Valdančioji Lietuvos Socialdemokratų partija (LSDP) šeštadienį susirinko į XXXI suvažiavimą, kuriame partijos pirmininkas Algirdas Butkevičius pristatė pirmininko ir Tarybos veiklos ataskaitą bei buvo, kaip visuotinai ir tikėtasi, sėkmingai perrinktas, 705 delegatams balsavus už jo kandidatūrą, o apie 40 pasisakius prieš.
Nors buvo neabejojama, kad partijos lyderiu išliks premjeras A. Butkevičius, kilo diskusijos dėl kandidato prezidento rinkimuose bei progresinių mokesčių.
Ministras pirmininkas A. Butkevičius teigia, kad partija išlaikė išbandymą opozicija ir rinkimų išbandymą, o dabar turi atlaikyti išbandymą valdžia. Premjeras pabrėžia, kad revoliucinių permainų nebus, kritikuoja ankstesnę valdžią ir giriasi vyriausybės darbo laimėjimais. „Mažėja nedarbas,didėja minimalus mėnesinis atlyginimas, traukiasi šešėlinė ekonomika", - išdidžiai pasakoja LSDP lyderis.
Ataskaitiniame dokumente taip pat giriamasi išaugusiais partijos reitingais. A. Butkevičius, pristatydamas ataskaitą, dar kartą pabrėžė, kad ankstesnė valdžia, anot jo, griovė nacionalinę energetiką ir ją neva pajungė vieninteliam politiniam projektui - Visagino atominės elektrinės statybai. Šis projektas, kaip aiškina premjeras, bus tęsiamas tik iš esmės pakoregavus jo komercines sąlygas.
Partijos lyderis džiūgavo, aidint delegatų plojimams, ir dėl to, kad per pastarosius du metus pora tūkstančių išaugo partijos narių skaičius, kuris dabar siekia 21 575. Tai, anot jo, geriausias organizacijos veiklos kokybės kriterijus.
„Kas pasakė, kad didieji miestai privalo priklausyti dešiniesiems", - retoriškai klausia A. Butkevičius, tvirtindamas, kad partija privalo rasti ir šių miestų gyventojams svarbių temų.
LSDP pirmininko teigimu, vos tik atėjus į valdžią ne vieną sprendimą reikėjo priiminėti nedelsiant. Anot jo, sustabdyta ankstesnės Vyriausybės palaimintą nevaldomą saulės elektrinių plėtrą, kuri verslininkams būtų nešusi didelius pelnus, o elektros vartotojams – išaugusią kainą. Buvo pateikta 15 tūkst. paraiškų įrengti beveik 500 MW saulės šviesos energijos elektrinių. Tai, kai teigia A. Butkevičius, kasmet būtų pareikalavę per 0,5 mlrd. Lt subsidijų, kurios elektros energiją pabrangintų iki 5 centų už kilovatvalandę.
Kaip pabrėžiama A. Butkevičiaus ataskaitoje, praėjusi vyriausybė užkorė Lietuvai skolos naštą. „Skolinimasis aukštomis palūkanomis ir precedento neturinti valstybės skolos našta, mokesčių didėjimas kartu su chaosu mokesčių sistemoje, auganti infliacija, nedarbas ir emigracija, nemažėjanti šešėlinė ekonomika – tai tik keletas negatyvių dalykų, kuriuos paveldėjome iš ankstesnės valdžios. Europos Sąjungoje esame tarp šalių, turinčių didžiausią jaunimo nedarbą ir didžiausią skaičių žmonių, balansuojančių ties skurdo riba, o sveikatos apsaugai skiriame mažiausią BVP dalį", - skelbiama ataskaitoje.
Seimo narys Algimantas Salamakinas portalui balsas.lt sakė sako neabejojantis, kad LSDP lyderiu bus išrinktas ir dabar vadovaujantis A. Butkevičius. Jis abejojo TS-LKD tiesioginių pirmininko rinkimų sistema bei teigė, kad LSDP demokratijos nėra mažiau.
