Balsavimo dėl nacionalinio investuotojo išvakarėse Vyriausybės rūmuose skubiai ir neplanuotai už uždarų durų pasirašyta valdančiosios koalicijos išplėtimo sutartis, skelbia Alfa.lt.
Pirmadienį savo parašus padėjo tik socialdemokratų, socialliberalų ir valstiečių liaudininkų partijų lyderiai Gediminas Kirkilas, Artūras Paulauskas ir Kazimiera Prunskienė. Du dabartinės koalicijos partneriai - liberalcentristai ir pilietininkai - nebuvo pakviesti į ceremoniją.
G. Kirkilas pareiškė, kad socialdemokratai ir valstiečiai liaudininkai buvo ir pirmosios koalicinės sutarties 2006 metais pasirašymo iniciatoriai, todėl jie turi teisę be liberalcentristų ir pilietininkų pritarimo pasirašyti susitarimą su socialliberalais.
„Negražu“, - partnerių elgesį Alfa.lt komentavo parlamento pirmininkas, Pilietinės demokratijos partijos lyderis Viktoras Muntianas.
Jis sakė pirmadienį ne kartą bendravęs su koalicijos partneriais ir sakęs, jog pilietininkai negali priimti jokio sprendimo be partijos prezidiumo sprendimo. Pilietininkų prezidiumas posėdžiaus pirmadienio pavakare.
V. Muntianas teigė, kad partneriai buvo informuoti, jog jų netenkina reikalavimas užleisti Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininko posto socialliberalų atstovui. „Mes siūlėme, kad socialdemokratai ir socialliberalai gali pasirašyti dvišalę sutartį dėl bendradarbiavimo“, - Alfa.lt tvirtino jis.
Panašų susitarimą buvo pasirašę socialdemokratai ir konservatoriai dėl mažumos Vyriausybės rėmimo.
Liberalų ir centro sąjungos pirmininkas Artūras Zuokas Alfa.lt sakė, kad partija negali pasirašyti susitarimo dėl koalicijos išplėtimo, nes neturi partijos tarybos sprendimo. Tarybos posėdį, Alfa.lt žiniomis, planuojama kviesti tik po poros savaičių. A. Zuokas pabrėžė nenorįs, kad socialliberalų prisidėjimas prie valdančiųjų būtų siejamas su nacionalinio investuotojo kūrimu.
Socialliberalams prisidėjus prie valdančiosios mažumos ši tapo dauguma. G. Kirkilo Vyriausybė dabar bus užsitikrinusi 73 balsų iš 141paramą Seime.
2006 metų vasarą susitarimą dėl bendradarbiavimo ir valdančiosios koalicijos sudarymo, kuris galioja iki šiol, pasirašė keturių Seimo frakcijų seniūnai.
Kaip rašo DELFI, pirmadienį pasirašytame valdančios koalicijos išplėtimo susitarime teigiama, jog „daugumos Seime suformavimas leis Vyriausybei toliau sėkmingai vykdyti veiklos programą, išlaikyti Lietuvos ekonomikos augimą ir siekti, kad šalies ekonominio išsivystymo lygis artėtų prie Europos Sąjungos šalių vidurkio, mažinti socialinę atskirtį, didinti socialinį stabilumą ir kelti piliečių gerovę, vykdyti tvarią fiskalinę politiką, kurti žinių visuomenę ir žiniomis grįstą ekonomiką bei spręsti aktualias iškilusias švietimo, visuomenės saugumo problemas“.