Naujienų portalui tv3.lt A. Širinskienė teigė, jei būtų sprendimas, kad jai skiriama bauda už Vyriausybės nutarimo pažeidimą, tai ji kreiptųsi į teismą ir ten gintų savo interesus.
„Jei būtų tokie sprendimai skirti baudas – tai kiekvienas Lietuvos pilietis turi teisę kreiptis į teismą ir ginti savo interesus tenai. Šiuo atveju, aš matau ne tik savo interesą, bet matau ir daugelio Lietuvos žmonių interesus, kurie gali atsidurti panašioje situacijoje arba yra atsidūrę dėl labai neapgalvotų ribojimų.
Valdžia galbūt galėtų ir persigalvoti dėl kai kurių apribojimų, kurie jau peržengė protingumo ribas. Kai žmogus yra stabdomas maisto parduotuvėje ir jam pradedamos reikšti pretenzijos, kodėl jis apsipirko, nors visi puikiai suprantame, kad tiek kuro reikia, norint grįžti į darbą, tiek reikia apipirkti kitą žmogų, kuris negali išeiti maisto.
Aš gi buvau sustabdyta ne deimantų parduotuvėje ar kosmetikos prekių parduotuvėje pirkdama lūpdažius ar kokią kitą kosmetiką. Aš tiesiog buvau maisto prekių parduotuvėje“, – sakė parlamentarė.
„Apribojimai neturi kelti rizikos šeimoms“
Seimo narė A. Širinskienė pažymėjo, kad labai daug kyla klausimų dėl Vyriausybės apribojimų, kokios priežastys kirsti savivaldybių ribas yra laikomos pateisinamomis.
„Aš tokią baudą tikrai skųsčiau ir pasiekčiau, kad diskusija dėl objektyvių priežasčių (būtų – aut. past.) Ar objektyvi priežastis – pirkimas maisto kitoje savivaldybėje žmogui, kuris yra rizikos grupės asmuo – ar tikrai tai yra objektyvi priežastis? Man įdomu, ką pasakytų tiek mūsų teismai, tiek galų gale ir Žmogaus teisių teismas.
Apribojimai neturi kelti rizikos šeimoms, kad jos negalėtų būti kartu, negali išskirti šeimų. {...} Mano galva, tikrai neturi sukurti teisės aktais tokių reikalavimų, kada kažkuris žmogus, kuris yra rizikos grupės, yra verčiamas eiti į parduotuvę apsipirkinėti pats, užuot tai leidus padaryti jo sutuoktiniui, draugui ar dar kažkam. Kai neapgalvotas nutarimas yra priimtas – tai tokią situaciją ir turime.
Dėl baudų – tai tikrai yra teisiniai keliai, kur galima diskutuoti. Aš visus įrodymus turiu – čekius, kur ir kada kelintą valandą buvau. Nepamirškime, jei Visagine ne būčiau pylusis benzino, tai to nebūčiau galėjusi padaryti ir Ignalinoje. Tuomet logiškas klausimas – kaip sugrįžti į Vilnių, jei tu nei vienoje, nei kitoje savivaldybėje neturi deklaruotos gyvenamosios vietos?“ – sakė politikė.
Pasak A. Širinskienės, Vyriausybės nutarime yra absurdiškas dalykas, jei tu atvyksti į vietą ir būni joje, kur tu nesi deklaravęs gyvenamosios vietos, tu negali nuvykti net gi į parduotuvę, nes tu negali judėti kaip ne vietoje gyvenantis žmogus.
„Mano atveju, galėjau grįžti į Vilnių, bet mano sutuoktinis yra rizikos grupės žmogus ir gerai pagalvojus, netgi pagal du parametrus. Jis kovo, balandžio, gegužės mėnesiais nesilankė parduotuvėje. Ir dabar nuo rugsėjo mėnesio jis lygiai taip pat į parduotuves nevaikšto. Vien dėl to, kad mes puikiai suprantame, kas įvyks, jei jis kur nors parduotuvėje pasigaus infekciją.
Tokių žmonių, kurie yra apiperkami savo sutuoktinių, draugų, pažįstamų, gyvenančių kitose savivaldybėse – iš tikrųjų yra labai daug.
Ta situacija su manimi, ji rodo tik vienintelį dalyką. Tikrai neturiu pretenzijų dėl policijos pareigūno veiksmų. Tik turiu labai daug pretenzijų, kaip tas nutarimas yra sukonstruotas. Objektyvios priežastys bet kuriuo atveju yra įrodinėjimo dalykas, kuris subjektyviai yra vertinamas kiekvieno pareigūno, ir kiekvieno žmogaus. Man labai įdomu, kaip tarkime teismas vertintų tą situaciją, kai žmogus važiuoja pas savo sutuoktinį, nors kartu su sutuoktiniu gyvenamosios vietos jis nėra deklaravęs. Ar aš šiuo atveju fiktyviai turėčiau skubėti persideklaruoti savo gyvenamąją vietą ir bandyti taip apgaudinėti valstybę? Man atrodo, kad mano gyvenamoji vieta, kaip ir kiekvieno žmogaus deklaruota, jis visiškai yra žmogaus privatus reikalas“, – teigė pašnekovė.
Širinskienė: tokios situacijos – dėl naktinių ir neapgalvotų Vyriausybės reformų
Pasak Seimo narės, kai „priiminėjamos naktinės Covid-19 reformos, kai daroma tą neapgalvojus, kaip padarė ši Vyriausybė, tai Lietuvoje turime tokias situacijas“.
