Socialdemokratų partijos frakcija prašo Lietuvos Prezidentės Dalios Grybauskaitės nepasirašyti Seimo priimto Viešųjų pirkimų įstatymo pataisų ir grąžinti Seimui jį tobulinti.
Socialdemokratų nuomone, įstatymą pirmiausia būtina taisyti todėl, kad jame numatyta, jog Viešųjų pirkimų tarnyba iš Vyriausybės įstaigos tampa įstaiga prie Ūkio ministerijos. Tai reiškia, kad vienos iš kontroliuojančių tarnybų nepriklausomumas žymiai sumažėja.
"Ūkio ministerijos veikla susijusi su visu ūkiu, su valstybės įmonėmis, kur vyksta nemažos apimties viešieji pirkimai, todėl, mūsų įsitikinimu, Viešųjų pirkimų tarnybai tiesiog tampa sudėtinga tinkamai vykdyti savo pareigas - pavyzdžiui, nustačius šio įstatymo pažeidimus ar galimas korupcijos apraiškas, medžiagą tolesniam tyrimui perduoti teisėsaugos institucijoms", - įsitikinęs Seimo LSDP frakcijos seniūnas Algirdas Butkevičius.
Socialdemokratų nuomone, kadangi Viešųjų pirkimų tarnybos nuostatus tvirtina Ūkio ministerija, Viešųjų pirkimų tarnybos direktorių priima ir atleidžia ūkio ministras Valstybės tarnybos įstatymo nustatyta tvarka, gali būti sudėtinga skųsti savo tiesioginius viršininkus, kurie skiria įstaigos vadovus.
Seimo LSDP frakcija siūlo Viešųjų pirkimų tarnybą, atliekančią svarbią viešųjų finansų naudojimo kontrolės funkciją, palikti kaip Vyriausybės įstaigą arba įstaigą prie Seimo ar bent teisę skirti vadovą suteikti ne ministrui, o aukštesniam valstybės pareigūnui.
Socialdemokratų nuomone, įstatyme numatyta nuostata, kad skelbimai apie viešuosius pirkimus, taip pat pirkimo dokumentai bei kita informacija bus pateikiama tik elektroninėje erdvėje, neskelbiant "Valstybės žinių" priede "Informaciniai pranešimai", iš pirmo žvilgsnio atrodo labai šiuolaikiškai. Tačiau, jų manymu, dėl jos atsiranda kelios problemos - smulkiajam verslui tokios nuostatos įsigaliojimui reikėtų suteikti pereinamąjį laikotarpį, kad jis galėtų tinkamai paruošti personalą, pasiruošti technologiškai.
Be to, socialdemokratams nėra aišku, kaip konkurso dalyviui skundžiant konkurso rezultatus teismui, būtų pripažįstami dokumentai, pateikti tik elektroninėje erdvėje. "Elektroninio parašo sistema Lietuvoje nėra pakankamai išplėtota, o teismai prie skundo gali ir nepriimti diskelio ar nuorodos į internetinį puslapį", - mano Seimo LSDP frakcija.