• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) teigia norinti padaryti „kaip geriau“ ir rengia dar vieną valstybės finansuojamą – storosios žarnos vėžio – prevencijos programą tam tikro amžiaus žmonėms. Tačiau išeina „kaip visada“ - lygių galimybių kontrolieriai prevencijos programose įžvelgia diskriminaciją dėl amžiaus, rašo „Respublika“.

REKLAMA
REKLAMA

Programai – per sena

Į redakciją kreipėsi 73 metų moteris, pasipiktinusi tuo, kad senyvo amžiaus žmonės turi mokėti už kai kuriuos sveikatos tyrimus, kurie jaunesniems nemokami, be to, dėl senyvo amžiaus jų iętyrimas užtrunka ir liga neretai diagnozuojama per vėlai.

REKLAMA

Moters teigimu, dėl to, kad kai kurios nemokamos medicinos paslaugos jai nebepriklauso dėl amžiaus, ji gana skaudžiai nukentėjo. Prieš metus bendrosios praktikos gydytoja, aptikusi įtartinus pakitimus moters krūtyje, norėjo nusiųsti ją ięsitirti pagal krūties vėžio prevencijos programą, tačiau ji negalėjo būti ištirta pagal šią programą dėl savo amžiaus. Pagal programą ji būtų ištirta labai greitai, tačiau kadangi nepateko, krūties vėžys jai buvo diagnozuotas tik po pusės metų.

REKLAMA
REKLAMA

Moteris taip pat patyrė, kad septyniasdešimtmetei nemokamai negali būti atlikti ne tik profilaktiniai krūties vėžio, gimdos kaklelio, bet ir išsamūs cholesterolio kiekio kraujyje tyrimai. Po sunkios ligos moteris norėjo pasitikrinti kraują. Poliklinikoje ji už tai sumokėjo per 40 litų, nes turi 5 metais per daug, kad kartą per metus jai nemokamai atliktų išsamius kraujo tyrimus, jei gydytojas neįtaria širdies ligų. „Susidaro toks įspūdis, kad sveikatos apsaugos funkcionieriai Lietuvoje vykdo kažkokią senų žmonių genocido programą“, - sakė moteris.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Galima diskriminacija dėl amžiaus

Dar 2006 m. Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybai teko aiškintis, ar teisinga, kad daugiau nei 59 tūkst. šalies vyrų, vyresnių nei 75 metai, neturi teisės nemokamai pasitikrinti, ar serga prostatos vėžiu, nes gauti šią paslaugą jiems trukdo garbingas amžius.

REKLAMA

Tokia situacija susidarė Sveikatos apsaugos ministerijai patvirtinus prostatos vėžio ankstyvosios diagnostikos programą. Ji skirta vyrams nuo 50 iki 75 metų ir vyrams nuo 45 metų, jei jų tėvai ar broliai sirgo prostatos vėžiu.

Šių amžiaus grupių pacientams šalies gydymo įstaigose vieną kartą per metus nemokamai atliekamas prostatos specifinio antigeno (PSA) tyrimas. Vyresniems nei 75 metų vyrams už ęį tyrimą reikia susimokėti patiems.

REKLAMA

Atlikusi tyrimą A.Burneikienė nustatė, kad ankstyvosios prostatos vėžio diagnostikos programa pažeidė Lygių galimybių įstatymą, mat nemokama paslauga skiriama atsižvelgiant į vyrų amžių.

