Šiurpą kelianti šiųmetė istorija, kai Kėdainių rajone tėvas į šulinį sumetė du savo vaikus, sukrėtė ne vieną. Tiesa tokia, kad Lietuvoje vaikų mirtingumas dėl smurto protrūkių didžiulis. Štai Europos vaiko saugos organizacijos atliktas tyrimas skelbia liūdną statistiką – Lietuva pirmauja Europoje pagal vaikų mirčių skaičių nuo tyčinių sužalojimų. Lietuvoje 100 tūkstančių gyventojų tenka beveik 8 berniukų mirčių atvejai ir 2 mergaičių. Tokia statistika šiurpina vaikų bei paauglių psichiatrus. Jie tikina, kad lietuviai nesugeba valdyti savo emocijų ir jas išlieja smurtaudami prieš silpniausius - vaikus. O dažniausiai kliūna berniukams, prieš juos griebiamasi muštro, lazdos principo.
„Čia, žinote, turbūt tas fenomenas lietuviškas, mergaitei leidžiama paverkti ir net pasiožiuoti. Nes tai yra mergaitė – na, nieko ypatingo. O berniukui nei ožiuotis negalima, nieko, ir jei tik kas, bizūnas, lazda, o gal ir skrydis į sieną paties vaiko“, - sako vaikų ir paauglių psichiatras Linas Slušnys.
Ketverius metus Lietuvoje veikia Apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje įstatymas. Vien per praėjusius metus policija pradėjo 10700 ikiteisminių tyrimų dėl smurto artimoje aplinkoje. Tradicinė situacija tokia: šeimoje vartojamas alkoholis, vyksta išgertuvės, tuomet prasideda ir šeiminiai konfliktai, o dažnai pykčio protrūkiai išliejami ant ne vietoje pasipainiojusių vaikų. Šie dažniausiai aptalžomi, smarkiai sumušami ar net nužudomi.
„Apie nukentėjusius vaikus statistika per ketverių metų laikotarpį vidutiniškai yra apie 700 atvejų, kai nukenčia vaikai. Tas skaičius yra išliekantis pastovus. Kalbant apie nužudymus, tai įstatymo galiojimo laikotarpiu mes esame paskaičiavę, kad įvyko 133 nužudymo atvejai, o iš jų – 8 vaikai nužudyti“, - teigia Policijos departamento Viešosios policijos valdybos viršininkas Saulius Gagas.
Vilniaus Santariškių vaikų ligoninės medikai pasakoja daugybę istorijų, kai į skubios pagalbos skyrių atvežami ir mažamečiai vaikai, ir paaugliai – sumušti ir sužaloti. Per metus į skyrių patenka apie 70 vaikų, kurie yra nukentėję nuo smurto šeimoje ir tokių atvejų tik daugėja. Maža to, vaikų traumos tampa vis sunkesnės – jei anksčiau dauguma tokių vaikų būdavo išleidžiami namo, tai dabar beveik pusė jų guldomi į ligoninę rimtam gydymui ar operacijoms.
Daugiau apie žiūrėkite TV3 žinių reportaže: