Jungtinių Tautų konvencijos dėl poveikio aplinkai vertinimo tarpvalstybiniame kontekste (Espo konvencija) įgyvendinimo komitetas, nagrinėdamas Lietuvos skundą dėl Baltarusijos veiksmų plėtojant atominės elektrinės projektą atitikimo Espo konvencijai, atsižvelgė į Lietuvos argumentus ir svarstė Baltarusijos veiksmus, pažeidžiančius konvencijos nuostatas.
Ženevoje kovo 20-21 dienomis vykusiame posėdyje Baltarusijos atstovai negalėjo suformuluoti nuoseklių atsakymų į komiteto klausimus, teikė anksčiau Baltarusijos perduotiems raštiškiems teiginiams prieštaraujančią informaciją, dėl ko komiteto nariai ne kartą buvo priversti tikslintis Baltarusijos delegacijos atsakymus.
Komitetas, remdamasis Lietuvos ir Baltarusijos pateikta informacija, artimiausiu metu planuoja parengti išvadų ir rekomendacijų projektą dėl Baltarusijos veiksmų vystant branduolinės energetikos projektą įvertinimo.
Lietuva skundą Espo konvencijos įgyvendinimo komitetui pateikė 2011 m. birželį. Lietuvos vertinimu, Baltarusijos veiksmai prieštarauja šiai konvencijai: Minskas iki šiol nėra pateikęs atsakymų į keliamus klausimus, nebuvo surengti viešieji svarstymai bei dvišalės konsultacijos, tuo tarpu projektas vystomas toliau.
Atkreiptinas dėmesys, kad Baltarusija jau 2009 m. sausį pradėjo parengiamuosius atominės elektrinės statybos darbus Astravo aikštelėje, už 50 km nuo Lietuvos sostinės, tačiau dalyvauti poveikio aplinkai vertinimo procese Lietuvą pakvietė tik 2009 m. rugpjūtį. Espo konvencija numato, kad, tik atlikus visas poveikio aplinkai vertinimo procedūras, atsakius į poveikį patirsiančių šalių klausimus ir suorganizavus viešuosius svarstymus, galima pradėti realius tarpvalstybinį poveikį galinčio turėti objekto statybos darbus.
Lietuvos užsienio reikalų ministerijos duomenimis, Baltarusijos veiksmams prieštarauja ne tik Lietuva, bet ir Europos Komisija, kuri raštu informavo Minską, kad poveikio aplinkai vertinimo procedūrų su Baltarusija pagal Espo konvenciją dar nebaigė, nes turi klausimų, į kuriuos Baltarusija turi atsakyti.