Trečiadienio popietę Kauno klinikinėje ligoninėje surengtoje spaudos konferencijoje Kauno klinikinės ligoninės Infekcinių ligų skyriaus vedėja Estela Tamašauskienė teigė, kad pora šiuo metu jaučiasi gerai.
„Pacientai jaučiasi gerai, bendravome šiandieną su jais, jie nekarščiuoja, didesnių nusiskundimų šiuo metu neturi, gydymas yra simptominis, didesnių gydymo procedūrų šie metu nereikalauja. Jiems skiriami vaistai nuo temperatūros, kosulio, gerklės skausmo. Tvirto gydymo, remiantis rekomendacijomis, kol kas nėra. Pacientas skundėsi gerklės ir nedideliu raumenų skausmu. Temperatūra kiek aukštesnė nei 37“, – teigė Estela Tamašauskienė.
Kauno klinikinės ligoninės medikų komentarai apie koronavirusu užsikrėtusius pacientus:
„Yra nustatyti du kontaktai, artimi giminaičiai. NVSC ši informacija žinoma. Jie (kauniečių pora) išvyko vasario 29, situacija Italijoje jau buvo pakankamai žinoma, gaila, kad žmonės taip daro. Tai atvežtiniai atvejai. Atvežtinių atvejų vis daugės, kadangi grįžta jauni žmonės, slidininkai, sportininkai, jie persirgs lengvai, tačiau po kelių savaičių galime turėti ir sunkesnių atvejų, kuomet nuo jų užsikrės seneliai, tėvai, vyresni žmonės. Labai blogai, kad žmonės taip daro. Tikėtina, kad per kovą daug kas spręsis“, – patikino Kauno klinikinės ligoninės generalinis direktorius Albinas Naudžiūnas.
Jis pabrėžė, kad žmonės labai blogai daro, kad neatideda kelionių nepaisant paskelbtų rizikos šalių.
„Blogai, kad nusipirkę kelionę jos neatideda, žmonėms gaila prarasti pinigus, net su medikais dėl to reikia kalbėti, dėl komandiruočių, kad nėra ko vykti. Išties reiktų kovą pralaukti bent iki balandžio, niekur nevykti iš šalies, nežinau, koks turėtų būti reikalas, kad būtinai vykti. Kaip ir ši pora išvyko jau žinodama situaciją“, – kalbėjo ligoninės vadovas.
Ryte pranešta, kad ligoninėje iš viso stebimi 8 žmonės, iš jų – du vaikai. Visi jauni žmonės, slidininkai, grįžę iš Šiaurės Italijos.
„Viena šeima su vaikais – ne slidininkų, jų gauti atsakymai neseniai, jų atsakymai neigiami. Bet ta situacija keičiasi labai greitai, yra naujai stacionarizuoti du suaugę ir yra šeima su vaikais, kurie taip pat laukia atsakymo. Kol kas tai visi atvežtiniai atvejai, nėra plitimo šalyje“, – sakė E. Tamašauskienė.
Paklausti, kiek grįžę kauniečiai galėjo turėti kontaktų, ligoninės atstovai dar sakė negalintys pateikti tikslios informacijos.
„Gerai tai, kad jie grįžo automobiliu, ne autobusu, iškart informavo Nacionalinį visuomenės sveikatos centrą, į darbą tikrai nėjo. Kiek galėjo būti kitų niuansų, specialistai aiškinsis. Kol yra nustatyti du kontaktiniai asmenys – giminaičiai“, – sakė ligoninės vadovas.
Jis priminė, kad pavojingas kontaktavimas laikomas tokiu, kai šalia žmogaus praleidžiama daugiau nei 15 min. būnant arčiau nei per metrą.
Pasiteiravus, ar ligoninė turi pakankamai apsaugos priemonių, A. Naudžiūnas tikino, kad pradžiai yra gerai apsirūpinę.„Taip, įtampų yra, bet jos visos kontroliuojamos. Apsaugos priemonių tikrai turime pakankamai, tačiau, tikimės, jei tų atvejų daugės, ir valstybė mūsų nepliks vienų. Šiaip palaikome su ministerija dalykinius ryšius. Ir kas gal keista atrodys dėl šito atvejo, tai vakare man paskambino ministras, jį Nacionalinė visuomenės sveikatos laboratorija informuoja pirmiausiai. Ir dabar bus tokia tvarka, kad kiekvieną rytą apie tuoj atvejus praneš. Ir buvau nustebęs, kaip dar mūsų specialistai nežinojo apie atsakymus, o ministras žinojo, tai sunku pasakyti, kaip kitos žiniasklaidos priemonės tą sužinojo“, – pastebėjo įstaigos vadovas.
