• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Daugiau nei 3000 metų senumo senovės persų civilizacijos kapų tyrimas atskleidė, kad ten palaidoti žmonės nesilaikė griežto binarinio lyties suvokimo, kuriuo mes pradėjome abejoti tik visai neseniai. Išties, tyrimo autorė mano, kad ankstesniems archeologiniams tyrimams stiprų poveikį turėjo vakarietiškas lyties suvokimas.

Daugiau nei 3000 metų senumo senovės persų civilizacijos kapų tyrimas atskleidė, kad ten palaidoti žmonės nesilaikė griežto binarinio lyties suvokimo, kuriuo mes pradėjome abejoti tik visai neseniai. Išties, tyrimo autorė mano, kad ankstesniems archeologiniams tyrimams stiprų poveikį turėjo vakarietiškas lyties suvokimas.

REKLAMA

Diskusijos apie socialinę lytį ir žmonių, atmetančių lytį, su kuria gimė, mąstymo pagrįstumą tampa tikru kultūriniu mūšio lauku. Donaldo Trumpo administracijos pastangos neleisti translyčiams asmenims tarnauti kariuomenėje, uždrausti į viešuosius archyvus įtraukti įrašus apie žmonių lyties keitimą ir visiškai nepaisyti interseksualių asmenų yra patys žymiausi pavyzdžiai, tačiau panašių atvejų pasitaiko visame pasaulyje.

Tokios politikos šalininkai teigia, kad griežtai binarinis lyties suvokimas, susijęs su lengvai nustatomomis lytinėmis savybėmis, yra istoriškai universalus. Translyčiai žmonės dažnai yra vaizduojami kaip postmodernių vertybių vedami nusistovėjusios tvarkos griovėjai.

REKLAMA
REKLAMA

Profesorė Megan Cifarelli iš Manhattanville‘io koledžo teigia, kad tiesa išties gali būti priešinga. Binarinis lyties suvokimas vyrauja tik tam tikrose kultūrose ir prieštarauja daugeliui, galbūt net daugumai, senovės civilizacijų.

REKLAMA

M. Cifarelli ištyrė šiaurės vakarų Irane esančio senovinio miesto Hasanlu kapavietes. Prieš maždaug 3000 metų Hasanlu nuolatos buvo siaubiamas priešininkų armijų: miestas ne kartą buvo apiplėštas ir sudegintas.

Nuo to laiko, kai jis prieš maždaug 2800 metų buvo apleistas, ten likę kapai išliko nepaliesti, kol jų nesurado archeologai, detaliai aprašę ten rastus kūnus ir daiktus.

M. Cifarelli išanalizavo šiuos aprašymus ir pastebėjo, kad kai kurios žmonių grupės buvo palaidotos tiek su vyriškais, tiek su moteriškais daiktais. Tokie daiktų rinkiniai buvo aptikti maždaug 20 proc. kapaviečių. Tai galėtų reikšti, kad Hasanlu gyventojai tikėjo trečiąja lytimi, arba manė, kad žmogaus lytis labiau primena spektrą, o ne griežtą skirstymą į dvi grupes. Tokią hipotezę patvirtina ir rastas auksinis dubuo, ant kurio yra išraižyta moteriškus darbus atliekanti barzdota figūra.

REKLAMA
REKLAMA

M. Cifarelli savo tyrimo dar nėra publikavusi, tačiau yra jį pristačiusi archeologų konferencijose ir viešosiose paskaitose. Mokslininkė „IFLScience“ sakė, kad prieš pateikdama savo darbą publikuoti, ji nori į jį įtraukti pastabas, kurias gauna iš kitų ekspertų.

Tačiau mokslininkė teigė, kad akademinėse konferencijose jos darbas susilaukė pozityvios reakcijos. Štai dauguma indėnų kultūrų turėjo daugiau nei dvi lytis. Senovės Amerikos kultūras tiriantys archeologai tai puikiai žino, todėl dažnai susilaiko nuo skubotų išvadų apie jų rastų kūnų lytį. Tačiau M. Cifarelli interpretacija buvo naujiena tiems, kurių specializacija yra Vidurio Rytų kultūros.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Nepaisant to, kaip pavyzdį, kad Azijos kultūrose egzistavo lyčių įvairovė, prieš europiečiams kolonistams ją numalšinant, M. Cifarelli pateikia trečiąją lytį – hidžrą – kurią neseniai pripažino Indijos Aukščiausiasis teismas.

Mokslininkė meta iššūkį ne tik nusistatymui, kad ir kitos kultūros turėjo binarinį lyties suvokimą, bet ir metodui, kuriuo archeologai nustato kūnų lytį. Jeigu kape trūkdavo kaulų, palaikų lytis paprastai būdavo nustatoma pagal tai, ar kape yra ginklas, ar koks nors namų buities daiktas.

REKLAMA

„Toks metodas buvo pakeistas medicininiu modeliu, kai kūno lytis yra vertinama moksliniais metodais, – „IFLScience“ sakė M. Cifarelli. – Tačiau mes vis tiek negalime nustatyti nemažos populiacijos dalies lyties.“

Ji mano, kad kai kurie šių žmonių šiandien galimai būtų laikomi interseksualais. Tačiau archeologai mano, kad jie būtinai yra arba vyrai, arba moterys, ir todėl bandė įdėti juos į vieną iš šių kategorijų, manydami, kad senovės kultūros lytiškumą suprato taip pat, kaip ir mes.

REKLAMA

M. Cifarelli supranta, kad ne visi sutiks su jos tyrimo rezultatais ar net juos supras.

„Žmonės galvoja, kad aš esu arši radikalė, stumianti šiuolaikinę tapatybės politiką į praeitį. Iš tiesų aš tik bandau atsiriboti nuo XIX a. identiteto suvokimo“, – sakė mokslininkė.

Tiesa, tai nėra taip paprasta. M. Cifarelli „IFLScience“ papasakojo, kaip viešo renginio metu vienas vyras drąsiai sušuko, jog mirusio asmens lytį nustatyti yra labai lengva: „Moterys turi papildomą šonkaulį“. Pasak mokslininkės, atsakyti į tokią mintį viešai buvo sunku.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų