Druskininkuose veikiantis jaunimo klubas „Interact“ sukūrė savižudybių prevencijai skirtą socialinį vaizdo klipą, kurio tikslas priminti, kad turime būti rūpestingi ir padėti vieni kitiems.
Atskleidė savo asmenines patirtis
Nusifilmuoti pakviesta 10 žmonių, kurie nežinojo tikslios klipo idėjos. Kaip pasakoja vienas iš renginio organizatorių Aivaras Vėbra, socialiniame tinkle buvo paskelbta užklausa sudalyvauti filmavime, o išgirstos istorijos privertė atsibusti ir suklusti – net 9 iš 10 žmonių atskleidė, kad yra susidūrę su savižudybėmis.
Jaunuoliai atskleidė savo asmenines patirtis, apie mintis pasitraukti iš gyvenimo, ir kaip jiems pavyko nuo to pabėgti. Viena iš klipe dalyvavusių merginų atskleidė, kad būtent šiuo metu lankosi pas psichologus, vartoja vaistus ir dažnai pagalvoja apie gyvybės nutraukimą.
„Mes norime pasakyti žmonėms, kad jų problemos nėra pamirštos, jie mums rūpi, o vienintelis būdas tai nugalėti, mūsų nuomone, yra kalbėjimas“, - apie socialinio klipo, kuris atskleis didžiulę šalies problemą, idėją pasakoja A. Vėbra.
Depresijos šaknis pastebėti nėra lengva
Tikėdamiesi, kad socialinis klipas pasieks kuo daugiau žmonių, „Interact“ klubas nariai tikisi žmonėms priminti, kaip svarbu kalbėtis ir išgirsti savo artimą. Su nusifilmuoti klipe sutikusiais žmonėmis kalbėjęsis Aivaras išduoda, kad kai kurie pagalbos bandė ieškoti pas artimuosius, draugus. Visgi daugelis yra linkę slėpti problemą savyje.
„Net sunku pagalvoti, kiek mes netekome žmonių, kurie nesikreipė pagalbos arba jos nesulaukė. Reikia nebijoti kalbėti apie savo problemas ir reaguoti į tuos, kuriems jos reikia. Kiekvienas privalome atidžiau stebėti savo aplinką ir įvertinti žmones, kuriems galbūt mūsų pagalbos labai reikia. Per visą lėkimą mes dažnai nepastebime tų, kurie yra aplinkui“, - sako A. Vėbra.
Tai – tikras XXI a. vėžys, kurį sustabdyti yra labai sunku. Depresijos šaknis pastebėti nėra lengva, o glūdinčias problemas dažnas yra linkęs tiesiog užglaistyti iki tol, kol būna per vėlu.
„Jaunuoliams galbūt gėda kalbėti apie tai su artimaisiais, jie užsidaro savyje, kovoja su vidiniais demonais, kol viskas tampa nebevaldoma. Bet mes tikime, kad tai sustabdyti įmanoma“, - sako vienas iš organizatorių.
Vaikų psichiatras: savižudybių kiekį didina patyčios
Vaikų psichiatras Linas Slušnys atskleidžia, kad tikrosios savižudybės priežastys yra nevienalytės, o jas kiekvienas žmogus mato skirtingai.
„Juk savižudybės esmės kartais taip ir nesužinome. Didelę įtaką jaunimui daro suaugusieji, kurie nepagalvodami žlugdo jauno žmogaus savivertę. Taip pat savižudybių kiekį didina patyčios. Atkreipkite dėmesį, jog kasmet Lietuvoje nusižudo apie trisdešimt-penkiasdešimt jaunų žmonių.
Bandymų žudytis – dešimt kartų daugiau. Apie tai galvojusių – šimtai ar net tūkstančiai. Manau, svarbiausia mokėti įteikti įrankius, kuriais sunkiomis akimirkomis jauni žmonės galėtų ir mokėtų naudotis. Be to, žinotų, jog kreiptis pagalbos nėra gėda”, - dėstė L. Slušnys.
Kaip save pristato sumanytojai, „Interact“ – tai vertę kuriantis klubas, skirtas jauniems žmonėms. Jo tikslas suteikti galimybę dalyvauti linksmuose, prasminguose projektuose ir tobulinti lyderio savybes, būti rūpestingais, padėti kitiems ir užsiimti visuomeniška veikla.
Create free infographics with Venngage