A. Naudžiūnas pabrėžė, kad šiuo metu ligoninė turi 11 specialių palatų, jei reikėtų, toliau ligoniai būtų guldomi į Infekcinių ligų skyrių vertikaliai 50, o jei dar plistų liga, tai mūsų ligoninėje telpa apie 100 pacientų.
„Tačiau daugėjant pacientų tai jau būtų iššūkis, nes reikia ir deguonies tiekimo, ir apsaugų medikams, jos yra ne pigios ir toliau brangsta. Personalo apsauga – labai svarbus dalykas", – pabrėžė jis ir pridūrė, kad esant reikalui dėl to pagelbėtų ir Kauno klinikos, ir Krašto apsauga turi rezervą kažkokį.
Ryte surengtoje trumpoje spaudos konferencijoje A. Veryga pateikė detalią informaciją apie šį atvejį.
„Tai – 35–40 metų amžiaus žmonės, vyras ir žmona, nepatenkantys į rizikos amžiaus grupę. Grįžę jie patys užpildė Nacionalinio visuomenės sveikatos centro formą. Kai atsirado simptomai, sukarščiavo, pasielgė pagal rekomendacijas, išsikvietė greitąją pagalbą, buvo nugabenti į ligoninę, atlikti tyrimai ir tokiu būdu patvirtinti atvejai.
Toliau pradėtas židinio epidemiologinis tyrimas, nustatyti du didelės rizikos kontaktai, specialistai įvertino galimybes tuos kontaktus izoliuoti namuose, sąlygos tam yra tinkamos. Jie turi visą reikiamą informaciją. Pacientų būklė yra patenkinama, jokio sudėtingo gydymo nebūtina. Daugiau kalbama apie stebėjimą, izoliavimą. Susirgusieji yra izoliuoti Kauno klinikinėje ligoninėje“, – rytinėje konferencijoje kalbėjo A. Veryga.
A. Veryga pabrėžė, kad nieko nebus slepiama, prašė netrikdyti medikų darbo ir tvirtino, kad visa reikiama informacija bus pateikiama.
Ministras kartu priminė, kad dar vakar buvo priimta daug sprendimų, susijusių tiek su rizikos šalių išplėtimu, tiek atvejo apibrėžimu.
„Dabar daugiau tyrimų bus atliekama ir tiems, kurie gydosi neaiškios kilmės pneumonijas. Taip pat norėčiau paprašyti, kaip buvo ir su Šiaulių atveju, gerbti žmonių privatumą, nes visuomenė gali neadekvačiai sureaguoti, stigmatizuoti, tad būkite solidarūs“, – akcentavo jis.
Pažeidus taisykle numatoma ir baudžiamoji atsakomybė
„Dar kas keičiasi nuo rytdienos – norint, kad nekiltų naktinių, vakarinių neaiškumų, nesusipratimų, nuo šiol vieną kartą per dieną skelbsime informaciją apie atvejus, ją paaiškinsime, pristatysime, kad nereiktų naktį kažkam bėgioti, ieškoti kažkokių kontaktų. Tą anksčiau darydavome tris kartus, dabar – vieną. Tai kažkokio didelio skirtumo nesudaro", – pridūrė jis.
Paklaustas, ar neketinama riboti klubų, barų darbo laiko, A. Veryga tik priminė galiojančias rekomendacijas dėl lankymosi viešuose renginiuose.
„Ypač jeigu priklausote rizikos grupėms, labai patarčiau pagalvoti, ar tikrai verta kur eiti iš namų, kur yra dideli susibūrimai, kas tai bebūtų – teatras, mišios, koncertas. Primygtinai prašome žmonių, kurie grįžo iš tokių rajonų, rizikos regionų būti pilietiškais. Tikrai yra sudėtinga visus sugaudyti. Gerai, kad šiuo atveju žmonės užsiregistravo, pranešė, bet mes nežinome, kiek yra tokių, kurie elgiasi kitaip. Jau esu minėjęs, kad esu gavęs tokių žinučių, kad žmonės net bravūriškai papasakoja, kad „prasitęsė“ atostogas, tai jie nesuvokia, ką daro, kokią riziką kelia visuomenei ir artimiesiems“, – pabrėžė A. Veryga.
