• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Konstitucinio Teismo (KT) bus prašoma išaiškinti, ar Seimo rezoliucija, numatanti šauktinių atsisakymą, neprieštarauja pagrindiniam šalies įstatymui.

REKLAMA
REKLAMA

Ir valdančiajai koalicijai, ir opozicijai priklausantys septyni parlamentarai parengė ir užregistravo Seimo nutarimo projektą dėl kreipimosi į KT. Dokumento projektas turėtų būti pateiktas ir svarstomas šią savaitę prasidėsiančioje neeilinėje Seimo sesijoje.

REKLAMA

Kreipimosi autoriai abejoja, ar Seimo rezoliucijoje konstatuota būtinybė išsaugoti karo prievolės institutą, numatant privalomąją karo tarnybą tik mobilizacijos atveju, o privalomosios pradinės karo tarnybos atlikimo poreikį peržiūrint kasmet Seimo sprendimu neprieštarauja Konstitucijai. Mat joje sakoma, kad „Lietuvos valstybės gynimas nuo užsienio ginkluoto užpuolimo - kiekvieno LR piliečio teisė ir pareiga“.

REKLAMA
REKLAMA

Be to, pagrindinis šalies įstatymas numato, kad „įstatymo nustatyta tvarka LR piliečiai privalo atlikti karo ar alternatyviąją krašto apsaugos tarnybą“.

Seimo kreipimąsi į KT inicijuojantys parlamentarai teigia, kad Konstitucijoje įtvirtintas karo prievolės institutas nėra savitikslis, kad jo paskirtis yra parengti piliečius, kurie galėtų deramai vykdyti savo konstitucinę pareigą ginti Lietuvos valstybę nuo užsienio ginkluoto užpuolimo.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Įstatymu ar kitu Seimo, Vyriausybės aktu numačius galimybę neatlikti privalomosios pradinės karo tarnybos visiems LR piliečiams, jie gali likti neparengti vykdyti šią savo konstitucinę teisę ir pareigą“, - teigiama kreipimosi tekste.

Jeigu Seimas priims šį nutarimo projektą, jis KT būtų svarstomas be eilės.

Rezoliuciją, sukėlusią abejonių dėl atitikimo Konstitucijai, Seimas priėmė pernai kovą. Remiantis ja ir kitais teisės aktais tuometinis krašto apsaugos ministras Juozas Olekas pernai rugsėjį pasirašė įsakymą dėl šaukimo į privalomąją pradinę karo tarnybą sustabdymo.

REKLAMA

Ministro įsakymu taip pat nustatyta, kad dabar privalomąją pradinę karo tarnybą atliekantys kariai tarnaus iki 2009 m. liepos 1 d., o vėliau bus paleisti. Tuo metu įstatymai numato, kad šauktinių turėtų nebelikt iki 2013 metų.

Šiuo metu tarp 26 NATO narių, be Lietuvos, šauktinių kariuomenes turi Estija, Norvegija, Graikija, Turkija, Vokietija bei Danija, beje, pastaroji sutrumpino privalomosios tarnybos trukmę iki 3 mėnesių trunkančių mokymų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų