„Šią dieną Europa prisimena Aušvico-Birkenau koncentracijos stovykloje išžudytus romus. Tačiau skaudi ir mūsų šalies romų istorija, apie kurią, deja, dar per mažai žinome“, – sakoma Seimo pirmininkės pranešime.
Parlamento vadovė pažymi, kad, remiantis oficialiais išlikusiais duomenimis, nacistinės Vokietijos okupacijos metais iš viso nužudytas beveik kas trečias Lietuvos romas – Ežerėlio durpyne, Kirtimuose, Pabradėje, Paneriuose, Pravieniškėse, Raudonplynės durpyne, IX forte ir kitur.
„O kiek nužudyta ir nedokumentuota? O kiek negrįžo iš koncentracijos ir priverstinio darbo stovyklų Vokietijoje ir Prancūzijoje? Daugybė neatsakytų klausimų, bet, tikiu, mums pavyks užpildyti tuščius Lietuvos istorijos puslapius“, – sako V. Čmilytė-Nielsen.
Lietuvos romų genocido atminties dienai skirtas renginys vyks antradienį Vilniuje Panerių memoriale.
„Minint Holokaustą įprasta kartoti „mes prisimename“ ir „daugiau niekada“. Nepaisant to, dar nemažai žmonių nežino, kad per Holokaustą kartu su žydais dėl savo etninės kilmės buvo naikinami ir romai, o daugumoje Europos valstybių ši grupė ir toliau patiria diskriminaciją“, – sakė Tautinių mažumų departamento vadovė Vida Montvydaitė.
„Tam, kad ne tik prisimintumėme tragišką istoriją, bet ir užkirstumėme kelią neapykantai ir jos nulemtiems baisiems nusikaltimams žmogiškumui, privalome atvirai kalbėti apie dar egzistuojančius iššūkius ir tautinės, etninės nepagarbos ar neapykantos apraiškas“, – departamento pranešime cituojama ji.
Paneriai – didžiausia nacių režimo organizuotų ir kartu su vietos kolaborantais vykdytų masinių žudynių vieta.
1941–1944 metais čia sušaudyta 50–70 tūkst. žmonių, dauguma jų buvo Vilniaus ir Vilniaus regiono žydai bei dėl rasinių, socioekonominių ir ideologinių priežasčių nacių režimo persekiojami romai.
2019 metais Seimas rugpjūčio 2-ąją kaip Tarptautinę romų Holokausto aukų atminimo dieną įrašė į Atmintinų dienų įstatymą.
Statistikos departamento duomenimis, Lietuvoje pernai gyveno 2251 romų tautybės asmuo.