Štai Respublikinė Šiaulių ligoninės medikai per pastarąsias kelias savaites susidūrė su pora tokių 8–9 metų amžiaus vaikų, gydytų reanimacijoje.
Kaip pasakojo ligoninės Moters ir vaiko klinikų Vaikų ligų profilio koordinatorė dr. Margarita Valūnienė, abu berniukai buvo persirgę Covid-19, nors neturėjo jokių šiai infekcijai būdingų simptomų. Tačiau visos bėdos prasidėjo po kelių savaičių, staiga išsivysčius sunkiai uždegiminei organizmo reakcijai.
Būklė pablogėja staiga po kelių savaičių
Kaip pirmiausia pabrėžė gydytoja, jau žinoma, kad didžioji dalis vaikų serga lengva arba besimptome koronavirusinės infekcijos forma.
„Taip yra apie 80-čiai proc. vaikų. Bet kas jau Europoje pastebėta per pirmąją koronaviruso bangą, kad yra dalis vaikų, kurie serga labai sunkiai, kai jiems jau prireikia intensyviosios terapijos. Tai, be abejo, nėra taisyklė, bet tokios įžvalgos yra pastebėtos“, – sakė ji.
Kaip aiškino M. Valūnienė, tokiu atveju Covid-19 infekcija praeina lyg nepastebėta, tačiau vėliau per 2–3 savaites atsiranda labai audringas karščiavimas ir paciento būklė sunkėja: krenta spaudimas, gali atsirasti bėrimai, padų, plaštakų patinimai, kitų organų pažeidimai, o tai jau yra intensyviosios terapijos reikalaujanti būklė.
„Tai yra tas vadinamas multisisteminis uždegiminis atsakas jau po persirgtos lengvos Covid-19 infekcijos. Taigi tai būtų kaip ligos tąsa ir komplikacija“, – sakė medikė.
Laukia grėsmingos komplikacijos
Pasak M. Valiūnienės, pasaulyje yra aprašyta, kad tai labai grėsminga patologija, ypač dėl širdies pažeidimo.
„Galvojama, kad iki 80 proc. atvejų yra pažeidžiama širdis, vainikinės arterijos ir yra taikomas specifinis gydymas imunoglobulinais, hormonais šalia įprastinio gydymo antibiotikais, deguonies terapija. Ir kuo anksčiau tokie vaikai gauna reikiamą gydymą, tuo komplikacijų rizika yra mažesnė“, – pastebėjo medikė.
Tiesa, nors tokia organizmo reakcija šiuo atveju siejama su Covid-19, panaši reakcija gali kilti ir dėl kitos infekcijos:
„Tai yra reakcija į virusinį ar bet kokį kitą uždegimą, bet kol kas būtent pastebėtas tas ryšys su Covid-19.“
Vieno berniuko būklė sunki
Pašnekovė pasakojo, kad ir šiuo atveju abu – aštuonerių ir devynerių metų – berniukai turėjo persirgtą Covid-19 infekciją. Nors jų PGR testas buvo neigiamas, antikūnų testas persirgtą ligą patvirtino.
„Vienas jų tiesiai pateko į reanimaciją, nes buvo atkaklus karščiavimas ir jokio kito infekcijos židinio nebuvo. Juo labiau tėvų ar kitų artimųjų anamnezėje buvo teigiamas Covid-19. Ir po 2–3 valandų vaikas buvo pervežtas kolegoms į Kauną dėl specifinio gydymo.
Kitas berniukas kadangi nebuvo tokios sunkios būklės, jam labiau pasireiškė pilvo skausmai, viduriavimas, tai jis kelias dienas praleido pas mus. Atmetus chirurginę patologiją pradėta galvoti apie Covid-19 ir po jo kilusią organizmo reakciją“, – kalbėjo ji.
Vienas berniukas į kliniką pateko dar prieš dvi savaites, po kelias dienas praleidęs Šiaulių ir Kauno ligoninėse jau išrašytas namo. Kito berniuko būklė dar sunki ir jis vėlgi gydomas Kaune.
Dažniau užklumpa vyresnius
Visgi kodėl vieniems „užsiveda“ tokia audringa autoimuninė reakcija, gydytojos teigimu, atsakyti labai sudėtinga.
„Labai sunku pasakyti, kuriems vaikams, persirgusiems lengva Covid-19 forma išsivystys tokios komplikacijos, matyt, ir genetinė predispozicija yra svarbi. Bet literatūroje pastebima, kad tai anksčiau buvę sveiki vaikai, be lėtinių ligų, šiek tiek procentaliai dažniau serga berniukai, bet tai nėra specifiškai patikimi duomenys.
Taip pat paprastai tai yra vyresni vaikai – nuo 5 iki pilnametystės ir daugiau – 21 m. Visi, šiaip dauguma vaikų net nežino, kad persirgo infekcija, tai dažniausiai nutinka, kai yra tiriami dėl užsikrėtusio artimo žmogaus“, – aiškino M. Valiūnienė.
Sergančiųjų daug daugiau nei pavasarį
Moters ir vaiko klinikų Vaikų ligų profilio koordinatorė pridūrė, kad jei per pirmąją bangą pavasarį vaikų susirgimai Covid-19 forma nefiksuoti, šiuo metu bendrai jų kasdien turima po 2–3 atvejus.
„Bet tai dažniausiai būna lengvos formos, yra aiškus kontaktas, dažniausiai vienas iš tėvų yra sergantis ar izoliacijoje. Ir paprastai po pirminės apžiūros jie yra išleidžiami namo. Sunkiau sergantys, atkakliau karščiuojantys dar lieka stebėjimui. Bet, kaip jau kalbėjome, dalis tokių vaikų tiesiai keliauja į reanimaciją“, – kalbėjo ji.
Todėl medikė ragino tėvelius vaikui sukarščiavus atidžiai stebėti jo sveikatą ir kuo skubiau pasirodyti gydytojui.
„Paprastai pastebima, kad vaikas serga ne taip, kaip įprasta, kaip esant įprastam peršalimui. Tad labai kviestume nebijoti ir geriau atvažiuoti į vaikų skubios pagalbos skyrių“, – pabrėžė M. Valiūnienė.
Atvejų gerokai išaugo
Komentuodama bendrą situaciją dėl vaikų sergamumo koronavirusu Nacionalinio visuomenės sveikatos centro atstovė Justina Petravičienė pabrėžė, kad apie atvejų sunkumą kalbėti negalinti, tačiau konstatavo, kad dabar sergančių vaikų daugiau nei pavasarį. Štai vien nuo gruodžio pirmos buvo registruota apie 50 vaikų iki 9 metų amžiaus.
„Tačiau tikrai būna tik vienetiniai atvejai, kada vaikui dėl Covid-19 prireikia hospitalizacijos. Bet taip būna tuo metu, kai mes atliekame epidemiologinį atvejo ištyrimą. Vystantis ligai jau galima turėti kitą situaciją, bet tą gali pasakyti tik medikai“, – sakė ji.
Kaip informavo J. Petravičienė, lyginant su rudens pradžia atvejų gerokai išaugę. Daugiausia atvejų susiję su protrūkiais šeimos šventėse ir ugdymo įstaigose.