Viskas juk priklauso nuo noro, užsidegimo, tad naujokams nereikia prikaišioti kompetencijos stokos. Aš nesu linkusi užleisti vietą ir mandatu tikrai pasinaudosiu“, - tvirtino dainininkė bei filmų garsintoja.
Mandatas - ne grūdas
Buvęs žinių vedėjas televizijoje, žurnalistas Rokas Žilinskas sakė, kad dabartiniai seimūnai negali būti teisūs kritikuodami TPP, nes jie yra senbuviai.
„Rinkėjų valia parodė, kad jiems jau laikas trauktis. Nesame jokie mes naujokai, juk daugelį metų gerai dirbome ir dirbame savo darbus. Todėl mus ir išrinko į parlamentą. Man gautas mandatas nėra kaip kokiai aklai vištai nukritęs grūdas, tapti Seimo nariu norėjau ir to siekiau sąmoningai“, - „Vakarų ekspresui“ teigė R. Žilinskas.
Su popgrupe ŽAS anksčiau koncertavęs narys Linas Karalius, pravarde Ezopas, kuris turi 4 metų patirtį dirbant Vilniaus miesto savivaldybėje, tikino teisės aktų "kepimo" niuansus žinantis gerai.
„Jei esi su auskarais ir tatuiruotėmis, tai dar nereiškia, kad nieko neišmanai. Žinoma, gatvėje mano išvaizda gali stebinti, tačiau aš elgsiuosi ir atrodysiu taip, kaip reikalauja parlamentaro etiketas. Kandidatavau tam, kad galėčiau dirbti, o ne juokauti. O kalbos tegul jomis ir lieka. Turiu patirties municipalinėje valdžioje, žinau tvarką“, - tikino Ezopas.
Atlikėja Donalda Meiželytė-Svilienė negalėjo konkrečiai atsakyti, ar pasinaudos jai tautos suteikta teise dirbti parlamente.
„Kol neįvyko balsavimas antrajame ture, mosuoti šakėmis ant vandens neprotinga. Žinoma, dauguma parlamentarų baigę partines mokyklas, išmano įstatymų leidybą, priklauso senajai nomenklatūrai. Na ir kas? Juk tarp politikų yra ir muzikantų, aktorių. Nemanau, kad galima skirstyti žmones, „nurašyti“ mus“, - teigė atlikėja.
Rezultatų nevertina
Lauras Bielinis, Lietuvos Respublikos prezidento patarėjas
Mes su šalies vadovu Valdu Adamkumi aptarėme pirmojo rinkimų į parlamentą turo rezultatus. Juos komentuoti negalime, nes nenorime, kad įvairios interpretacijos paveiktų rinkėjus prieš balsuojant vienmandatėse apygardose.