Ciklonas, vardu Helma, lietų ir stiproką vėją kai kur atnešęs, pirmadienio naktį silpnės ir per Lietuvą keliaus savo centrine, ramesne dalimi. Tad ir aprimę vėjai visur skirtingų krypčių pūs. Lietaus vis dar gausime, gausesnio šią naktį.
Pirmadienio dieną ir antradienį tik trumpai kai kur nulis, kiek gausiau siaurame pajūrio ruože, nes dėl temperatūrų skirtumo čia galingesni debesys formuosis. Kol kas vėsesnis oras iš Lietuvos dar labai „nenoriai“ trauksis. Tad bus vėsoka, ypač naktimis.
Nuo trečiadienio, jau su sausesniais, šviesesniais orais anticiklonas, vardu Werner, mus pasieks. Į savaitės pabaigą lėtai trauksis į rytus, bet Lietuva liks jo šiltesnėje, vakarinėje dalyje. Šiek tiek stiprės pietinių krypčių vėjai, bet su pietiniais oro srautais jau kiek šiltesnis oras plūstels.
Tiesa vis ilgėjančios ir giedresnės naktys vis dar bus šaltokos, bet dienomis jau kiek malonesnės šilumos sulauksim. Panašūs - sausi, šviesūs ir rudeniškai šiltoki orai, pagal dabartinius duomenis, turėtų likti dar ir kitos savaitės pradžioje.
Tad gal pavyks kometą Tsuchinshan-ATLAS stebėti, kuri gali būti matoma iki spalio pabaigos, tiesa, kiek ryškesnė šio mėnesio viduryje. Mūsų senoliai kometas vadino ugnine žvaigžde, uodeguota žvaigžde, šluotine žvaigžde arba tiesiog šluota, Dievo rykšte arba kardu. Kometos pasirodymas buvo laikomas Dievo ženklu apie jo siunčiamą nelaimę už nuodėmes - kaip badas, maras, karas, nederlius ir skurdas visam kraštui. Sakydavo, jei kometa pasirodo kardo ar rykštės pavidalo - tai bus karas. Žygaičių žmonės (Tauragės apskr.) prieš Pirmąjį pasaulinį karą teigė matę žvaigždę su rykšte. Apie Kaltanėnus žmonės sakydavo,kad jei danguje pasirodo žvaigždė su uodega, tai bus žmonėms rykštė ( badas, vargas). Jei tokia žvaigždė pasirodo su šluota-bus nušluoti visi žmonės (Pilypai, Švenčionys). Jei raudona kometa pasirodo šalia Mėnulio, bus nelaimingi metai. Apie Juodišius (Vilniaus apskr.) tikėdavo, kad uodeguotos žvaigždės gali užkliudyti Saulę ir uždegti Žemę.
Apie kometas (jau ne mūsų protėvių akimis) daug informacijos yra internete. Kaip rašo astronomija.info trims kometoms suteikti lietuvių atradėjų vardai: Černio-Petrausko (atrasta 1980 m.), Černio (1983 m.) bei Černio – Kiuchi – Nakamura (1990 m.). Černio kometa įdomi tuo, kad turėjo vieną didžiausių skersmenų ~ 60 km.
Kokie orai laukia?
Pirmadienį, spalio 14 d. protarpiais palis- gausiau nakties pradžioje, dieną tik vietomis trumpai nulis. Naktį ir rytą kai kur rūkai nusidrieks. Vėjas naktį nepastovus 5-10 m/s, dieną vakarų, šiaurės vakarų 6-11 m/s, pajūryje gūsiai 12-14 m/s. Naktį 2-6°C, pietiniuose, pietvakariniuose rajonuose kai kur šalnos dirvos paviršiuje 0 minus 2°C, pajūryje 8-10°C, dieną 8-12°C.
Antradienį, spalio 15 d. protarpiais palis, tikėtina, kad gausesnis trumpas lietus bus pajūryje ir Klaipėdos apskrityje, perkūnija virš jūros gali sudundėti. Naktį ir rytą kai kur rūkai nusidrieks. Vėjas vakarų, šiaurės vakarų naktį 4-8 m/s, dieną 6-11m/s. Naktį 1-6°C, dirvos paviršiuje šalnos, daugiausia vakariniuose, šiaurės vakariniuose rajonuose iki minus 1-4°C, pajūryje 8-10°C, dieną 10-13°C.
Trečiadienį, spalio 16 d. be ženklesnio lietaus, naktį ir rytą rūkai nusidrieks. Vėjas nepastovus 4-8m/s. Naktį minus 1plius 2°C, dirvos paviršiuje šalnos minus 2-5°C, Kuršių nerijoje 6-8°C, dieną 9-12°C, vėsiausia rytuose, šiaurės rytuose.
Ketvirtadienį, spalio 17 d. be lietaus, naktį ir rytą rūkai nusidrieks. Vėjas pietryčių naktį 4-8 m/s, dieną 6-11 m/s. Naktį minus 2 plius 3°C, dirvos paviršiuje šalnos minus 3-6°C,dieną 10-13°C.
Penktadienį, spalio 18 d. be lietaus. Vėjas pietryčių 5-10 m/s, vakariniuose rajonuose 7-12 m/s, pajūryje gūsiai iki 15 m/s. Naktį minus 1 plius 4°C, vėsiausia rytiniuose rajonuose, Kuršių nerijoje 6-9°C, dieną 12-14°C.
Šeštadienį, spalio 19 d. be lietaus. Vėjas pietryčių 7-12 m/s, vakariniuose rajonuose gūsiai 14 m/s. Naktį plius 2-6°C, Kuršių nerijoje 6-9°C, dieną 12-14°C.
Sekmadienį, spalio 20 d. be lietaus. Vėjas pietų, pietryčių 6-11 m/s. Naktį plius 3-7°C, Kuršių nerijoje 7-10°C, dieną 12-14°C.