Sostinės centre esančios Lukiškių aikštės plėtros koncepciją siūloma pradėti įgyvendinti 2010-aisiais.
Vyriausybė posėdyje trečiadienį svarstys Kultūros ministerijos parengtą nutarimo projektą, kuriuo koreguojamas beveik prieš dešimtmetį priimtas Seimo nutarimas. 1999 metais parlamentarai nutarė pasiūlyti Vyriausybei ir Vilniaus miesto tarybai organizuoti Lukiškių aikštės plėtros koncepcijos parengimą, aikštės projektavimą ir projekto įgyvendinimą. Tuomet Seimas taip pat nutarė siūlyti Vyriausybei sudaryti projektų vertinimo komisiją, patvirtinti projektų vertinimo taisykles ir projektinę užduotį, parengti Lukiškių aikštės projektą, supažindinti su juo Seimą ir patvirtinti 1999 metais.
Ministrų kabinetui trečiadienį teikiami svarstyti nutarimo pakeitimai numato Lukiškių aikštės plėtros koncepcijos parengimo organizavimą, projektavimą ir 2010 metais numatomą pradėti projekto įgyvendinimą oficialiai perleisti tik savivaldybei.
Toks siūlymas aiškinamajame rašte argumentuojamas tuo, kad pagal Viešųjų pirkimų įstatymą „įgalioti vykdyti pirkimą, sudaryti viešojo pirkimo komisiją ir rengti pirkimo dokumentus gali tik perkančioji organizacija - Vilniaus miesto savivaldybė“.
„Seimo nutarime buvo pavesta Vyriausybei tvirtinti komisiją ir taisykles, Vyriausybė tą delegavo padaryti savivaldybei, savivaldybė tai ir padarė“, - aiškino Vilniaus savivaldybės Miestovaizdžio skyriaus Estetikos poskyrio vedėja Beatričė Raguotienė.
Jos teigimu, savivaldybei pavedamos funkcijos - jau iš dalies įgyvendintos. „Koncepcija jau yra parengta ir paskui tuo pagrindu buvo skelbtas konkursas“, - sakė B.Raguotienė.
Pasak jos, realūs aikštės atnaujinimo darbai gali prasidėti tik apie 2010 metus, nes nugalėtoją iš šiuo metu atrinktų 7 projektų numatoma išrinkti vasarį ir tuomet dar teks parengti techninį projektą.
„2010-ieji - tai yra labai natūralu“, - teigė savivaldybės atstovė.
Pagal konkurso sąlygas Lukiškių aikštė turi tapti reprezentacine miesto vieta ir įamžinti Lietuvos kovas už laisvę per okupacinius režimus.
Pirmame konkurso etape pateikti 27 projektai. Du darbai neatitiko konkurso sąlygų, iš likusių 25 speciali komisija atrinko 7 darbus.
Surengus viešą projektų aptarimą, paaiškėjo, kad skiriasi tremtinių ir miestiečių nuomonės dėl Lukiškių aikštės paskirties. Pastarieji mano, kad kad aikštėje reikia daugiau gyvybės: medžių, žalumos, gėlių, fontanų - be paminklų ir sienų, tuo metu tremtiniai ir istorikai projektuose pasigedo amžinosios ugnies, nežinomo kareivio kapo simbolikos.