„Turime tokias situacijas, kur tiek pareigūnai yra įpareigoti aiškintis, tiek yra žmonės įpareigoti aiškintis. Nors sveika logika man sakytų, kad sutuoktinį tikrai yra geriau apipirkti Ignalinoje ar Visagine. Šiuo atveju, tai yra ir atstumų klausimas, nes aš teoriškai nei į vieną, nei į kitą savivaldybę neturėčiau patekti ir važiuoti. Ar man vis dėl to bandyti Vilniuje apsipirkinėti ir bandyti siuntinius siųsti sutuoktiniui į Ignaliną? Sveikas protas taikant įstatymus – tai jis paprastai irgi turėtų egzistuoti“, – sakė politikė.
Pasak Seimo narės, priimtas naujosios Vyriausybės nutarimas yra visiškai nepritaikytas kasdieniškoms situacijoms. Ji priminė, kaip Vyriausybė suskubo keisti ir pirminius nutarimus, kurie buvo paskelbti sekmadienio vakarą, kurie draudė į gyvenamąją vietą sugrįžti žmonėms, kurie nuomojasi kitoje savivaldybėje.
„Tuomet tai buvo pakeista įvedant objektyvias priežastis dėl kurių gali judėti. Manau, kad gyvenimiškų situacijų ir objektyvių priežasčių tikrai yra daug.
Nepamirškime, kad mano sutuoktinis gyvena Ignalinos rajone. Aš nesu registruota nei Ignalinos, nei Visagino savivaldybėje. Mano registracijos vieta, kuri nesikeitė nuo studijų laikų yra mamos bute. Ten nesilankau nuo kovo, nes saugau savo mamą ir gyvenu Seimo viešbutyje“, – sakė A. Širinskienė.
Pasak Seimo narės, kyla natūralus klausimas, ar jos judėjimas pas sutuoktinį, kur ji gyvena de facto, bet nėra registruota, ar tai yra objektyvi priežastis.
„Jei pasižiūrėtume į emigrantų teises – tai net gi šeimos susivienijimas yra galimas, kai žmogus iš Afrikos į ES atvyksta. Tai yra pakankama priežastis šeimai iš Afrikos atvykti.
Panašu, kad Vyriausybei, jei jau kalbama apie baudas, ta priežastis nėra pakankama, kad Seimo narys, kuris yra išrinktas ir dirba Vilniuje, juda per karantino laikotarpį per eilę savivaldybių pas savo sutuoktinį ir savo šeimą“, – pažymėjo politikė.
Policija teigė, kad bus pradėta administracinė teisena dėl Vyriausybės nutarimo nevykdymo. Už tai gresia bauda nuo 500 iki 1500 eurų.
Ar gali būti svarstoma dėl Seimo narės A. Širinskienės teisinės neliečiamybės panaikinimo? Pati A. Širinskienė teigė, kad jos žiniomis, tai priklausytų nuo baudos dydžio.
Utenos policija: važiuoti gilyn į Visagino miestą buvo griežtai draudžiama
Utenos apskrities policija pranešė, kad moteris prašė pareigūnų kirsti savivaldybės ribą, kad tik užsipiltų degalų, tačiau ji pažeidė reikalavimus. Važiuoti gilyn į Visagino miestą buvo griežtai draudžiama, nes yra kitos seniūnijos gyventoja, tačiau ji šio reikalavimo nevykdė.
Utenos apskrities vyriausiojo policijos komisariato viršininkas Vytautas Vaiškūnas naujienų portalui tv3.lt teigė, kad dėl A. Širinskienės padaryto pažeidimo bus pradėta teisena pagal Administracinį nusižengimų kodeksą.
Policija pranešė, kad sekmadienį 20:45 val. lengvasis automobilis atvažiavęs nuo Dūkšto link Visagino Dūkšto-Rimšės keliu buvo sustabdytas pareigūnų poste.
Automobilį vairavo moteris, kuri pareigūnams paaiškino, kad pas ją baigiasi kuras, ji turi deklaruotą vietą Dūkšte ir negalės pasiekti Vilniaus.
„Policijos pareigūnai individualiai priėmė sprendimą leisti nuvažiuoti užsipilti degalų, kad būtų galima vykdyti tolimesnę kelionę. Bet atgal automobilis nevažiavo ir pareigūnai pabaigę darbą pravažiavo vieną degalinę „Sauridą“, kitą „Alauša“ ir to automobilio nematė.
Grįždami į policijos komisariatą automobilį pastebėjo prie prekybos centro „LIDL“. Palaukė ateinančios moters, paklausė, kodėl nevykdė reikalavime prašymo, kuris buvo nurodytas prašyme – kad tik degalai.
Yra skirtingos seniūnijos gyventoja ir gilyn į miestą važiuoti buvo griežtai draudžiama. Ją iš karto perspėjo, kad informuos vadovybę apie galimą pažeidimą Vyriausybės nutarimo. Tas buvo ir padaryta. Šiuo metu pradėsime teiseną Administracinių nusižengimų kodekso nustatyta tvarka“, – teigė V. Vaiškūnas.
„Tačiau tikrai dabar dar nepasakysiu, pagal kokį (straipsnį – aut. past.). Tai yra Vyriausybės nutarimo reikalavimų pažeidimas, bus taikomas Administracinių nusižengimų kodekso straipsnis“, – pridūrė V. Vaiškūnas.
Utenos apskrities vyriausiojo policijos komisariato viršininkas patikslino, kad Seimo narė gali atvykti ir paaiškinti situaciją, o jei neatvyks, tiesiog sulauks policijos nutarimo.
„Jei ji nori atvykti – tai ji gali. Jei ji nenori kažkokių paaiškinimų, tai bus priimtas nutarimas ir bus siunčiamas vykdymas“, – teigė V. Vaiškūnas.
Viršininkas pažymėjo, kad nagrinėjant šią veiką bus atsižvelgta į lengvinančias aplinkybes ir sunkinančias aplinkybes bei kitas detales.