Daugiau apie tai – TV3 žinių reportaže.
Ko gero, tėčio Gintaro gliaudomi riešutai mažylei Darinai skaniausi ne kur kitur, o gamtoje. Smagu ir su vaiku laiką leidžiančiam tėčiui, kuris sako neabejojantis dabar karaliauja labai gražus rudens metas – bobų vasara.
„Sprendžiam iš šilumos. Rytmetinė tokia šiluma ir gaiva, rasa, spalvos“, – sakė vilnietis Gintaras.
Laikas ir trukmė
Neabejoja, kad spalį šiluma siekianti kone dvidešimt laipsnių, ir saulėtos dienos – bobų vasaros požymis.
„Tikrai jaučiasi, gi buvo ir tas atšalimas, ir šalnos, ir turėjom ir tą rudenį, kaip jau spėjom paverkti, kad šalta, dabar vėl galim pasidžiaugti, kad vėl atšilo“, – kalbėjo mergina.
Klimatologai kategoriški, kad medžių lapai žali, tad jokia čia ne bobų vasara. Panašu, kad tikroji vasara dar nespėjo išeiti.
Dėl to ir painiojasi žmonės – kaip yra iš tikrųjų. Klimatologai paaiškina – gali taip būti, kad bobų vasara vėluos mažiausiai trimis savaitėmis, mat visi metų laikai šiemet vėluoja, bet gali būti, kad ir šiemet jos visai net neišvysime. Mat karaliauja ji, kaip sako Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos klimatologė, ne kiekvienais metais.
„Bobų vasara – specifinis terminas, susijęs su atmosferos cirkuliacija rudenį. Tam, kad būtų ta bobų vasara, turi ateiti ruduo, tas būti atvėsimas po vasaros, kurį laiką. Ir tada, jeigu susiklosto tinkama atmosferos cirkuliacija, ir šiltas oras nešamas nuo pietų, pietvakarių Europos. Dažniausiai nuo Azorų salų“, – teigė klimatologė Viktorija Mačiulytė.
Bobų vasaros kilmė
Kol kas – tiesiog karaliauja šiluma. Ir kol kas ryškesnio atvėsimo, po kurio galėtume sulaukti bobų vasaros, kaip sako klimatologė, artimiausiomis savaitėmis – nenusimato. Etninės kultūros žinovai čia turi savo nuomonę. Mat senovėje bobų vasara – tai laikas nuo rugsėjo dvidešimt pirmosios, iki spalio vidurio. Ir tai buvo laikas skirtas pagerbti vyresnes moteris. Gali būti, kad bobų vasaros pavadinimas ir kilęs būtent dėl to.
„Jis susijęs su kaimo pribuvėjomis. Tai labai reikalingos moteriškės, sukaupusios ilgametę patirtį. Padėdavo kaimo žmonėms visokiais atvejais. Pirmiausia jos būdavo žolininkės, galėdavo patarti susirgus“, – kalbėjo etnologas Libertas Klimka.
Kaimo žmonės už tai prasidėjus Bobų vasaros metui skubėdavo atsilyginti.
„Jos išeidavo ant suoliuko pasėdėti, o kaimo žmonės pamato ir sako, juk reikia jas pagerbti, atsilyginti už jų triūsą. Tada iš aruodų, kurie jau būna pilni, atsemia ar grūdų, ar kitokių išaugintų gėrybių. Ir nuveža joms“, – sakė L. Klimka.
Pakilęs seksualinis potraukis
Bobų vasara aktuali ir vyrams. Seksologai, sako, kad būtent užėjus bobų vasarai moterys išgyvena didžiausią seksualinį potraukį ir specialistai paaiškina, kodėl taip yra.
„Kadangi vasara – poilsio metas, moterys atgavusios jėgas. Gražėjusios, yra daugiau jėgų, daugiau nuotaikos, tai žinoma, kad meilei galima skirti daugiau dėmesio ir laiko“, – teigė seksologas Viktoras Šapūrovas.
Tad kaip sako seksologas, nereikia laukti kimatologinės vasaros, užtenka pasidžiaugti ir pasimėgauti dabar už lango akį džiuginančia šiluma. Ir tai galioja ne tik moterims, bet ir vyrams.
„Visuomenėje yra tokia svarbi problema, kad žmonės turėtų mokytis džiaugtis. Vienas iš džiaugsmo šaltinių yra meilės, meilės jausmai, meilės žaidimai. Yra ir meilės aktas reiškia“, – sakė V. Šapūrovas.
Tada esą ir trumpėjančios dienos, ir šaltesnis metų laikas, nebus taip sunkiai išgyvenami, kaip dabar. O vyrai didžiausią seksologinį potraukį, anot seksologo, išgyvena pavasarį.
Daugiau apie tai sužinokite vaizdo reportaže, esančiame straipsnio pradžioje.