• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Nuo erkinio encefalito šiemet jau mirė 3 žmonės, 2 iš jų – gegužės mėnesį. Iš viso per šį mėnesį liga nustatyta arti 80-ies žmonių, didžioji dalis gydyta ligoninėje. Tuo metu kitu erkių platinamu susirgimu – Laimo liga – susirgo virš 1 tūkst. gyventojų, tačiau hospitalizuota buvo tik 11.

Nuo erkinio encefalito šiemet jau mirė 3 žmonės, 2 iš jų – gegužės mėnesį. Iš viso per šį mėnesį liga nustatyta arti 80-ies žmonių, didžioji dalis gydyta ligoninėje. Tuo metu kitu erkių platinamu susirgimu – Laimo liga – susirgo virš 1 tūkst. gyventojų, tačiau hospitalizuota buvo tik 11.

REKLAMA

Tokius naujausius duomenis pateikia Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC). Specialistai konstatuoja, kad sergamumas erkių platinamomis ligomis tik įsibėgėja. Jei sausio–kovo mėnesiais fiksuota vos po kelis užsikrėtimus erkiniu encefalitu ar Laimo liga, nuo balandžio skaičiai ėmė augti.

Jei tuomet erkiniu encefalitu susirgo 22 asmenys, 1 jų mirė, o 8 gydyti ligoninėje, per gegužės mėnesį jau fiksuoti 76 susirgimai. Infekcija pareikalavo net 2 žmonių gyvybių, ligoninėje gydyti 49 asmenys.

REKLAMA
REKLAMA

Palyginimui, pernai gegužės mėnesį fiksuotas 31 susirgimas erkiniu encefalitu.

Tuo metu jei šiemet balandį fiksuoti 632 susirgimai Laimo liga, gegužę jų jau nustatyta 1169. Mirusių nuo ligos nebuvo, ligoninėje per gegužę gydyta 11 žmonių. Pernai gi šį mėnesį nustatyti tik 199 Laimo ligos atvejai.

REKLAMA

42 iš susirgusiųjų erkiniu encefalitu buvo miesto gyventojai, 34 – kaimo, Laimo liga užsikrėtė 830 miestiečių ir 339 kaimo vietovių žmonės.

Atnaujino sergamumo žemėlapį

Portalas tv3.lt primena, kad NVSC neseniai atnaujino Lietuvos vietovių užkrėstumo erkėmis žemėlapį.

Primenama, kad Lietuva priklauso endeminei erkių platinamų ligų zonai, t. y. jų platinamomis ligomis galima užsikrėsti bet kuriame šalies regione. Tai galima pamatyti ir atnaujintame Lietuvos vietovių, kuriose užsikrečiama erkiniu encefalitu ir Laimo liga, žemėlapyje, kurį galite rasti čia. 

REKLAMA
REKLAMA

„Kasmet daugiau erkių platinamų ligų atvejų užfiksuojama tuose rajonuose, kur yra daugiau miškingų vietovių. Iš minėto žemėlapio galima matyti, kad pernai daugiausia erkinio encefalito atvejų užregistruota Vakarų ir Šiaurės Rytų Lietuvoje: Klaipėdos, Telšių, Zarasų, Anykščių ir kt. rajonuose, Laimo liga labiausiai paplitusi Pietryčių ir Vakarų Lietuvoje: Varėnos, Švenčionių, Kretingos rajonuose“, – pranešime spaudai vardijo NVSC Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus vyriausioji specialistė Milda Žygutienė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Vienintelė apsauga – skiepai

Pažymima, kad erkės pavojingos tuo, jog platina sunkias ligas – erkinį encefalitą ir Laimo ligą. Pirmoji – tai sunki virusinė liga, kuri pažeidžia galvos smegenis, jų dangalus ir periferinius nervus. Inkubacinis periodas trunka 2–33 dienas, vidutiniškai 7–14 dienų. Pirmoje ligos fazėje pasireiškia karščiavimas, kaulų, raumenų, galvos skausmas, nuovargis. Vėliau seka „tariamo pasveikimo periodas“, po kurio atsiranda centrinės nervų sistemos pažeidimo simptomai.

