Taip I. Šimonytė kalbėjo pirmadienį bendros spaudos konferencijos su Graikijos premjeru Kiriaku Micotakiu metu. Premjerė džiaugėsi, kad Lietuva ir Graikija yra bendramintės visais Europos Sąjungos ir NATO darbotvarkės klausimais.
„Tikrai labai intensyviai dirbame kartu stiprindami tiek saugumą, tiek stabilumą Europoje“, – kalbėjo I. Šimonytė.
Vyriausybės vadovė dėkojo Graikijai ir K. Micotakiui už pagalbą Lietuvai, kai praėjusiais metais Baltarusija vykdė hibridinę ataką prieš Lietuvą pasitelkusi nelegalius migrantus. I. Šimonytės teigimu, tuo metu Graikijos institucijos dalinosi su Lietuvos atstovais savo patirtimi ir patarimais.
„Šiandien, žinoma, aktualijos jau kitos, visa Europa gyvena tuo, kas šiandien yra svarbiausia ir yra pagrindinė žinia – Ukrainos kova už savo teritorinė vientisumą. Negalėjome neaptarti tiek paramos Ukrainai, tiek Rusijos naudojamų priemonių prieš Ukrainos rėmėjus. Pirmiausia, žinoma, energetinis šantažas ir mūsų pastangos atremti tokį šantažą, taip pat suvaldyti to pasekmes mūsų visuomenėms, mūsų verslams, mūsų šalims“, – teigė I. Šimonytė.
Premjerė tvirtino, kad Lietuva ir Graikija jaučia šio šantažo padarinius per aukštas energetinių išteklių kainas.
„Nėra čia jokios paslapties, Lietuva ne kartą sakė ir įspėjo kolegas, kad bet kas gali būti panaudojama kaip ginklas. Matome, kaip ginklas naudojama ir energetika, ir maistas.
Žinoma, kad siekis yra labai paprastas – susilpninti paramą Ukrainai, sukelti vidinius konfliktus valstybėse, priversti visuomenes suabejoti. Tačiau labai gerai suprantame, kokie yra tikslai ir kokios yra užmačios už šių veiklų“, – kalbėjo I. Šimonytė.
Jos teigimu, Europos Sąjungos lygiu ieškoma ir sprendimų, kaip kuo labiau padėti Ukrainai, ir būdų, kaip sustiprinti Europos Sąjungos energetinį efektyvumą ir atsparumą taip, kad Rusija negalėtų manipuliuoti energetikos srityje.
Pasak I. Šimonytės, tiek Lietuva, tiek Graikija sutaria, kad tai turi būti sprendžiama europiniu lygiu, nes nacionalinės priemonės tinkamos ir pateisinamos tam tikru mastu, bet svarbu, kad ES šalys nekonkuruotų tarpusavyje pagalbos priemonių dosnumu.
„Tai keltų problemų ne tik energetikos sistemai, bet ir bendrajai ES rinkai, kurią taip vertiname ir taip didžiuojamės“, – dėstė I. Šimonytė.
Jos teigimu, Europos Komisijos siūlomame pagalbos pakete yra nemažai priemonių, kurias galima vertinti teigiamai.
„Tai yra tos priemonės, kurių ir siekėme, ir yra žingsniai tinkama kryptimi. Tačiau, žinoma, dar reikia padirbėti papildomai, kad tie sprendimai, susiję su dujų kainų tam tikru apribojimu, būtų įgyvendinti ir būtų išnaudotas geras ir tam tinkamas laikas“, – tvirtino premjerė.
Graikijos vyriausybės vadovas K. Micotakis atvyko į Lietuvą premjerės Ingridos Šimonytės kvietimu, jis taip pat susitiks su prezidentu Gitanu Nausėda.
Kaip BNS informavo Prezidentūra, su G. Nausėda K. Micotakis aptars dvišalius santykius, bendradarbiavimą NATO įgyvendinant viršūnių susitikime Madride priimtus sprendimus.
Prezidentas taip pat planuoja kalbėtis apie bendradarbiavimą Europos Sąjungos formate, užtikrinant energetinį saugumą, tolesnę karinę, politinę ir humanitarinę paramą Ukrainai padedant atremti Rusijos karinę agresiją.