2008 metais Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) sulaukė daugiau kaip 800 Lietuvos gyventojų pranešimų, po kurių buvo pradėti 38 ikiteisminiai tyrimai.
„Gyventojų pranešimai mums yra labai svarbus informacijos apie korupcijos atvejus šaltinis. Remiantis žmonių pateikta informacija pradedama apie pusė visų ikiteisminių tyrimų“, - STT išplatintame pranešime cituojamas šios tarnybos Pareiškimų nagrinėjimo skyriaus viršininkas Mindaugas Urmonas.
Anot pranešimo, iš STT per tris 2008 metų ketvirčius pradėtų 76 ikiteisminių tyrimų, 38 buvo pradėti remiantis gyventojų suteikta informacija.
Dažniausiai pranešama apie tokius korupcinius nusikaltimus, kaip tarnybos pareigų neatlikimas, papirkimas, piktnaudžiavimas tarnyba, kyšininkavimas.
Remiantis gyventojų pranešimais pradėti kai kurie rezonansiniai pastarojo meto tyrimai, tarp jų - dėl Vilniaus miesto savivaldybės narių Evaldo Lementausko ir Gintaro Kazako mėginimo papirkti savivaldybės tarybos narį, dėl Kauno miesto savivaldybės Švietimo ir kultūros departamento vyriausiojo specialisto Ramūno Maruniako galimo kyšininkavimo ir dokumentų klastojimo.
Pasak M.Urmono, iki šiol nemaža dalis žmonių praneša apie bendro pobūdžio negeroves valstybėje ir tikisi, kad tarnyba pažabos nemandagiai aptarnaujančius biurokratus, įžūlius vairuotojus ir pan., tačiau tai - ne STT kompetencija.
Pasak STT pareigūnų, tikimybė, jog pagal žmogaus pranešimą bus pradėtas ikiteisminis tyrimas ir byla pasieks teismą, yra didžiausia, kai informuojama apie oficialaus asmens reikalaujamą, bet gyventojo dar neduotą kyšį, arba pranešama apie gyventojo patirtą konkrečią žalą dėl neatliktų valstybės tarnautojo pareigų ar piktnaudžiavimo tarnyba. Tokie atvejai dažni išduodant įvairius leidimus ar priimant administracinius sprendimus.
Gavę gyventojo pranešimą STT pareigūnai pirmiausia ištiria jo pagrįstumą. Jei pranešime yra informacijos apie galimai padarytą nusikalstamą veiką, pradedamas ikiteisminis tyrimas ir atliekami procesiniai veiksmai: vykdomos apklausos, dokumentų poėmiai, gavus leidimus - įtariamųjų pokalbių klausymas, sekimas. Surinkti duomenys perduodami prokuratūrai, kuri surašo kaltinamąjį aktą ir bylą perduoda teismui.