„Ši Bobų vasara atėjo ne nuo Azoro, o nuo kitur. Ji yra netikra. Pagal oro temperatūrą žiūrint, taip, tai yra Bobų vasara, bet pagal cirkuliaciją, tą klimatologinę, tai ne. Ši šiluma dabar yra atkeliavusi labiau iš pietryčių, Ukrainos“, – pasakojo klimatologas Donatas Valiukas.
Kada trauksis šiluma?
Trečiadienį prognozuojami mažai debesuoti, be lietaus orai. Šią naktį temperatūra kris iki 5–7 laipsnių, Kuršių nerijoje bus apie 12 laipsnių šilumos, dieną termometrų stulpelis rodys iki 16–17 laipsnių.
Ketvirtadienį lietus taip pat nenumatomas. Temperatūra naktį kris iki 3 – 4, pajūryje iki 6 laipsnių, dieną šils iki 12–13 laipsnių, o pajūryje bus 16 laipsnių šilumos.
„Daugiau debesų ims kauptis jau savaitgalį, todėl tie saulėti orai truks dar keletą dienų, iki spalio pirmų dienų, na o po to jau bus mažiau šilumos“, – pasakojo klimatologas.
Rugsėjo pabaigoje – spalio pradžioje į Lietuvą dažnai užklysta anticiklonas iš Azoro salų, atnešdamas savaitę šiltų orų. Oras gali sušilti iki 20 laipsnių ir net daugiau.
„Na taip, ši netikroji ir saulėtoji Bobų vasara jau po truputėlį trauksis, bet gal dar tikroji pasirodys, nes dar visas spalis prieš akis. Pirmojoje spalio pusėje dar tikrai būna, kad pasirodo Bobų vasara. Taip statistiškai, ji pasirodo laikotarpiu nuo rugsėjo 20 dienos iki spalio vidurio. Tad dar gali ji ir pasirodyti.“, – kalbėjo D.Valiukas.
Šalnos ir geltoni lapai
Šiemet lapai gelsti neskuba ir tai daro gana lėtai, pasirodo su tuo glaudžiai susijusios šalnos.
„Kol kas šalnų dar nebuvo, nes paprastai šalnos jau rugsėjį pasirodo. Šalnos paskatina lapus gelsti. Tiesa, ne kiek šalnos, o šaltis. Jis pažeidžia chlorofilą lapuose, todėl jis neabsorbuoja ir dėl to, viskas taip ir įvyksta, todėl be šalčio tų geltonų lapų nelabai ir buvo“, – minėjo klimatologas.
Pernai lapai jie jau vasarą ėmė gelsti, bet tai galėjo lemti ilgiau spindėjusi saulė, kenkėjai, drėgmės trūkumas. Tačiau tas rudeninis lapų geltimas, kuris yra susijęs su pasiruošimu žiemai, tai po šaltesnių dienų tik atsiranda.
„Tiesa ir dabar jau yra prasidėjęs tas procesas geltimo, matosi, kad klevai jau geltonuoja, bet visuma dar žalia. Na, ko gero, dar savaitė viena kita, to šalčio atsiras daugiau ir procesas įgaus pagreitį, bus geltoniau“, – kalbėjo klimatologas.