• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Lietuvoje prasidėjus karščiams, gyventojai suskubo leisti laiką lauke ir mėgautis saulės voniomis. Specialistai įspėja elgtis atsakingai, mat ilgas buvimas saulėje gali sukelti rimtų sveikatos problemų.

Lietuvoje prasidėjus karščiams, gyventojai suskubo leisti laiką lauke ir mėgautis saulės voniomis. Specialistai įspėja elgtis atsakingai, mat ilgas buvimas saulėje gali sukelti rimtų sveikatos problemų.

REKLAMA

Vasarą dienos trukmė yra pati ilgiausia, o Saulės aukštis virš horizonto pats didžiausias, todėl UV indeksas saulėtą dieną pasiekia aukštas reikšmes. Kadangi daugelis lietuvių yra pirmo–antro odos tipo savininkai, LHMT specialistai įspėja, kad tiesioginiai Saulės spinduliai be papildomos apsaugos ilgesnį laiką mums yra kenksmingi.

„Lietuvoje UVI svyruoja intervale nuo 1 (žemas) iki 8 (labai aukštas). Aukščiausios reikšmės būna fiksuojamos gegužę, birželį ir liepą (tarp 11–16 val.). Šiandien ir artėjančiomis dienomis indeksas gali siekti iki 5–6, todėl ypač turintys I odos tipą (labai šviesi, strazdanota oda) turėtų pasisaugoti“, – rašoma Tarnybos puslapyje „Meteo.lt“.

Ilgalaikiai UV spindulių efektai jungia dvi dideles visuomenės sveikatos problemas – odos vėžį ir akių ligą kataraktą.

REKLAMA
REKLAMA

Kaip skelbia LHMT, kasmet pasaulyje konstatuojama milijonai nemelanominio ir melanominio odos vėžio atvejų. Pirmasis gali būti chirurgiškai pašalinamas ir retai būna mirtinas, tačiau piktybinė melanoma šviesios odos žmonėms neretai yra mirtina.

REKLAMA

Pagal Pasaulinės sveikatos organizacijos (PSO) įvertinimą, daugiau kaip 20 proc. kataraktos atvejų gali būti dėl UV poveikio, ypač valstybėse arti pusiaujo. 

Po ranka turėkite kremą nuo saulės 

Būti saulėje, ypač karštą vasaros dieną, nerekomenduojama, bet jeigu to išvengti neįmanoma, reikėtų pasitepti kremu nuo saulės, primena klimatologė Viktorija Mačiulytė.

„Jie apsaugo nuo odos ligų ir oda ne taip greitai sensta – saugomas ir grožis“, – šypteli klimatologė. 

REKLAMA
REKLAMA

Tam, kad apsaugos priemonės veiktų, reikia teisingai jais naudotis ir laiku atnaujinti. Pavyzdžiui, pasimaudžius, nusitrynus ar nusišluoščius rankšluoščiu, kremą nuo saulės reikėtų užtepti iš naujo. Taip oda ne tik išvengs greito nudegimo saulėje, bet ir bus apsaugota nuo sukauptos kenksmingos UV spinduliuotės.

UV indekso reikšmių ir apsaugos lygio skirstymas:

  • 1–2 – UVI žemas, apsaugos lygis minimalus (gali būti skrybėlė);
  • 3–5 – UVI vidutinis, apsauga – skrybėlė, akiniai, apsauginio kremo saulės apsaugos faktorius (SAF) ne mažiau kaip 20;
  • 6–7 – UVI aukštas, apsauga – kas išvardyta aukščiau, o tarp 11–16 val. geriau būti pavėsyje;
  • 8–10 – UVI labai aukštas, geriau neiti į lauką (tarp 11–16 val.).

UV indekso prognozes šiltuoju metų laiku galima sekti mūsų svetainėje „Meteo.lt“ esančioje skiltyje „UV indeksas“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų