Apie tai pranešė Generalinė prokuratūra.
Generalinės prokuratūros Organizuoto nusikalstamumo ir korupcijos tyrimų departamento vyriausiojo prokuroro pavaduotojas Raimondas Petrauskas kaltinamąjį įvardijo kaip yra A.O.
„Jis šnipinėjo Baltarusijos slaptajai tarnybai “, - sakė prokuroras R.Petrauskas.
Generalinės prokuratūros pranešime spaudai nurodyta, kad Lietuvos pilietį buvo užverbavusi Baltarusijos Respublikos ginkluotųjų pajėgų Generalinio štabo Vyriausios žvalgybos valdyba (BR GRU).
Įtariama, kad duomenys buvo perduodami penkerius metus, už perduotą informaciją A.O. gaudavo pinigų. Jam pinigus perduodavo asmuo, kuris su juo susitikdavo.
„Yra konstatuota, kad padaryta didžiulė žala. Kai kurių asmeninių duomenų paviešinimas kelia grėsmę sveikatai ir gyvybei“, - sakė prokuroras.
GRU domėjosi Lietuvos kariuomenės padalinių turima karine technika, ginkluote, pastatų paskirtimi, dalyvavimu tarptautinėse NATO operacijose (misijose), standartinių operacijų planais, įvairiais kariniais mokymais, informacija apie konkrečiuose padaliniuose ar tarnybose tarnaujančių asmenų skaičių, norėjo sužinoti jų vardus, asmenines charakteristikas bei moralines psichologines nuostatas, dienotvarkę, t. y. apie viską, kas susiję su Lietuvos kariuomene, turima karine technika, karių ruošimo programomis, pratybomis, Lietuvos kariuomenės objektais ir jų paskirtimi.
Anot prokurorų, A.O. informaciją rinko betarpiškai bendraudamas su tarnybą atliekančiais kariais, stebėdamas, įsimindamas bei pagal galimybes fotografuodamas ar kitaip fiksuodamas, pavyzdžiui, perbraižydamas objektų schemas bei planus, persirašydamas tarnybą atliekančių karių duomenis iš tarnybinių dokumentų (registracijos knygų ar žurnalų).
1986 metais gimęs A.O. yra kaunietis, turintis vidurinį išsilavinimą, nevedęs, neteistas. Jis tarnavo Lietuvos Didžiojo kunigaikščio Algirdo mechanizuotame pėstininkų batalione paramediku.
Vyras sulaikytas sausio 24 dieną, teismo laukia būdamas suimtas.
Ikiteisminis tyrimas buvo pradėtas gavus Valstybės saugumo departamento vykdytos ilgalaikės žvalgybos operacijos duomenis apie šio kaltinamojo galbūt vykdytą nusikalstamą veiką, nurodo prokurorai.
Lietuvos generalinė prokuratūra ir Valstybės saugumo departamentas lapkričio 10 dieną pranešė, kad teismui perduota šnipinėjimu Baltarusijos naudai kaltinamo Lietuvos piliečio, dirbusio valstybės įmonėje „Oro navigacija“, byla. Tuomet skelbta, kad tyrimas vykdomas dar vieno įtariamo šnipo atžvilgiu.
Lietuvos pilietis, kurio byla teismui perduota lapkritį, yra valstybės įmonės „Oro navigacija“ buvęs elektromechanikas Romualdas Lipskis. Kitų metų sausio 16 dieną jo bylą pradės nagrinėti Vilniaus apygardos teismas.
Prokuratūros duomenimis, tuo metu valstybės įmonėje „Oro navigacija“ dirbęs įtariamasis savo kabinete slapta fotografavo ten buvusius dokumentus bei kitus objektus ir juos perdavė Baltarusijos ginkluotųjų pajėgų Generalinio štabo Vyriausiosios žvalgybos valdybai.
Prokuroras R.Petrauskas sakė, kad A.O. ir „Oro navigacijos“ buvusio darbuotojo bylos tarpusavyje nėra susijusios.
KAM: paramedikas neturėjo teisės dirbti su įslaptinta informacija
Šnipinėjimu kaltinamas kariuomenės paramedikas neturėjo teisės dirbti su slapta informacija, paaiškėjus įtarimams sutartis su juo buvo nutraukta, praneša Krašto apsaugos ministerija (KAM).
Lietuvos kariuomenės vadas generolas majoras Jonas Vytautas Žukas pažymi, kad veika, kuria kaltinamas minėtas asmuo, nesuderinama su kario statusu ir vertinama kaip kario priesaikos sulaužymas. „Kartu šis atvejis parodo, kad bendradarbiaudami su kitomis saugumą užtikrinančiomis institucijomis, galime veiksmingai atskleisti tokius atvejus“, – KAM išplatintame pranešime cituojamas J.V.Žukas.
Pranešime pažymima, kad tai yra pirmoji tokia byla krašto apsaugos sistemoje, o vadovybė dar labiau sieks stiprinti šnipinėjimo prevenciją ir informacijos apsaugą, bus siekiama aktyviau informuoti personalą apie galimus šnipinėjimo pavojus ir atsakomybę saugoti su tarnyba susijusią informaciją.
Kariuomenės vadas taip pat pabrėžė, kad krašto apsaugos sistemoje veikia specialios prevencijos ir informacijos apsaugos procedūros bei mechanizmai. Kariai ir darbuotojai apie juos ir būtinybę palaikyti budrumą yra periodiškai instruktuojami, prireikus, konsultuojami. Teisę dirbti su įslaptinta informacija krašto apsaugos sistemoje turi ribotas skaičius asmenų, kurių patikimumas specialiai tikrinamas.
Pasak pranešimo, kaltinamasis neturėjo teisės dirbti su įslaptinta informacija. Informaciją jis galėjo rinkti kasdienėje veikloje, mokymų ir pratybų metu. Tačiau asmens surinkti duomenys sudaro prielaidas įvertinti kariuomenės vienetų kovinius pajėgumus, užduotis ir tokiu būdu galėjo pakenkti tiek kariuomenės, tiek ir valstybės saugumo interesams.
1986 metais gimęs vyras privalomąją pradinę karo tarnybą Lietuvos kariuomenėje atliko 2007-2008 metais mokomajame pulke Rukloje. Vėliau tarnavo Krašto apsaugos savanorių pajėgose, 2010 metais pradėjo profesinę karo tarnybą Lietuvos didžiojo kunigaikščio Algirdo mechanizuotajame pėstininkų batalione, kur iki šių metų sausio 20 dienos ėjo paramediko pareigas.
Pasak KAM, tarnyboje įtariamasis niekuo iš kitų neišsiskyrė: pareigas atliko gerai, nuobaudų neturėjo, porą kartų buvo skatintas vadų padėkomis, turėjo vyresniojo eilinio karinį laipsnį. Pateikus įtarimus dėl galimo šnipinėjimo, siekiant apsaugoti tarnybos interesus, šių metų balandį su juo buvo nutraukta profesinės karo tarnybos sutartis ir buvo išleistas į atsargą.
Generalinės prokuratūros duomenimis, kaltinamas asmuo į teisėsaugos akiratį pateko Valstybės saugumo departamento vykdytos ilgalaikės žvalgybos operacijos metu.
Baudžiamoji byla, kurioje kaltinimai šnipinėjus prieš valstybę pateikti Lietuvos kariuomenėje paramediku, teismui perduota trečiadienį. Pasak prokurorų, įtariamasis šnipinėjo Baltarusijos slaptajai tarnybai.
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo draudžiama.