Seimo Sveikatos reikalų komiteto nariai, apsilankę Vilniaus poliklinikose, taip jomis pasibaisėjo, kad paliko jas likimo valiai. Iš pradžių buvo nuspręsta pasitelkti ekspertus, kurie patartų, kaip išvaikyti eiles, kaip panaikinti nelegalias priemokas. Tačiau seimūnai nusprendė nebesitepti rankų.
Suaktyvėjimo kaip nebūta
„Po to išvažiuojamojo posėdžio nieko daugiau ir nebuvo padaryta. Kiekvienas sau susirašėme negeroves, kurias pamatėme poliklinikose. Komitetas artimiausiu metu, jei pirmininkas panorės svarstyti mūsų nuomones, jas svarstys. Tačiau kol kas –nieko. Tuo viskas ir baigėsi„, –„Vakaro žinioms“ pripažino Seimo Sveikatos reikalų komiteto narė Dangutė Mikutienė.
O prieš pusantro mėnesio pažadų būta daug. Lapkričio pabaigoje komiteto nariai, pasiskirstę grupelėmis, apžiūrėjo kelias sostinės poliklinikas. Ir pamatė, kad ten kur kas baisiau, nei jie įsivaizdavo sėdėdami parlamento rūmuose.
Daugybė problemų
„Visų pirma krito į akis mokamų tyrimų problema. Susidarė įspūdis, kad kai kuriose įstaigose piktnaudžiaujama: dėl tyrimų, kurie galėtų būti atlikti nemokamai, žmonėms siūloma susimokėti„, –tąkart po posėdžio sakė D.Mikutienė.
Kita blogybė –per didelis popierizmas gydytojams, trečia –milžiniškos eilės, ketvirta –imami pinigai, jei žmogus pas specialistą nori patekti greičiau. Be pinigų greičiau jis nepriimamas, nors ir yra laisvų vietų. Komiteto nariai pasižadėjo į pagalbą pasitelkti ekspertus, kurie patartų, kaip taisyti esamą netvarką. Tačiau į jokius ekspertus nesikreipta iki šiol. Viskas baigėsi reklamuotu išvažiuojamuoju posėdžiu.
„Nereikia reklamuotis ir aiškinti, kad kažką darome, o daryti. Parodomasis posėdis. Kam to reikia? Atvažiavai tyliai, apžiūrėjai ir pamatei tikrą situaciją. O čia iš anksto perspėta, kad apsišluoti suspėtų“, –tvirtino D.Mikutienė.
Kam toks posėdis reikalingas, komiteto pirmininko Antano Matulo nuomonės sužinoti neįmanoma: jis nei mobiliuoju, nei stacionariu darbo telefonu neatsiliepia jau daugiau nei savaitę. Turbūt pertrauka tarp sesijų daro savo.
Jo pavaduotojas Jonas Juozapaitis nieko nežino.
„Išvažiuojamasis posėdis buvo. O ar po to spėjome ką nors padaryti –nežinau„, –prisipažino jis.
Nusibodo neveiklumas
Toks Seimo neryžtingumas sunervino Vilniaus teritorinę ligonių kasą. Pasak jos direktoriaus Vytauto Mockaus, darbuotojai pradės ryžtingiau kovoti su nelegaliomis priemokomis ligoninėse bei poliklinikose –iš gydymo įstaigų už sistemingus pažeidinėjimus bus atimamos licencijos. Jei vietoj jos nebus kam kitam teikti paslaugų, bus žiūrima, ar nereikėtų pakeisti vadovų, licenciją įstaigai paliekant.
„O dėl kitų klausimų, tai paliekame Seimui daryti politinius sprendimus. Mes –per maži sraigteliai, kad dalyvautume ginčuose“, –sakė V.Mockus.
Sistemos aukos
Vytautas ČEPAS –psichologas, eksparlamentaras:
Antanas Matulas, Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininkas, –geras mano draugas. Jis dirba sąžiningai, nuoširdžiai, jokių priekaištų jam neturiu. Tačiau vis tiek mes visi esame šitos sistemos aukos: norime reklamos, norime pasirodyti, kad dirbame, norime parodyti daugiau negu kad dirbame. Ką reiškia tie išvažiuojamieji posėdžiai? Jie reikalingi tik pasirodyti, kad esame. Nė vienas posėdis nieko nepakeitė, jei darbas nevyksta toliau. Nuo pat sovietmečio negalime išsivaduoti iš stereotipų, kad atvažiuosime, pažiūrėsime, ir eilės išnyks. Sistemą reikia keisti, nes dabar akį išsiduri, bet pas gydytoją tik po mėnesio pateksi. O per tiek laiko ir apaksi. Komitetas yra aukščiausias organas sveikatos sistemoje, todėl turi tvirtinti naujus siūlymus.
Danas NAGELĖ