Panašų skundą tarnybai teko nagrinėti ir 2005 metais – tada į Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybą dėl galimos diskriminacijos amžiaus pagrindu kreipėsi Seimo narys Edvardas čakaris. Jis teigė, kad susitikimų su rinkėjais metu ne kartą teko išgirsti moterų skundų, jog gimdos kaklelio piktybinių navikų prevencinių priemonių, apmokamų iš PSDF biudžeto lėšų, programa numato nemokamą gimdos kaklelio citologinio tepinėlio paėmimo ir rezultatų įvertinimo paslaugos teikimą moterims tik iki 60 metų. Moterys piktinosi, kad nemokamas tyrimas neatliekamas vyresnėms nei 60 metų moterims.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tirdama situaciją tarnyba išsiaiškino, kad moterys, pagal amžių nepatenkančios į gimdos kaklelio piktybinių navikų prevencinių priemonių finansavimo programą, nėra paliktos sveikatos priežiūros paslaugų užribyje – kiekvienai moteriai rekomenduojama vieną kartą per metus apsilankyti pas akušerį-ginekologą, kad, be kitų tyrimų, esant reikalui, būtų nemokamai paimamas ir onkocitologinis tepinėlis dėl gimdos kaklelio vėžio. Tokiu atveju lėšos taip pat skiriamos iš PSDF, tik ne iš gimdos kaklelio vėžio prevencijos programos.

REKLAMA

Vis dėlto lygių galimybių kontrolierė A.Burneikienė pažymoje dėl skundo tyrimo pasiūlė SAM ateityje spręsti klausimą dėl moterų amžiaus ribos išplėtimo vykdant gimdos kaklelio patologijos atranką patikrai.

Programos – ne visiems

Šiuo metu Lietuvoje vykdomos kelios ligų prevencijos programos, kurių priemonės apmokamos ię Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto.

REKLAMA

Tai gimdos kaklelio piktybinių navikų prevencinių priemonių finansavimo programa, pagal kurią numatyta per 3 metus ištirti ne mažiau kaip 80 proc. 25-60 metų moterų, atrankinės mamografinės patikros dėl krūties vėžio finansavimo programa, skirta 50-69 metų moterims, priešinės liaukos vėžio ankstyvosios diagnostikos finansavimo programa, skirta vyrams nuo 50 iki 75 metų bei vyrams nuo 45 metų, jei jų tėvai ar broliai sirgo priešinės liaukos vėžiu, ir asmenų, priskirtinų širdies ir kraujagyslių ligų didelės rizikos grupei, atrankos ir prevencijos priemonių finansavimo programa, skirta vyrams nuo 40 iki 55 metų ir moterims nuo 50 iki 65 metų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Lygių galimybių kontrolieriai teigia, kad sveikatos apsaugos ministro įsakymai, kuriais nustatomos amžiaus ribos profilaktiniams sveikatos patikrinimams, pažeidžia Lygių galimybių įstatymą. Jie gali būti pripažinti diskriminacija dėl amžiaus.

Kontrolieriai ne kartą siūlė SAM pakeisti tokias nuostatas – negalima nurašyti vyresnių žmonių ir stumti jų į atskirties grupę.

REKLAMA

SAM atmeta kaltinimus diskriminacija, tikina, kad savo sprendimus grindžia žmogaus fiziologija, ir rengia dar vieną – storosios žarnos vėžio – profilaktikos programą, kuri ir vėl bus finansuojama tik tam tikro amžiaus žmonėms.

Anot ministerijos pareigūnų, valstybė įsipareigoja daryti tik tuos profilaktinius sveikatos patikrinimus, kurie naudingi visuomenei ir padeda taupyti. Amžiaus ribos, nustatytos mokslininkų pagal didžiausią riziką susirgti, taikomos tik profilaktiniams sveikatos patikrinimams, kad ię anksto būtų užkirstas kelias ligai, kai pacientas dar nieko nejaučia ir gydytojas neįtaria.

REKLAMA

Pavyzdžiui, atrankinių moterų sveikatos patikros dėl gimdos kaklelio patologijos programų naudą ir efektyvumą rodo kitų šalių patirtis.

Suomijoje, prieš 40 metų pradėjusioje vykdyti analogišką atrankinį patikrinimą, moterų sergamumas gimdos kaklelio vėžiu yra 4-5 kartus mažesnis nei Lietuvos moterų.

Aida Valinskienė

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų