Seimo nariai ketvirtadienį išklausė Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) praėjusių metų veiklos ataskaitą ir, šalia kitų rekomendacijų, palinkėjo tarnybai stiprinti bendravimo su žiniasklaida įgūdžius.
Toks siūlymas įrašytas Seimo nutarime, kuriuo patvirtinta 2007 metų veiklos ataskaita.
„Siūlyti STT (...) gerinti visuomenės informavimą apie atsakomybę už korupcinio pobūdžio veikas, STT veiklą, stiprinti pareigūnų bendravimo su žiniasklaida įgūdžius“, - rašoma viename nutarimo, kuriam ketvirtadienį buvo galutinai pritarta, straipsnių.
Savo pasisakymuose plėtoti bei puoselėti STT bendravimo su žiniasklaida įgūdžius siūlė ir atskiri parlamentarai.
Nors iš esmės parlamentarai buvo patenkinti tiek ataskaitos turiniu, tiek šios tarnybos veikla apskritai, bet visiškai kritikos strėlių išvengta nebuvo. „Tvarkos ir teisingumo“ frakcijai priklausantis Rimantas Smetona prisiminė, jog kuriant naują atominę jėgainę statysiančią bendrovę „Leo LT“, STT nepradėjo jokio tyrimo, nors viešojoje erdvėje būta spėliojimų, kad projektas yra didžiausia „šimtmečio afera“.
„Ar kas nors galite patikėti, kad spectarnybos neturėjo signalų, informacijos ar įtarimų apie šį rengiamą galimą nusikaltimą? Mes nematėme, kaip pareigūnai su kaukėmis ar be jų uždeda antrankius premjerui ir jo patarėjams. Jeigu mes nieko nematome ir nieko negirdime, aš galvoju: arba STT negavo informacijos (kas mažai tikėtina), arba gavo, bet ją užgniaužė savo sprendimais ar kam nors patarus“, - įvairias galimybes svarstė R.Smetona.
Pasak jo, pirmuoju atveju STT darbą reiktų vertinti kaip ypač prastą, nors čia pat pabrėžė netikintis tokia versija. Antruoju atveju - situacija, anot R.Smetonos, turėtų būti vertinama kaip galimas nusikaltimas.
Tuo metu kitas „tvarkietis“ Juslius Veselka džiūgavo, jog tarnyba atsisakė neva anksčiau galiojusios praktikos - pamokslauti dėl korupcijos.
Dar vienas šios frakcijos narys Petras Gražulis ypač teigiamai įvertino dabartinio STT vadovo Žimanto Pacevičiaus darbą, palyginęs jį su buvusiu šios tarnybos vadovu Povilu Malakausku, kuris šiuo metu vadovauja Valstybės saugumo departamentui (VSD). Pasak politiko, P.Malakauskas buvo linkęs „pamokslauti“, o Ž.Pacevičius imasi realių veiksmų.
Tačiau kai kurie parlamentarai pabrėžė, jog Ž.Pacevičius turėtų susirūpinti operatyvinės informacijos nutekėjimu, nes žiniasklaidoje kartkartėmis atsiduria informacija apie slaptas operacijas ar ikiteisminius tyrimus.
Tuo metu pats STT vadas, anksčiau skaitydamas savo pranešimą, pabrėžė, jog net pradėjus „kontroliuoti“ tam tikro asmens mobilaus ryšio telefoną apie tai žinos mažiausiai 5 institucijos, todėl esą sukontroliuoti šiuo procesus nėra taip paprasta.