REKLAMA

Laimo ligą sukelia Borrelia genties bakterijos. Šios ligos atveju erkės įkandimo vietoje po 1–4 savaičių atsiranda rausva dėmė, galinti keisti savo formą ir dydį. Gali skaudėti sąnarius, raumenis, kartais pažeidžiama centrinė nervų sistema, sutrinka miegas, atmintis, svaigsta galva ir kt. Skirtingai nei erkinio encefalito atvejo, nuo Laimo ligos skiepų nėra. Ja užsikrėsti ir susirgti galima ir pakartotinai.

REKLAMA

„Nuo erkinio encefalito efektyviausiai apsaugo skiepai. Pasiskiepyti rekomenduojama visiems Lietuvos gyventojams ir atvykstantiems turistams. Vakcinacija ypač rekomenduojama žmonėms, kurie gyvena, dirba arba dažnai lankosi miškuose, parkuose, pievose. Skiepai yra mokami, tačiau nuo šių metų rugsėjo 1 d. valstybės biudžeto lėšomis turės galimybę pasiskiepyti visi 50–55 metų asmenys“, – priminė NVSC vyriausioji specialistė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kas padeda apsisaugoti nuo erkių?

  • Venkite pamiškių ir aukštų žolių pievų (pasivaikščioti rinkitės tam skirtus takus, nušienautais pakraščiais).
  • Tinkamai apsirenkite. Dėvėkite šviesius drabužius ilgomis rankovėmis, nes taip lengviau pastebėsite ropojančią erkę. Galvą patartina apsirišti skarele arba užsidėti gerai priglundančią kepurę, gobtuvą.
  • Naudokite repelentus (erkes atbaidančias priemones, kurias būtina naudoti taip, kaip nurodo gamintojas).
  • Pasirūpinkite augintinių apsauga nuo erkių.
  • Apžiūrėkite visą kūną. Grįžus iš lauko būtina nedelsiant apžiūrėti visą kūną, ypač paausius, kaklą, pažastis, kirkšnis, kojų ar rankų lenkimo linkius, kadangi erkės dažniausiai įsisiurbia šiose vietose.
  • Nusiprauskite po dušu, išsišukuokite plaukus.
  • Persirenkite kitais rūbais, o vilkėtus drabužius išskalbkite ar pakabinkite saulėtoje vietoje, nes sausame ore erkės išgyvena trumpai.
  • Įsisiurbusią erkę pašalinkite.

„Aptikus įsisiurbusią erkę, ją kuo skubiau ištraukite, nespauskite erkės kūnelio, suimkite ją kaip galima arčiau odos ir staigiu judesiu traukite į viršų. Įsisiurbusios erkės netepkite riebalais, o ją pašalinus patepkite dezinfekciniu skysčiu. Po erkės įsisiurbimo apie vieną mėnesį stebėkite savo sveikatą ir įsisiurbimo vietą. Jeigu erkės įkandimo vietoje atsiranda paraudimas, kuris plečiasi, ar pablogėja savijauta – būtina nedelsiant kreiptis į gydytoją“, – patarė NVSC atstovė.

Vilnietis papasakojo apie Laimo ligos simptomus: „Tirpimas sąnariuose, skausmas, galbūt nuovargis“:

Kur statistika, kiek iš tų sergančių pasiskiepyję?

Dar paviešinkite, kiek iš tų pasiskiepijusių susirgo laimo liga ir / arba erkiniu encefalitu, nors erkė JIEMS neįkando / neįsisiurbė.

Ir kiek kartų JIE (pasiskiepiję) sirgo?
Nereike rūrytis nenupjauto žolė
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų