„Esame simbolinėje vietoje, Seimo Kovo 11-osios salėje, kurioje vyko Lietuvos istoriją keičiantys įvykiai, liudijantys, kokia trapi yra mūsų laisvė ir, kokia galinga jėga yra mūsų vienybė. Šiandien, pagerbdami Sausio 13-osios aukų atminimą, net ir po 34-erių metų vis dar jautriai vertiname 1991-ųjų sausio įvykius, prisimename bendrumo jausmą, suvokiame tikrąją iškovotos laisvės kainą“, – Seime surengto minėjimo metu teigė S. Skvernelis.
Parlamento vadovas akcentavo, kad Ukrainoje besitęsiant karui laisvė ir nepriklausomybė vėl tapo nepaprastai trapi.
„Tai, kas jau spėjo nugulti į istorijos vadovėlius ir jaunajai kartai yra žinoma tik iš istorijos liudininkų pasakojimų, o laisvė ir nepriklausomybė atrodo kaip savaime priklausanti duotybė, šiandien vėl apgaubiama nepaprasto trapumo skraiste matant mūsų pašonėje, Ukrainoje, vykstantį brutalų karą“, – pabrėžė S. Skvernelis.
„Besitęsiantis karas yra tiesmukas priminimas mums visiems, kad grėsmė niekur nedingo, o laisvė reikalauja nuolatinių pastangų. Mūsų laisvės kelias nebuvo nei trumpas, nei tiesus, tačiau mes jį praėjome vieningai, nes aiškiai suvokėme, kad neįmanoma egzistuoti su okupantu“, – akcentavo jis.
Pasak jo, būtent 1991-ųjų Sausio 13-ąją, tūkstantinės beginklės minios dėka Lietuva gavo brangiausią dovaną – yra laisva tauta, galinti drąsiai kuri ateities planus ir gyventi pagal savo taisykles.
„Tąkart pasiuntėme visam pasauliui labai aiškią ir drąsią žinutę – mes norime būti laisvi ir esame pasiruošę ginti savo laisvę. Tą žinutę siuntė vyrai, moterys, jaunuoliai ir net vaikai, suformuodami gyvą sieną nuo agresoriaus siųstų tankų. Sausio 13-ąją paaiškėjo, kokia stipri yra mūsų kovotojų dvasia“, – sakė S. Skvernelis.
„Kad ir kiek metų čia stovėdami savo Laisvės gynėjams tartume ačiū už istorinę laisvės sargybą, to niekada nebus gana. Tai, ką jie padarė savo vienybe, drąsa ir pasiaukojimu nepaisant šalia švilpiančių kulkų – yra mūsų šiandieninės demokratinės valstybės pamatas. Šią gautą dovaną turime branginti ir šiandien, ir ateinančius dešimtmečius. Visuomet!“ – pabrėžė jis.
Ragino Sausio 13-ąją paskelbti nedarbo diena
S. Skvernelis taip minėjimo metu akcentavo, kad Sausio 13-ąjai reikėtų suteikti didesnę istorinę svarbą, šią datą paskelbta nedarbo diena.
„Turime įprasminti savo tautos pasiekimą. Todėl prieš kitąmet pasitinkant 35-ąsias sausio 13-osios metines, manau, turime priimti principinį sprendimą ir Sausio 13-ąją pagaliau įtraukti į valstybinių švenčių sąrašą šalia Vasario 16-osios ir Kovo 11-osios. Ši data turi būti tarp svarbiausių modernios Lietuvos istorijos datų, liudijanti apie mūsų tautos valstybingumo gynybą. Sausio 13-oji žymi mūsų šalies istorinį laimėjimą prieš sistemą“, – akcentavo politikas.
„Laisvės gynėjų dieną paskelbus šventine diena, galėtume aktyviau įtraukti jaunąją visuomenę į gyvą atmintį puoselėjančias akcijas ir minėjimus. Taip pat šiai datai suteikiant kuo didesnę istorinės dienos svarbą, ir, kol dar turime galimybę leidžiant visuomenei išgirsti gyvus tų istorinių akimirkų liudytojų prisiminimus“, – pabrėžė jis.
Ateinančiais metais minėjime kviečia susiburti visus Sausio 13-osios naktį budėjusius žmones
Seimo pirmininkas akcentavo, kad kitais metais sukaksiančių 35-ųjų Sausio 13-osios metinių proga ši istorinė data turėtų būti paminėta išskirtinai.
„Turime įprasminti šitą savo tautos žygdarbį. Todėl labai kviečiu visus, kurie pažįsta ar žino žmones, 1991-aisiais metais dalyvavusius lemtinguose Sausio 13-osios įvykiuose, pranešti apie juos ar, jei yra galimybė, pakviesti juos kitais metais ir vėl susirinkti čia, Vilniuje, Nepriklausomybės aikštėje. Vėl susitikti ir bent iš dalies pakartoti tą istorinį momentą, primenantį, kaip mūsų vienybė, drąsa, pasiaukojimas ir nenumaldomas laisvės troškimas leido išsaugoti savo Tėvynės laisvę“, – sakė S. Skvernelis.
„Turime žinoti savo didvyrius ir padėkoti jiems. Pasakyti tiesiog nuoširdų ačiū. Negalime pamiršti, kad už kiekvienos mūsų pergalės einant laisvės keliu, už kiekvieno mūsų šalies pasiekimo, už mūsų vertybių skleidimo ir valstybingumo vėliavnešių slypi ne kas kitas kaip Lietuvos žmonės: laisvės gynėjai, Nepriklausomybės akto signatarai, pasaulio lietuviai, mokytojai, pareigūnai, vairuotai. Visi, kurių širdyje rusena meilė tėvynei“, – pabrėžė jis.
Pirmadienį Lietuva 34-ąjį kartą mini tragiškų Sausio 13-osios įvykių metines ir Laisvės gynėjų dieną.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!