Kaip socialinėje paskyroje rašė premjeras, paanšu, kad artimiausiu metu turėsime padaryti pertrauką nuo mums įprasto gyvenimo.
„Visoje Europoje turime itin sparčiai prastėjančią COVID-19 situaciją. Kasdien augantys susirgimų ir netekčių skaičiai aiškiai signalizuoja, kad privalome imtis griežtesnių veiksmų. Kaip tą daro ir didžioji dauguma Europos šalių.
Kai Lietuvoje turime apie 1000 užsikrėtusių žmonių per parą, priemonių pasirinkimas, deja, nėra didelis. Arba vakcina – arba karantinas. Vakcinos kol kas nėra. Lieka priemonės, kurios yra griežtos, tačiau būtinos.
Negalime delsti ar atidėlioti. Negalime laukti ir guosti save viltimis, kad viskas susitvarkys savaime, be apribojimų. Medikai ir mokslininkai aiškiai sako – to nebus. Sprendimus būtina priimti dabar, kol dar ne per vėlu.
Dar kartą turėsime daryti pertrauką nuo mums įprasto gyvenimo.
COVID-19 komitete pritarta skelbti karantino režimą ne tik vadinamosiose raudonosiose, tačiau ir geltonosiose bei žaliosiose savivaldybėse. Visose. Čia tik atkreipsiu dėmesį, kad vadinamųjų žaliųjų savivaldybių Lietuvoje belikusios vos 5. Tai tik dar kartą iliustruoja problemos mastą ir rimtumą.
Karantino taisykles siūloma griežtinti. Komitetas pritarė iš esmės visoms medikų rekomendacijoms ir papildomoms pasiūlytoms priemonėms. Jas rytoj planuojama galutinai patvirtinti Vyriausybės posėdyje.
Trumpai apie pagrindines priemones:
1. Socialinis bendravimas. Įpareigojimas susilaikyti nuo kontaktų su kitų šeimų/namų ūkių nariais; privačiai susitikti gali ne daugiau kaip dvejų šeimų/namų ūkių nariai ir ne daugiau kaip 10 žmonių; susitikimo metu rekomenduojamos kaukės.
2. Kelionės šalies viduje. Jeigu laikomasi socialinės distancijos apribojimų, nėra ribojamos, bet nerekomenduojamos.
3. Vestuvės, laidotuvės. Ne didesnės kaip 10 žmonių grupės, kuriose dalyvauja tik artimi giminaičiai.
4. Bažnyčia. Draudimas vykdyti pamaldas ir kitas apeigas fiziškai, rekomendacija vykdyti jas internetu.
5. Viešojo maitinimo įstaigos. Maistas tik išsinešimui.
6. Parduotuvės ir vaistinės. Maisto parduotuvės ir vaistinės veikia įprastu režimu, kitų poreikių parduotuvės griežtai riboja pirkėjų srautus. Parduotuvės, vaistinės gali tęsti darbą užtikrindamos 10 kv. metrų ploto vienam pirkėjui.
7. Kirpyklos, grožio, tatuiruočių salonai gali tęsti darbą, jei laikomasi higienos reikalavimų. Privalomos kaukės, išankstinė registracija
8. Masažo kabinetai stabdo darbą, išskyrus medicinos procedūras; privalomos kaukės.
9. Sporto, kūno kultūros klubai, baseinai, SPA uždaromi.
10. Šokių, dainavimo, kiti kontaktiniai užsiėmimai draudžiami.
11. Sporto, kūno kultūros veikla. Tik individualios treniruotės lauke; būtina išlaikyti bent 2 m. distanciją.
12. Leidžiama sportuoti individualiai, dviese arba su šeimos/namų ūkio nariais.
13. Viešbučiai. Leidžiama veikti tik individualių svečių paslaugoms teikti, išlaikant 2 m. atstumą bei dėvint kaukes; grupių paslaugos draudžiamos; maistas į kambarį ar išsinešti; privalomos kaukės.
14. Darbo ar laisvalaikio susirinkimai vidaus patalpose ar išorėje draudžiami.
15. Transportas. Žmonės keliauja tik sėdimose vietose. Privalomos kaukės. Rekomenduojama keliauti tik tada, kai tai neišvengiama.