Kalbėdamas apie galimas naujas rekomendacijas dėl viešo gyvenimo šalyje organizavimo, ministras sakė, kad sprendimai dėl to bus priimti rytoj.
„Dėl kitų uždarų renginių, rytoj rinksimės ir bus svarstoma, ar reikia plėsti tas rekomendacijas, jau dabar savivaldybėms yra duoti pavedimai skelbti gripo epidemijas, riboti masinius renginius, sudaryti galimybe padėti žmonėms izoliuotis, jei jie negali to patys padaryti. Bus paskelbta, ar ketinama išplėsti rekomendacijas, ar padaryti jas privalomas“, – aiškino jis.
Ministras priminė, kad pagal Infekcinių ligų kontrolės įstatymą yra numatytos ir teisinės atsakomybės, jei žinodamas, kad serga, žmogus nesilaikė nurodymų.
„Be abejo, tokioje situacijoje atsiduriame pirmą kartą, ir teisininkai įvairias nuomones turi, bet yra numatyta pakankamai aiškių teisinių mechanizmų – ir baudos, ir areštai. Infekcinių ligų kontrolės įstatymas tokius dalykus numato. O jei žmogus, žinodamas, kad serga kažkur vaikštinės ir užkrės, yra numatyta ir baudžiamoji atsakomybė. Nesinorėtų, kad tokius mechanizmus reikėtų pritaikyti, supraskime, jei tai bus didelė grupė žmonių, tai valstybė visų nepersekios ir negaudys", – sakė A. Veryga.
Kaip skelbiama pranešime spaudai, kovo 11 d. 8.00 val. duomenimis naujų koronaviruso (COVID-19) atvejų nėra. Antradienį ištirta 15 mėginių. Iki šiol iš viso atlikta 290 tyrimų dėl įtariamo koronaviruso. Šiuo metu Lietuvoje stebimi daugiau kaip 5,5 tūkst. žmonių, kurie grįžo iš viruso labiausiai paveiktų teritorijų užsienyje.
Pirmasis užsikrėtimo koronavirusu atvejis Lietuvoje nustatytas vasario 28 dieną iš Italijos grįžusiai 39-erių šiaulietei.
Dar prieš pasitvirtinant naujiems koronaviruso atvejams, antradienį visoms šalies savivaldybėms nurodyta pasiruošti izoliavimo patalpas.
Kaip pranešė Sveikatos apsaugos ministerija (SAM), jos skirtos ligoniams ir žmonėms, įtariamiems, kad serga, taip pat turėjusiems sąlytį su ligoniu ar galimai sergančiuoju, tuo atveju, jeigu jų gyvenamosios patalpos neatitinka higienos sąlygų ir nėra galimybės izoliuotis nuo kitų kartu gyvenančių žmonių.
Tokį sprendimą antradienį priėmė Valstybės ekstremaliųjų situacijų operacijų centras (VESOC), reaguodamas į naujojo koronaviruso (COVID-19) keliamas grėsmes.
Dėl koronaviruso Užsienio reikalų ministerija (URM) antradienį atnaujino kelionių rekomendacijas – siūloma atsisakyti kelionių į Ispaniją, Prancūziją, Vokietiją bei visą Italiją. Iki šiol buvo siūloma nevykti į Kiniją, Šiaurės Italiją, Honkongą, Iraną, Japoniją, Pietų Korėją ir Singapūrą.
Koronaviruso prevencijai iš valstybės rezervo Vyriausybė kovo 10 dieną skyrė 1,24 mln. eurų.
Šios lėšos skiriamos SAM asmeninėms apsaugos priemonėms – respiratoriams (80 tūkst. vienetų), rankų dezinfekavimo priemonėms (100 tūkst. litrų) – įsigyti.
Siekiant suvaldyti koronaviruso grėsmes, Vyriausybė vasario 26 dieną paskelbė ekstremalią situaciją. Tą pačią dieną iš Vyriausybės rezervo skirta 150 tūkst. eurų papildomoms apsaugos priemonėms įsigyti.