„Noriu priminti, kad tokią tiesioginę sistemą naudoja tik turbūt Amerikoje demokratai“, - sakė A. Salamakinas, kuris, priminus, kad ją naudoja ir tos šalies Resupublikonų partija, iškart pasitaisė: „Na taip – Respublikonai irgi“.
Kaip pabrėžė A. Salamakinas, premjeras A. Butkevičius yra labai populiarus ir išvis būtų keista, jei partija iš pirmininko pareigų nuverstų lyderį, kiuris laimėjo rinkimus bei gavo teisę formuoti vyriausybę.
Tuo tarpu vienas iš partijos garbės pirmininkų Aloyzas Sakalas siūlė organizacijai kelti kandidatą į prezidentus bei priminė, jog LSDP visada pasisako už progresinį Gyventojų pajamų mokestį (GPM), kai būna opozicijoje. Jis sukritikavo premjero A. Butkevičiaus sudarytos darbo grupės išųvadas dėl mokesčių sistemos. „Kaip paaiškintume šios grupės požiūrį į progresinių mokesčių tarifus, jei ji siūlo nedaug palengvinti mokesčių naštą neturtingiems, bet nieko nesako apie GPM tarifo didinmą turtingiesiems iki kokių 40-50 proc., kaip yra ne vienoje Europos Sąjungos šalyje. Jau dabar oponentai visai pagrįstai juokiasi ir sako, kad mums progresiniia tarifai reikalingi tik iki rinkimų. Po jų tarifus užmirštame. Galite patys įsivaizduoti, mieli bičiuliai, ką išgirsite iš rinkėjų po trejų metų prasižioję apie progresinius tarifus“, - piktinosi jis.
******
Kitaip nei didžiausios opozicinės partijos – Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų - gretose didesnės intrigos nenumatoma. Politologai neabejoja, kad pirmininku A. Butkevičius, kuris yra ir šalies premjeras, bus perrinktas. Tiesa, LSDP skyriai yra pasiūlę kelti dvi kandidatūras - dabartinio partijos vadovo premjero Algirdo Butkevičiaus ir europarlamentaro Zigmanto Balčyčio, kuris kandidatūrą atsiėmė.
Į suvažiavimą susirinko virš 800 delegatų. Lietuviškoji socialdemokratų partija oficialiai sieja save su to paties pavadinimo organizacija, kuri buvo įkurta 1896 m. gegužės 1 d. Vilniuje.
Realybėje ši partija yra susikūrusi iš dalies tų žmonių, kurie 1989 m. rugpjūčio 12 d. Mokslų Akademijos salėje organizavo atkuriamąją konferenciją, ir buvusios Lietuvos komunistų partijos (sovietmečio metu vienintelės vadovavusios Lietuvai), kuri vėliau pasivadino Lietuvos demokratine darbo partija.
LSDP nuo 1989 iki 1991 metų LSDP vadovavo Kazimieras Antanavičius, nuo 1991 iki 1998 m. – Aloyzas Sakalas, nuo 1998m. – Vytenis Povilas Andriukaitis. Nuo 2001 m. – velionis Algirdas Mykolas Brazauskas (buvęs komunistų partijos centro komiteto pirmasis sekretorius, prezidentas ir premjeras). Nuo2007 metų gegužės partijai vadovavo Gediminas Kirkilas. Po 2008 metais pralaimėtų Seimo rinkimų partijos vairą -2009 metų kovo 7 dieną - perėmė Algirdas Butkevičius, kuris pirmininkauja ir iki šiol. Partija 2012 metų rudenį vykusiuose Seimo rinkimuose gavo 37 mandatus, o jos lyderiui A. Butkevičiui prezidentė Dalia Grybauskaitė, po kelių dienų priešinimosi, pavedė sudaryti ligi šiol valdančią vyriausybę.
Savo internetinio puslapio istorinės informacijos LSDP štabas nemato reikalo atnaujinti nuo 2011 metrų lapkričio.