16. Mokyklos ir darželiai. Veikia darželiai ir pradinės klasės; dėl darželio lankymo sprendžia tėvai; draudžiama reikalauti pateisinti nelankytas darželio dienas. Jei kyla rizika dėl galimo viruso plitimo, darželių ir pradinių klasių veikimas gali būti nedelsiant stabdomas. Vyresnių klasių kontaktinės pamokų valandos apribojamos ne mažiau kaip 50 proc., nuotolinis mokymas taikomas ne mažiau kaip 50 proc. mokymo laiko. Gimnazijoms leidžiama 100% taikyti nuotolinį mokymą.
17. Neįgaliųjų dienos centrai tęsia veiklą, jeigu įmanoma visiems proceso dalyviams užtikrinti kaukių dėvėjimą ir socialinę distanciją.
18. Aukštosios mokyklos vykdo tik nuotolinį mokymą.
19. Muziejai, teatrai, kino teatrai, kazino uždaromi, nevyksta jokie vieši renginiai.
20. Sporto renginiai vyksta be žiūrovų.
21. Užtikrinamas asmens sveikatos priežiūros paslaugų teikimas viešajame bei privačiajame sektoriuje, vadovaujantis šiais principais:
21.1. pilnai užtikrinama skubi pagalba;
21.2. pilnai užtikrinama COVID19 diagnostika, gydymas, izoliacija;
21.3. pilnai užtikrinama planinė neatidėliotina pagalba, kurios nesuteikus gali reikšmingai pablogėti paciento būklė;
21.4. proporcingai gali būti ribojama planinė pagalba, siekiant užtikrinti 21.1-22.3 paslaugų teikimą.
Visos paslaugos, kurias galima teikti nuotoliniu būdu, taip ir turi būti teikiamos. Visi darbai, kuriuos galima dirbti nuotoliniu būdu, taip ir turi būti organizuojami.
Pasikartosiu, kad išvardintoms priemonėms rytoj dar turės pritarti Vyriausybė. Planuojama, kad jos įsigalios nuo šeštadienio. Preliminariai toks režimas tęsis bent 3 savaites. Jei tai duos rezultatą, ribojimus bus galima pradėti mažinti ir švelninti.
Kad tai realu – rodo tiek tarptautinė, tiek mūsų pačių praktika. Panašias priemones įvedė Izraelis, Airija, kitos valstybės – ir joms pavyko gerokai sumažinti užsikrėtusių žmonių skaičių. Be to, tokių priemonių efektyvumas grindžiamas ir naujausiais moksliniais tyrimais. Tai žinome ir pagal Raseinių savivaldybės atvejį: įvedus griežtą karantiną skaičiai gerokai sumažėjo ir mažėja toliau“, – teigė premjeras.
S. Skvernelis pabrėžė, kad situacija rimta, todėl ragina dar kartą visus asmenis laikytis nustatytų rekomendacijų.
„Baigdamas dar kartą norėčiau pabrėžti: situacija rimta. Ir tam, kad ją pakoreguotume teigiama linkme, turime susitelkti. Rezultatą duos tik mūsų VISŲ pastangos bei elgesys.
Kalbame apie sveikatą ir gyvybę, todėl dar kartą prašau: būkime atsakingi. Laikykimės nustatytų ribojimų ir taisyklių. Juos sugalvojo ne Vyriausybė, ne Seimas ar kitokia „valdžia“. Juos siūlo medikai ir ekspertai. Žmonėms, kurie siekia apsaugoti mus visus“, – pridūrė jis.
Šiandien COVID-19 komiteto posėdyje apsvarstėme būtinas papildomas priemones siekiant suvaldyti koronaviruso plitimą...
Posted by Saulius Skvernelis on 2020 m. lapkričio 3 d., antradienis
Naujienų portalas tv3.lt primena, kad per pastarąją parą Lietuvoje patvirtinti 897 nauji COVID-19 infekcijos atvejai, nuo koronaviruso mirė penki žmonės, antradienį pranešė Sveikatos apsaugos ministerija.
Dėl kitų priežasčių mirė vienas žmogus.
Iš viso Lietuvoje COVID-19 nustatyta 17 tūkst. 453 asmenims, 12 tūkst. 283 – tebeserga, 4934 – pasveiko.
Nuo COVID-19 iš viso mirė 175 žmonės. Dėl kitų priežasčių mirė 61 užsikrėtusysis.
Izoliacijoje šiuo metu yra 34 tūkst. 794 žmonės.
Nuo birželio 1 dienos Lietuvoje registruoti 409 įvežtiniai atvejai.
Praėjusią parą ištirti 4993 ėminiai dėl įtariamo koronaviruso. Iš viso iki šiol ištirti 1 mln. 38 tūkst. 164 ėminiai.