Per surengtą spaudos konferenciją paaiškėjo, kad vienas iš nusikalstamo susivienijimo narių anksčiau priklausė „kamuolinių“ gaujai. Tiesa, ar gaujai galėjo vadovauti buvęs „kamuolinis“ Klaidas Kanarskas, prokuratūros atstovė nei patvirtino, nei paneigė.
Ikiteisminį tyrimą atliko Marijampolės apskrities vyriausiojo policijos komisariato Kriminalinės policijos organizuoto nusikalstamumo tyrimo skyriaus pareigūnai, tyrimui vadovavo Kauno apygardos prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo skyriaus prokurorė Nomeda Urbonavičienė.
Bylos duomenimis, 7 organizuotos grupės nariai, nuo 2019 metų pradžios iki 2021 metų lapkričio, veikdami nusikalstamo susivienijimo grupėje ir siekdami gauti neteisėtas pajamas, disponavo labai dideliais kiekiais narkotinėmis ir psichotropinėmis medžiagomis (kanapės, kokainas, ekstazi), šaunamaisiais ginklais bei labai dideliu kiekiu šaudmenų.
Įtariama, kad nusikalstamo susivienijimo nariai grupuotėje buvo pasiskirstę vaidmenimis, laikėsi labai aiškios hierarchijos ir ypatingų metodų, kad išlaikytų paslaptyje savo nelegalų veikimą ir grupuotės narius. Taip veikdami sunkius ir labai sunkius nusikaltimus vykdė sistemingai ir pelningai apie trejus metus. Ikiteisminio tyrimo metu surinkta duomenų, jog įtariamieji veiklą vykdė ne tik Lietuvoje, bet ir Ispanijoje.
Remiantis bylos duomenimis, nusikalstamą grupuotę įkūrė ir jai vadovavo teisėsaugai jau anksčiau žinomas K. K., kuriam padėjo A. K. Kiti kaltinamieji – I. B., A. A., M. B., V. J., ir L. Š. buvo atsakingi už narkotinių ir psichotropinių medžiagų įgijimą dideliais ir labai dideliais kiekiais, jų laikymą, perpakavimą į mažesnius kiekius bei jų pardavimą Kauno mieste bei apskrityje.
Surinkta duomenų, jog dalį pinigų už surinktas narkotines medžiagas grupuotė skyrė kanapių laboratorijos Ispanijoje eksploatavimui, priežiūrai, fizinei apsaugai, pagalbininkų darbo apmokėjimui. Dalis pinigų galimai buvo skiriama ir socialiai pažeidžiamų žmonių gabenimui į Ispaniją, darbui kanapių plantacijose. Čia labai dideli užaugintų kanapių kiekiai buvo sveriami, pakuojami, presuojami, vakuumuojami ir pakuojami į dėžes po 10 kilogramų. Vėliau buvo organizuojamas ir šių narkotinių medžiagų transportavimas – kvaišalai buvo vežami skirtingais automobiliais, pastaruosius lydėjo apsauga.
Visi kaltinamieji dalyvaudavo grupuotės vadovo K. K. organizuotuose pasitarimuose, kurių metu buvo aptarinėjami bendri nusikalstamo susivienijimo planai ir konkretūs nusikaltimai, derinamos narkotinių ir psichotropinių medžiagų pardavimo kainos. Susirinkimuose buvo priimami ir sprendimai dėl bendrame nusikalstamo susivienijimo pinigų fonde sukauptų lėšų panaudojimo. Už nelegaliu būdu gautas pajamas buvo teikiama pagalba sulaikytiems, suimtiems ir nuteistiems nusikalstamo susivienijimo dalyviams, kitų asmenų, turinčių autoritetą kriminaliniame pasaulyje, parėmimui ir išlaikymui įkalinimo įstaigose, advokatų darbo apmokėjimui, taip pat nusikaltimams reikalingų įrankių ir priemonių, narkotinių ir psichotropinių medžiagų įgijimui.
Šiuose susirinkimuose buvo sprendžiami ir nesutarimai, nustatomos įtakos bei veiklos sferos su Kauno mieste, Lietuvoje bei užsienyje veikiančiomis organizuotomis nusikalstamomis grupuotėmis, sprendžiami kiti nusikalstamos veikos vykdymui svarbūs klausimai, taip užtikrinant nusikalstamos veikos tęstinumą.
Kauno apygardos prokuratūros vyriausiasis prokuroras Darius Valkavičius pridūrė, kad pakankamai retai tokios bylos pasiekia teismą, tačiau šįkart buvo surinkta pakankamai duomenų, kad tą pavyktų padaryti.
Marijampolės apskrities vyriausiojo policijos komisariato viršininkas Harimantas Poškevičius pasakojo, kad buvo pradėtas tyrimas, gavus informacijos apie narkotikų tiekimą ir platinimą Marijampolės teritorijoje:
„Iš viso buvo sulaikyti 25 asmenys. Dalį padėjo sulaikyti „Aro“ pareigūnai. Iš viso buvo atlikta apie 60 kratų. Sulaikymų ir kratų metu buvo rasta narkotinių medžiagų. Apie 100 tūkst. eurų vertės kanapių, 30 tūkst. eurų vertės amfetamino ir kitų narkotinių medžiagų.
Ispanijoje rasta apie 100 kg kanapių, kurių vertė juodojoje rinkoje – apie 1 mln. eurų. Kratų metu buvo rasti 3 šaunamieji ginklai ir šaudmenys.“
Laukia ilgi metai nelaisvės
Nusikalstamo susivienijimo grupuotės vadovui K. K. pareikšti kaltinimai dėl dvylikos epizodų neteisėto disponavimo narkotinėmis ir psichotropinėmis medžiagomis turint tikslą jas platinti (Baudžiamojo kodekso 260 str. 1 d. ir 2 d.), dėl dviejų epizodų neteisėto disponavimo labai dideliu narkotinių medžiagų kiekiu (BK 260 str. 3 d.) ir dėl vadovavimo nusikalstamam susivienijimui (BK 249 str. 3 d.).
A. K. pareikšti kaltinimai taip pat dėl dvylikos epizodų neteisėto disponavimo narkotinėmis ir psichotropinėmis medžiagomis (BK 260 str. 1 d. ir 2 d.) bei dėl dviejų epizodų susijusių su disponavimu labai dideliu narkotinių medžiagų kiekiu (BK 260 str. 3 d.). Visiems kitiems bylos kaltinamiesiems – A. A., M. B., I. B., V. J. ir L. Š. pareikšti kaltinimai dėl dalyvavimo nusikalstamo susivienijimo veikloje (BK 249 str. 1 d.) bei dėl neteisėto disponavimo narkotinėmis ar psichotropinėmis medžiagomis (BK 260 str. 1 d.).
Kaltinamajam I. B. pareikšti kaltinimai ir dėl neteisėto disponavimo šaunamaisiais ginklais, šaudmenimis, sprogmenimis ar sprogstamosiomis medžiagomis (BK 253 str. 2 d.) bei dėl pasipriešinimo valstybės tarnautojui (BK 286 str.).
Byla perduota nagrinėti Kauno apygardos teismui.