Pasak Sveikatos apsaugos ministerijos komunikacijos skyriaus patarėjo Julijano Gališankio, nėra svarstomas klausimas, kur būtų galima pakeisti nerūkymo vietas.
Jis atkreipė visuomenės dėmesį, sakydamas, kad ką Europos Komisija pasiūlo ar rekomenduoja, to nebūtina (teisiškai) įvykdyti.
„Šiuo metu ministerija nesvarsto nerūkymo vietų reglamentavimo keitimų. Pasiūlymas dėl Tarybos rekomendacijos dėl aplinkos be dūmų ir aerozolių, kuria pakeičiama Tarybos rekomendacija 2009/C 296/02, dar yra svarstomas ir dėl jo galutinio teksto yra diskutuojama ES Tarybos grupėje.
Taip pat reikėtų atkreipti dėmesį, kad šios EK rekomendacijos nėra teisiškai privalomos valstybėms narėms“, – paaiškino J. Gališankis.
Teisiškai yra numatyta, kur galima, negalima rūkyti
Anot J. Gališankio, Lietuvoje draudimo vartoti tabako gaminius (įskaitant ir kaitinamojo tabako gaminius) ir su tabako gaminiais susijusius gaminius (įskaitant ir el. cigaretes) reikalavimai nustatyti šiame įstatyme: I-1143 Lietuvos Respublikos tabako, tabako gaminių ir su jais susijusių gaminių kontrolės įstatyme (e-tar.lt).
Kaip teigė komunikacijos skyriaus specialistas, nacionaliniu lygiu nustatytos vietos, kur draudžiama vartoti minėtus gaminius, yra nurodytos įstatymo 19 str. 1 d., o savivaldybėms suteikta teisė nusistatyti papildomas vietas savo valdymo kompetencijoje (dažniausiai tai būna parkai, skverai ir kitos viešosios vietos).
Rūkymas lauko kavinėse – tik tam skirtose vietose
Galioja įstatymas, kuris numato, kur tiksliai lauko kavinėse žmonės gali ir negali rūkyti.
„Dėl kavinių lauko terasų – joms galioja minėto įstatymo 19 str. 1 d. 7 punktas, kuris numato, kad rūkyti jose galima tik rūkymui skirtose vietose, kurios turi būti atitinkamai pažymėtos, ir lankytojams turi būti užtikrinta galimybė pasirinkti vietą ne rūkymo zonoje“, – komentavo J. Gališankis.
Kai kurie žmonės tai vertina teigiamai
Tv3.lt portalas primena, kad, pasak Gražinos Belian, Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento pavaduotojos, šią Europos Komisijos rekomendaciją ji vertina teigiamai.
„Departamentas teigiamai vertina siūlymus ir rekomendacijas, kuriomis mažinamas tabako gaminių ir su tabako gaminiais susijusius gaminių prieinamumas. Šiuo metu Tabako, tabako gaminių ir su jais susijusių gaminių kontrolės įstatymas suteikia teisę savivaldybių taryboms uždrausti rūkyti viešose (parkuose, skveruose ir kt.) ir kitose jų valdymo kompetencijai priklausančiose vietose.
Tai reiškia, kad jau dabar savivaldybių tarybos gali priimti sprendimus paskelbti nerūkymo zonomis aikštes, gatves, skverus ir pan. Departamento surinktais duomenimis, dažniausiai nerūkymo zonomis nustatomos aikštės, parkai ir skverai, bet yra savivaldybių, kuriose yra draudžiama rūkyti ir tam tikrose gatvėse arba alėjose“, – komentavo ji.
Šiuo metu – nėra draudžiama rūkyti lauko kavinėse
Anot G. Belian, šiuo metu tabako, tabako gaminių ir su jais susijusių gaminių kontrolės įstatymas nedraudžia rūkyti lauko kavinėse, išskyrus atvejus, kai lauko kavinė yra įsikūrusi gatvėje, kuri yra paskelbta nerūkymo zona.
Ji taip pat akcentavo, kad departamentas tikisi, jog savivaldybės aktyviau naudosis joms suteiktomis teisėmis, o verslas į Europos Komisijos rekomendacijas reaguos atsakingai atsižvelgdamas į rūkymo sukeliamas pasekmes sveikatai, o taip pat į pasyvaus rūkymo sukeliamą žalą savo klientams.
Maitinimo verslams tai nėra palanki rekomendacija
Bendrovės „Amber Food“ direktorius Gediminas Balnys komentavo, jog rekomendacija uždrausti rūkyti kavinių, restoranų lauko erdvėse yra kaip kraštutinė priemonė. Jei šį įstatymą priims, tai teks su tuo susitaikyti.
„Klausimas, kai buvo rūkymas viduje, tai čia viskas aišku, dabar rūkymas lauke, nu, čia teoriškai uždraudimas galimas, bet daugiau kraštutinė priemonė. Teoriškai ir dabar savo noru yra zonomis išskaidoma, kur lauke rūkoma ir nerūkoma, ir mūsų restoranas tai daro, kur matome poreikį.
Ir tai nėra patalpa, tai yra vis tiek oras, ir čia jau ne toks pasyvus rūkymas sakyčiau, bet kartais juntamas dūmų kvapas. Na jis (rūkymo kvapas) yra, ir grilius duoda kvapą, kuris žymiai daugiau kenkia, ir automobiliai kenkia – tai čia yra vienas aspektas, bet jeigu uždraus, tai uždraus“, – kalbėjo jis.
Siekiama sumažinti rūkančiųjų žmonių skaičių
Europos Sąjunga paragino valstybes nares uždrausti rūkyti ir garinti daugelyje lauko zonų, įskaitant žaidimų aikšteles, baseinus ir restoranų terasas, taip būtų tęsiama kova su pasyviu rūkymu.
ES siekia iki 2040 m. sumažinti rūkančių gyventojų skaičių nuo dabartinių maždaug 25 proc. iki mažiau nei penkių procentų, tai dalis jos kovos su vėžiu plano.