Koronavirusu pasaulyje užsikrėtė per 116 tūkst. žmonių, per 4 tūkst. mirė. Daugiausiai žmonių užsikrėtė Kinijoje, per 80 tūkst. gyventojų, antroje vietoje pagal užsikrėtusių skaičių yra Italija su daugiau kaip 9 tūkst. koronaviruso atvejų.
Naujienų portalas tv3.lt primena, kad Lenkija imasi priemonių kaip įmanoma geriau užkardyti koronaviruso plitimą šalyje ir įvedė papildomas priemones visuose savo pasieniuose – pasieniečiai tikrina atsitiktinių automobilių keleivių kūno temperatūrą. Šios priemonės įvestos antradienį 12 val.. Apie tai pranešė Valstybės sienos apsaugos tarnyba.
Antradienį buvo paskelbtos ir naujos rekomendacijos darbdaviams, siūlant veiklą organizuoti nuotoliniu būdu.
Pagrindinės rekomendacijos dėl koronaviruso
Koronavirusas yra naujos struktūros koronavirusas, kuris niekada anksčiau nebuvo sukėlęs infekcijų žmonėms. Pagrindiniai jo simptomai yra panašūs į gripo: karščiavimas, kosulys, apsunkęs kvėpavimas ir kiti kvėpavimo sutrikimai.
Sunkesniais atvejais koronavirusai sukelia plaučių uždegimą, sunkų ūmų respiracinį sindromą, inkstų nepakankamumą ar mirtį.
Įtariamu atveju laikomas toks atvejis, kai žmogui pasireiškia ūmi kvėpavimo takų infekcija, t. y., jaučiamas bent vienas iš šių simptomų: kosulys, karščiavimas, apsunkintas kvėpavimas, ir 14 dienų laikotarpiu iki simptomų pradžios atitinka bent vieną iš šių epidemiologinių kriterijų: arba žmogus turėjo artimą sąlytį su patvirtintu ar tikėtinu COVID-19 atveju, arba keliavo į Kiniją, Šiaurės Italiją, Honkongą, Iraną, Japoniją, Pietų Korėją ir Singapūrą, arba dirbo aplinkoje, kurioje buvo gydomi asmenys, sergantys COVID-19. Tokiu atveju reikėtų kreiptis į Bendrąjį pagalbos centrą, telefonu 112.
Taip pat informuojama, kad atnaujinta, kokioms sąlygoms esant žmogus bus tiriamas dėl koronaviruso infekcijos. Papildomos sąlyga, jog galimai sergančiu žmogus laikomas ir tada, kai jam pasireiškia sunki ūmi kvėpavimo takų infekcija (staiga prasideda karščiavimas, kosulys, apsunkintas kvėpavimas) ir jam reikalinga hospitalizacija, tačiau nenustatoma šių simptomų priežastis. Paprastai tariant, atmetamos visos kitos galimos diagnozės, visi kiti galimi susirgimai.
Tie, kurie lankėsi nurodytose šalyse, prašoma registruotis užpildant Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) interneto svetainėje pateikiamą anketą bei dvi savaites vengti artimų socialinių kontaktų, nesilankyti dideliuose renginiuose, nesinaudoti viešuoju transportu ir pan.
Esant galimybei reikėtų dirbti iš namų, šiam laikotarpiui gali būti išduodamas ir nedarbingumas. Daugiau informacijos apie tai galima rasti NVSC puslapyje.
Taip pat patariama stebėti savo sveikatos būklę (matuoti kūno temperatūrą, stebėti, ar nepasireiškia kvėpavimo takų infekcijoms būdingi simptomai – kosėjimas, dusulys ir kt.).
Jei kitaip sunegalavote, bet nesilankėte minėtose šalyse, dėl sveikatos būklės reikėtų kreiptis į savo šeimos gydytoją.
Specifinio gydymo nuo naujojo koronaviruso sukeltos infekcijos nėra, taikomas tik simptominis gydymas. Susirgusieji gali būti visiškai išgydyti, priklausomai nuo jų sveikatos būklės bei nuo to, kada pradedamas taikyti gydymas.
Norint išvengti koronaviruso patariama laikytis bendrųjų higienos taisyklių: plauti, dezinfekuoti rankas, laikytis čiaudėjimo ir kosėjimo etiketo.
***
Čaplinskas: koronavirusas pavojingesnis vyresnio amžiaus žmonėms: