Skandalas dėl žurnalistų Birutės Davidonytės ir D. Pancerovo knygoje „Pranešėjas ir Prezidentas“ atskleidžiamų VSD duomenų rinkimo ypatybių įgauna pagreitį.
Politikos apžvalgininkas M. Laurinavičius trečiadienį atskleidė Pranešėjo tapatybę. Anot jo, tai yra buvęs VSD pareigūnas, dabartinis sveikatos apsaugos ministro Arūno Dulkio patarėjas Tomas Gailius.
M. Laurinavičius, remdamasis savo šaltiniais, pateikia visai kitokią duomenų rinkimo versiją.
„Valstybininkų“ skandalo tęsinys?
M. Laurinavičius dabartinį skandalą vadina „valstybininkų“ skandalo tęsiniu. Anot jo šaltinių, Pranešėjo pavaduotojas buvo ne centrinė minėto skandalo figūra, bet vienas iš jo simbolių.
„Jeigu kas prisimena tą skandalą, prisimena kelias pavardes, Jurgelaičio irgi prisimena. Svarbiausia ne tik, kad jis yra pavaduotojas, nes jie šio Pranešėjo buvo du. Vienas iš jų, mano šaltinių teigimu, visiškai nesusijęs su klanu, apie kurį kalbama. Jurgelaitis ir Gailius yra pagrindinės to klano figūros dabartiniame VSD“, – sako M. Laurinavičius.
Anot vieno iš knygos autorių D. Pancerovo, versija apie „valstybininkų“ skandalą jau yra girdėta ir yra aprašoma knygoje.
„Knygoje ši versija yra aprašyta. Mes uždavėme Pranešėjui klausimus apie jo ryšius su valstybininkų klanu. Antra, nuskambėjo Jurgelaičio pavardė, kuris buvo Pranešėjo valdybos pavaduotojas. Du esminiai dalykai.
Pirmas. Šį pavaduotoją Pranešėjui pasiūlė ponas Jauniškis ir Bridikis per pirmą jų pokalbį apie vadovavimą naujai kuriamai valdybai.
Antra. Knygoje aprašomi įvykiai, kandidato į prezidentus G. Nausėdos komandos tikrinimas, ten dalyvauja Pranešėjo pavaduotojas. Tai yra ne ponas Jurgelaitis. Kalba yra ne apie šitą pavaduotoją, priešingai negu rašoma Mariaus tekste“, – sako D. Pancerovas.
Įvardijo, kodėl nusprendė atskleisti Pranešėjo tapatybę
Atskleisti Pranešėjo tapatybę M. Laurinavičius sako nusprendęs dėl kelių priežasčių.
„Mano tikslas buvo visuomenės interesas“, – sako jis.
Anot apžvalgininko, skandalas jau įgavo tokį pagreitį, kad žinoti Pranešėjo tapatybę, arba bent jau išgirsti kitą pusę, yra visuomenės interesas.
M. Laurinavičius sako nenorėjęs diskredituoti žurnalistų D. Pancerovo ir B. Davidonytės darbo. Vis dėlto jis teigia, kad Pranešėjas galėjo suklaidinti žurnalistus. Anot jo, tai galėjo būti daroma dėl dviejų priežasčių.
Pirmoji – T. Gailius pats pretendavo tapti VSD vadovu.
Antrasis tikslas, anot M. Laurinavičiaus – dabartinis VSD vadovas norėjo klaninius santykius departamente nutraukti.
Anot D. Pancerovo, knygos autoriai galvojo apie šią versiją ir ją taip pat aprašė knygoje.
„Pranešėjas į tą versiją atsakė, kad nuo pat pradžių žmogus, kuris dirba struktūroje, supranta, kad kai iš jos kažką išneši, būsi išmestas ir sunaikintas.
Kitas dalykas, pagalvokite, prezidentas yra G. Nausėda. Jis atneša dokumentus apie G. Nausėdą. Iš esmės skiriant VSD vadovą dalyvauja prezidentas. Kaip tai gali būti susiję?
Mes apie tai galvojome, apie tą versiją rašėme, ją tikrinome.
Aišku, žmogui į galvą neįlįsi, bet Pranešėjas knygoje pateikė kitą motyvaciją. Man atrodo, čia daug svarbiau, kad Mariaus įrašo pagrindinė mintis yra, kad Pranešėjas yra „valstybininkų“ klano dalis. Mes tą versiją tikrinome, jokių argumentų tam neradome. Kalbėjome su žmonėmis, kurie tais laikais tyrė „valstybininkų“ klaną. Apie tokį pareigūną ar jo dalyvavimą esminė figūra nežinojo.
Vienintelė Mariaus tekste susieta detalė yra tai, kad jo pavaduotojas yra ponas Jurgelaitis, kurį pasiūlė ponas Bridikis ir Jauniškis, ir kuris nedalyvavo tuose patikrinimuose“, – komentuoja D. Pancerovas.
Kilo skandalas
Pranešėjas knygoje „Pranešėjas ir Prezidentas“ atskleidė informaciją, jog VSD neva neteisėtai rinko duomenis apie tuometinio kandidato į prezidentus G. Nausėdos štabo narius paties G. Nausėdos prašymu.
Valstybės saugumo departamento direktorius Darius Jauniškis teigia, kad informaciją apie kandidato aplinką tikrai rinko, kad nebūtų jokių kontržvalgybinių rizikų, tačiau tokie veiksmai esą buvo atlikti visų kandidatų atžvilgiu ir tai esą buvo daroma departamento iniciatyva.
Premjerė Ingrida Šimonytė, kuri taip pat dalyvavo prezidento rinkimuose, bet pralaimėjo G. Nausėdai, suabejojo D. Jauniškio versija, socialiniame tinkle paskelbusi, jog jos štabas nepateikė Valstybės saugumo departamentui jokių štabo narių ir rėmėjų sąrašų, todėl jai neaišku, kaip departamentas būtų galėjęs tikrinti jos aplinką.
Pranešėjas taip pat liudijo, kad Valstybės saugumo departamento vadovas D. Jauniškis paprašė patikrinti savo draugo merginą. Lietuvos žvalgybos vadovas TV3 laidoje „Dėmesio centre“ šią informaciją patvirtino, sakydamas, kad paprastai tikrinama visa jo paties aplinka, jeigu tik tam kyla poreikis.
Ši istorija nėra nauja: dar 2019 metais balandžio mėnesį tuometinis Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas Vytautas Bakas sulaukė informacijos, kad „vienoje iš nacionalinį saugumą užtikrinančių vykdomųjų institucijų nesant įstatymais numatyto pagrindo renkama informacija apie asmenis, naudojantis institucijai suteiktomis galimybėmis bei daromas galimai neteisėtas poveikis šalies vidaus politiniams procesams“.
Tačiau Generalinė prokuratūra ir Specialiųjų tyrimų tarnyba nepradėjo ikiteisminio tyrimo. Reaguodamas į šią istoriją Seimas vėliau nusprendė sukurti Žvalgybos kontrolieriaus tarnybą, bet ji kol kas neįveiklinta, nes dalis Seimo narių kreipėsi į Konstitucinį Teismą, klausdami, ar tai neprieštarauja Konstitucijai. Teismas nutarė, kad prieštaravimo Konstitucijai nėra, todėl beliko surasti, kas užims šias pareigas.
Laidą „Dėmesio centre su Edmundu Jakilaičiu“ žiūrėkite kiekvieną pirmadienį–ketvirtadienį 19:30 per TV3 televiziją ir naujienų portale tv3.lt!