Pastaroji pradėjo mokėti didesnę pensiją, tačiau už praėjusius metus, kol įrodinėjo stažą, pinigų negrąžina. Ir tokių žmonių, kurie jaučiasi valstybės apvogti, ne vienas.
Daugiau apie tai – TV3 Žiniose.
Klaipėdietė Genutė džiaugiasi, kad neišmetė sovietmečiu gautų pagyrimo raštų. Būtent jie padėjo atgauti dalį priklausančios pensijos, kurią „Sodra“ atsisakė mokėti.
Sulaukusi pensinio amžiaus Genutė neįtarė, kad dėl pensijos teks pakovoti – „Sodros“ duomenys rodė, kad ji dirbo 40 metų ir 11 mėnesių. Bet, kai pradėjo mokėti pensiją, Genutė nustėro.
„Sutrikau, nes labai mažai, pasirodo, kad man tiktai 36 metai ir 11 mėnesių paskaičiuota“, – pasakoja klaipėdietė Genutė Ročienė.
Genutė pradėjo aiškintis, kur dingo 4 stažo metai. Pasirodo, dėl prarastų metų kalta aplaidi sovietmečio darbuotoja.
„Knygelės darbo įrašyta, kad esu priimta į ūkiskaitinę įmonę, tokia „Banga“ buvo, bet nėra parašo ties tais įrašais“, – sako klaipėdietė.
Išsitraukusi išsaugotus pagyrimo raštus, Genutė per porą metų teisme įrodė, kad „Bangoje“ dirbo. „Sodra“ prie 283 eurų pridėjo 36, bet už praėjusius metus, per kuriuos negavo visos uždirbtos pensijos, pinigų neatgavo – maždaug 700 eurų.
„Aišku, pasipiktinus buvau, taigi aš įrodžiau, kad tie 4 metai, kad aš dirbau ir aš mokėjau, tada tie atlyginimai nedideli ir tie mokesčiai mano sumokėti nedideli, nu bet vis tiek neteisybė gryna“, – piktinasi Genutė.
Didelės bėdos nemato
„Sodra“ aiškina, kad atgautą pensiją moka taip, kaip nurodyta įstatyme.
„Pensija perskaičiuojama, jeigu atsiranda papildomi duomenys, nuo kito mėnesio, kitą mėnesį nuo to laiko, kai būna gauti tie papildomi duomenys“, – komentuoja „Sodros“ atstovė Malgožata Kozič.
„Kaip ir apvogta, tai jeigu aš būčiau prasižengus ir nemokėjus, sakykim, kokios nors baudos, senaties termino nėra, būtų reikėję susimokėt“, – kalba Genutė Ročienė.
Paskutines savaites bedirbantis socialinės apsaugos ir darbo ministras didelės bėdos dėl to, kad įsirodę stažą žmonės neatgauna pinigų, nemato.
„Mano vis dar požiūris ir fokusas, kad tai nėra prioritetas pensijų sistemoj, žiūrint iš to, kad tai nėra didelis kiekis žmonių, pavieniai atvejai, ir problemą galima išspręsti net ir nekeičiant sistemos, nekeičiant įstatymų, galbūt reikėtų daugiau informacijos žmonėms“, – komentuoja socialinės apsaugos ir darbo ministras Vytautas Šilinskas.
„Po teismo sprendimo arba kito pobūdžio sprendimo, kuris parodo, kad ta suma turėtų būt didesnė, ji turi būt kompensuota. Ir aš manau, čia tikrai nereikia Konstitucinio Teismo spendimo, aš manau čia yra teisėti lūkesčiai“, – tikina pensijų sistemos ekspertas Boguslavas Gruževskis.
Apie neatgaunamas pensijas socialiniuose tinkluose parašiusi žmones pensijų klausimais konsultuojanti teisininkė Sandra Paulauskė sulaukė daugybės komentarų.
„Praktiškai pusė milijono peržiūrų ir pasipiktinimų apie tai, kiek yra verta mūsų Konstitucija, kuri pasisako, kad pensija – tai yra žmogaus turtas, kai įstatymas pasako, kad jį perskaičiuos, kai perskaičiuos, pradės nuo tos minutės mokėti“, – sako „Personal Interpreter LTD“ direktorė Sandra Paulauskė.
„Tokie žmonės, kurie susiduria su tokiom problemom, dažniausiai kreipiasi arba į komitetą arba į Seimo narius. Tai tą ir reikia padaryti, kreiptis į komitetą, jeigu matot, kad su „Sodra“ nesusitariat“, – ragina Seimo narys Algirdas Sysas.
Skundų gauna kasmet
Kol Sysas tik kviečia kreiptis dėl neatgautų pensijų, jkai kurie jo kolegos jau svarsto būdus, kaip galėtų kompensuoti žmonėms negautą pensiją.
„Ar visą sumą sumokėti, kur žmogus negavo pensijos ar išmokų, arba mokėti nuo pradėto mokėjimo mokėti tam tikrą procentą kompensacijos. Tai yra – per kažkurį laiką išmokėti kompensacijos būdu žmogui negautas pajamas“, – teigia Seimo narė Dalia Asanavičiūtė.
„Aš manau, čia tikrai nereikia to Konstitucinio Teismo sprendimo, aš manau, tikrai čia yr teisėti lūkesčiai, faktiškai iš žmogaus pusės jokių neišžengimų nebuvo“, – tikina Boguslavas Gruževskis.
Politikai ir pensijų ir ekspertai žmonėms pataria prieš porą metų iki pensijos pasitikrinti, ar „Sodra“ mato visus stažo metus, ir jei ne visus, ieškoti juos patvirtinančių dokumentų.
„Žmogus gali tokiu atveju kreiptis į teismą, nunešti dokumentus, kuriuos jis turi, dosafo, komjaunimo, net partinį bilietą, kur yra mokesčiai“, – teigia Algirdas Sysas.
„Jau daugiau negu 30 metų turime Nepriklausomą Lietuvą, tačiau nėra suvesti darbo stažai iš archyvų, iš „Sodros“ į sistemas kompiuterines, ir jie, kaip mes, puikiai matome, net neplanuoja, kad būtų jie suvesti“, – piktinasi „Personal Interpreter LTD“ direktorė.
Anot „Sodros“, ji kasmet gauna apie šimtą pagrįstų skundų dėl netiksliai paskaičiuotos pensijos.
Daugiau apie tai sužinokite vaizdo reportaže, esančiame straipsnio pradžioje.