„Dėl viešų renginių, mūsų nuomone, reikia imtis tikrai griežtų priemonių, ne rekomendacijų – mažiausiai porai savaičių sustabdyti“, – ketvirtadienį Seime po susitikimo su sveikatos apsaugos ministru sakė konservatorė Irena Degutienė.
Ministras Aurelijus Veryga savo ruožtu tvirtino, kad ketvirtadienį Vyriausybė šį klausimą spręs.
„Vyriausybė organizuoja neeilinį posėdį ir kelios priemonės bus svarstomos. Viena yra dėl viešų renginių, tiek uždarų, tiek atvirų. Kita priemonė yra ugdymo procesas, ugdymo įstaigos, trečia – kelionės, skrydžiai ir ne tik“, – sakė jis.
Ministras teigė nenorįs atskleisti, kokie siūlymai Vyriausybei bus teikiami. Anot jo, bus pranešta apie priimtus sprendimus.
Valdančiųjų „valstiečių“ lyderis Ramūnas Karbauskis pranešė, kad svarstoma uždrausti visus renginius, į kuriuos susirenka daugiau kaip 100 žmonių.
„Visus renginius, į kuriuos susirenka daugiau kaip 100 žmonių, svarstoma uždrausti. Ir kiną, ir teatrą. Jie turėtų būti draudžiami tam tikrą laikotarpį siekiant prevenciškai apsaugoti mūsų visuomenę nuo galimo koronaviruso plitimo. Dabar pats laikas tai padaryti“, – ketvirtadienį Seime žurnalistams sakė R. Karbauskis.
Socialdemokratė Rasa Budbergytė ragino Vyriausybę netaupyti pinigų, sprendžiant dėl nedarbingumo, perkant vadinamuosius skubiuosius testus, ir naudoti Privalomojo sveikatos draudimo fondo rezervo lėšas.
„Pinigų negalima taupyti žmonių sveikatos sąskaita“, – teigė ji.
Liberalė Viktorija Čmilytė-Nielsen atkreipė dėmesį, kad Lietuvoje atliekama per mažai tyrimų dėl koronaviruso.
„Padaryti vos daugiau nei 300 testų. Klausimą kėlėme, kodėl nebuvo padaryta 3 tūkst. ar 10 tūkst. testų. Tikėtina, kad tuo atveju turėtume kitus (susirgimų – BNS) skaičius“, – sakė ji.
Parlamentarės teigimu, kitų šalių patirtis rodo, jog prasidėjus epidemijai naujų užsikrėtimų skaičius kasdien skaičius didėja apytikriai 30 procentų.
Ministras savo ruožtu tikino, kad kol kas gydymo įstaigos yra pasirengusios koronaviruso plitimui Lietuvoje, tačiau, anot jo, visiškai to padaryti neįmanoma.
„Tas pasiruošimas yra santykinis. Dabar yra pasiruošę (gydymo įstaigos – BNS), dar papildomai pajėgumus ruošia, deguonies papildomas įrangas išsivedžioja. Bet jeigu bus tiek daug pacientų, kad jie tiesiog užplūs, joks pasirengimas nepadės. Mat jeigu nebus, kam fiziškai prieiti ir teikti pagalbą, nesvarbu, kiek įrangos turėsime ar lovų, vis tiek bus blogai“, – kalbėjo A. Veryga.
Jis apgailestavo, kad ne visi žmonės įsiklauso į rekomendacijas nevykti į užkrėstas teritorijas, o iš ten grįžus saviizoliuotis.
„Dalis elgiasi tikrai pilietiškai, registruojasi ir skambina, ir važiuoja (pas medikus – BNS), kaip reikia, o kiti eina į teatrus, vaikšto į šventes. Jeigu taip bus, bus negerai, bus kaip Italijoje“, – sakė sveikatos apsaugos ministras.
Sveikatos apsaugos ministerijos duomenimis, Lietuvoje šiuo metu dėl koronaviruso ištirtas 321 mėginys, nustatyti trys užsikrėtimo atvejai. Visi jie – įvežtiniai. Šiaulietė ir du kauniečiai koronaviruso užsikrėtė viešėdami Šiaurės Italijoje.