„Pagal dabartines tendencijas numatoma, kad rugsėjis bus apie laipsniu arba pusantro šiltesnis už normą. Ypatingai šiltas bus pirmasis rugsėjo dešimtadienis, ta vasara dar šiek tiek prasitęs. Aišku, ji bus rudenėjanti, jau naktimis gal bus šiek tiek vėsiau, bet pirmoji savaitė, pirmasis dešimtadienis, tikrai bus pakankamai šilti“, – kalba klimatologas Donatas Valiukas.
Dienomis dar bus šilta
Rugsėjo mėnesį oro temperatūra dienomis neretai pakils iki 20 ir daugiau laipsnių. Tačiau naktys jau bus tikrai vėsios, todėl skirtumas tarp minimalios ir maksimalios paros oro temperatūros gali siekti 10 ir daugiau laipsnių.
„Iki 30 laipsnių temperatūra tikriausiai nepakils, bet virš dvidešimties dienomis tikrai bus“, – minėjo klimatologas.
Kritulių bus mažiau
Kalbant apie kritulius – jų tikrai bus mažiau, nei standartinė klimato norma, kuri siekia 66 mm. Ypač tai pasijaus pirmomis rugsėjo savaitėmis, kadangi mūsų šalyje vyraus aukštesnio slėgio laukas.
„Tą pirmąją savaitę, pirmąjį dešimtadienį, kuris bus pakankamai šiltas, kritulių numatoma mažiau. Pirmojoje pusėje tų kritulių kaip ir mažiau, už įprastines normas, o vėliau, rugsėjo antrojoje pusėje, lyg ir grįžta kritulių kiekis į daugiametes normas“, – sakė klimatologas.
Belsis šalnos
Rugsėjo naktimis jau būna vėsu, pasitaiko šalnų.
„Jau rugsėjį šalnų tikrai gali būti, apskritai, rugsėjo mėnesį temperatūra gali būti labai žema. Pavyzdžiui, 1987 metais Laukuvoje rugsėjo pirmąją buvo -2 laipsniai, o rugsėjo antrąją jau ir dienos metu buvo minusinė temperatūra. Tai reiškia, kad tie kontrastai rugsėjo mėnesį gali būti labai dideli. Viskas priklauso nuo atskirų metų. Šiemet rugsėjo pirma pusė numatoma šilta, o antrojoje, neišvengiamai vėsesni ir vėsesni orai.
Pavyzdžiui, 2015 metais, rugsėjo pirmąją Druskininkuose buvo pasiektas rugsėjo ir tuo pačiu rudens rekordas, termometras užfiksavo +35,1 laipsnį šilumos“, – sakė klimatologas.
Kas bus toliau?
Rugsėjis numatomas šiltesnis už normą, o spalis įprastas.
„Spalis kol kas numatomas artimas daugiametėms normoms. Jeigu rugsėjis truputį šiltesnis, tai spalis artimas daugiametėms normoms.
Šiluma kažkada pasitrauks, nes viskas neišvengiamai eina rudenyn, saulės jau nėra tokios kaitrios ir ilgėja naktys, ateina ruduo, jau šito neišvengsime“, – sakė klimatologas.
Praėjusi vasara buvo rekordinė
Galima teigti, kad tiek anomalijų, kiek šią vasarą, nebuvo užfiksuota per pastaruosius kelis dešimtmečius. Karščiai, sausros ir gaisrai buvo stebimi visą sezoną ne tik Europoje, bet ir Rytų Azijoje bei Šiaurės Amerikoje. Tokią neįprastą situaciją nulėmė retai mūsų pusrutulyje susidaranti atmosferos cirkuliacija: šaltas oras buvo uždarytas virš Arkties, o į vidutines platumas plūdo karštas subtropinis oras.
„Ši vasara buvo viena šilčiausių per daugiau nei puse šimtmečio trukusį orų stebėjimo laikotarpį“, – sakė klimatologas.