Kaip praneša „The Telegraph“, per kelias ateinančias savaites skiepų pasai bus išbandyti įvairiuose šalies renginiuose.
Bet kas yra skiepų pasai, kodėl jų taip nori JK ir Jungtinių Amerikos Valstijų valdžios, ir kodėl tiek daug žmonių priešinasi šiai idėjai?
Kas yra skiepų pasas?
Skiepų pasas atlieką panašią funkciją kaip ir įprastas pasas, tačiau vietoje jūsų asmeninės informacijos ir tautybės, jame būtų pateikiama jūsų pasiskiepijimų istorija. Panašių iniciatyvų jau buvo imtasi ir anksčiau, pavyzdžiui, kovojant su geltonąja karštlige: prieš patenkant į tam tikras valstybes, žmonių, pasiskiepijusių nuo geltonosios karštligės, yra prašoma pateikti vakcinacijos įrodymą – Tarptautinį skiepijimo ar profilaktikos priemonių pažymėjimą (angl. International Certificate of Vaccination or Prohylaxis, ICVP). Tai leidžia valstybių sienų apsaugos institucijoms griežtai kontroliuoti potencialių pavojų patekimą į šalį, o kartais, esant didelei infekcinės ligos grėsmei, į šalies vidų neįleisti žmonių, kurie nėra apsaugoti nuo infekcijos ir gali ją platinti.
Covid-19 pandemijos metu, keliaujant į kitas valstybes, skiepų pasas yra beveik neišvengiamas. Šiuo metu Europos Sąjunga kuria ES skiepų pasą, kuris leistų pasiskiepijusiems asmenims laisvai judėti tarp ES šalių. Danija jau pradėjo savo „Coronapas“
programą, kuri bus sujungta su skaitmenine sistema. Tačiau atsirado pasiūlymų skiepų pasus naudoti ne tik keliaujant į užsienį, bet ir valstybių viduje, kaip būdą atskirti asmenis, kurie būtų leidžiama patekti į restoranus, barus ar renginius.
Skipų pasai Jungtinėje Karalystėje
Vadinama pačia prieštaringiausia pastarųjų laikų idėja, ministras pirmininkas Borisas Johnsonas pastaraisiais mėnesiais ne kartą užsiminė apie skiepų paso naudojimą keliaujant į užsienį, kol valstybėje toliau masiškai skiepijasi milijonai žmonių. Vasario 23 d. B. Johnsonas paaiškino, kad skiepų paso idėja bus tinkamai peržiūrėta, įvertinant, ar tokia sistema apskritai gali būti įgyvendinama, ir užtikrinant, kad nebūtų pažeistos negalinčių skiepytis žmonių teisės. Kol kas nebuvo pristatytas joks oficialus sprendimas.
Dar kovo mėnesio pabaigoje valdžios atstovai pranešė „BBC“, kad jie domisi specialių kortelių-sertifikatų, parodančių, kad asmens koronaviruso tyrimas buvo neigiamas arba, kad jis yra pasiskiepijęs, naudojimu, norint patekti į barus. Dabar, naujame „The Telegraph“ pranešime teigiama, kad B. Johnsonas bandys įgyvendinti šią idėją. Skiepų pasus planuojama išbandyti Futbolo asociacijos taurės finalo ir Pasaulio angliško biliardo čempionato metu.
Valdžios teigimu, pasai yra svarbūs, siekiant apsaugoti šalies gyventojus. Jie leistų verslų savininkams galutinai nuspręsti, kas gali pateikti į jų įstaigų vidų, o kas – ne. B. Johnsonas taip pat teigė, kad tokia idėja: „Mums neturėtų būti tokia svetima“. Pasak politiko, ji jau ne karta buvo taikoma kovojant su kitomis infekcinėmis ligomis.
Parlamento nariai ir opozicijos partijos šį pasiūlymą sutiko ne kaip. Buvęs Leiboristų partijos lyderis Jeremy‘is Crobynas, buvęs konservatorių parlamento narys Iainas Duncanas Smithas ir dar virš 70 parlamento narių prisijungė prie priešinimosi skiepų pasui kampanijos. Jų manymu, skiepų pasai sėja nesantaiką ir yra nesąžiningi, kadangi yra daugybė gyventojų, kurie vis dar nėra gavę skiepo. Politikai taip pat siūlo atsižvelgti ir į asmenis, kurie dėl tam tikrų medicininių priežasčių skiepytis negali.
Leiboristų partijos lyderis Kieras Starmeris neseniai paprieštaravo šiam pasiūlymui viešame pareiškime, kuriame teigiama, kad skiepų pasas prieštarauja „britiškajam instinktui“. Vis dar neaišku, kaip britai pritaikys skiepų pasus, tačiau panašu, kad jie bus naudojami kontroliuoti asmenų patekimui į šalies vidų ir, tikėtina, turės įvairių mažesnių funkcijų.
Kovo 4 d. JK ministras pirmininkas pranešė, kad jis atmetė idėją reikalauti pateikti skiepų pasą prieš patenkant į barus. Jų reikės tik dalyvaujant dideliuose susirinkimuose ir viduje vyksiančiuose renginiuose.
Skiepų pasai JAV
Skiepų pasų sistema tam tikrose JAV vietose yra labiau pažengusi, pavyzdžiui, keliauti norintys niujorkiečiai gali naudotis tiek popieriniais, tiek elektroniniais skiepų pasais. Kitos valstijos taip pat bando įgyvendinti panašias idėjas. JAV Ligų kontrolės ir prevencijos centras (CDC) šiuo metu gyventojams išduoda nedideles korteles, kurios įrodo, jog žmogus yra pasiskiepijęs. Neseniai buvo pasiūlyta jas naudoti ir keliaujant į užsienį. Įvairios avialinijos taip pat pradėjo kurti specialius leidimus, tokius kaip „Tarptautinio oro transporto asociacijos kelionės leidimas“ (angl. International Air Transport Association Travel Pass), kuriame būtų pateikiama informacija apie keleivio pasiskiepijimą.
Prezidento Joe Bideno administracija toliau bendradarbiauja su privačiomis kompanijomis, siekiant sukurti standartizuotą būdą informacijai apie pasiskiepijimą pateikti, tačiau atsisako suteikti daugiau informacijos apie jų planus. Viskas, kas yra žinoma iki šiol yra tai, kad jie dirba kartu su CDC kuriant gaires, kaip turėtų atrodyti centralizuota informacijos apie pasiskiepijimą duomenų bazė.
„Mes padedame užtikrinti, kad bet kokie šios problemos sprendimai būtų paprasti, nemokami, atviros prieigos, pasiekiami tiek internetu, tiek fizinėse kopijose, ir nuo pat pradžių kuriami taip, kad apsaugotų žmonių privatumą“, – kovo 12 d. posėdyje teigė Baltųjų rūmų kovos su koronavirusu koordinatorius Jeffas Zientsas. Respublikonų politikai ir jų naujienų portalai pasmerkė šiuos planus, esą skiepų pasų idėja yra „orveliška“ ir tik dar labiau atbaidys žmones nuo skiepijimosi.