Valstybės saugumo departamento parlamentarams pateiktoje medžiagoje apie verslo įtaką procesams valstybėje rašoma, kad koncernas „MG Baltic“ dėl savo destruktyvios veiklos pripažįstamas grėsme nacionaliniam saugumui. Taip pat atskleidžiami koncerno ryšiai su politinėmis partijomis, valstybės institucijomis ir teisėsauga.
Būtina viską paviešinti
Reaguodamas į žvalgybos paviešintą situaciją, premjeras Saulius Skvernelis akcentavo, kad tai – tik dalis informacijos, todėl reikia sulaukti, kol visuomenę pasieks visa informacija.
„Aš manau, kad reikia viešinti maksimaliai viską. Aišku, reikia nepakenkti esamiems tyrimams, bet Lietuvos žmonės turi žinoti pilną vaizdą, kas vyko Lietuvoje paskutinį dešimtmetį“, - žurnalistams Seime sakė S. Skvernelis.
Paklaustas, ar galima tikėtis, jog po paviešintos informacijos teisėsauga imsis ikiteisminių tyrimų, S. Skvernelis pastebėjo, kad ne visa informacija tampa ikiteisminiais tyrimais.
„Kai kuriems politikams yra per sudėtingas uždavinys kriminalinės žvalgybos informacija ir žvalgybos informacija. Ši informacija, kuri susijusi daugiau su žinojimu, ne visada realizuojama per ikiteisminius tyrimus. Žinojimas yra viena, įrodinėjimas yra kitas dalykas“, - teigė S. Skvernelis.
Savo tyrimo neatsisakys
VSD paviešinta informacija nenustebino Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos pirmininko Ramūno Karbauskio, anaiptol, jis teigia, kad, jei ne valstiečiai – ši informacija nebūtų pasiekusi dienos šviesos.
„Turime situaciją, kurioje visi turime susivokti, kad šitoje valstybėje viskas buvo sprendžiama per interesus, kur verslo grupės su politikais susijusios. Aš džiaugiuosi, kad visuose tuose vertinimuose neskamba valstiečių pavadinimas. Manau, jeigu mes nebūtume rinkimų laimėję, tai jūs nieko dabar nežinotumėte“, - žurnalistams Seime sakė R. Karbauskis.
VSD pažymi, kad „MG Baltic“ įvairias kanalais bandė daryti įtaką įvairios partijoms ir politikams, tačiau R. Karbauskis taip ir neatsakė, ar pats sulaukė spaudimo iš koncerno.
„Aš pasakysiu viena, jei aš galėčiau vertinti iš savo varpinės, pasakysiu, kad netikros žinios, kurios buvo skleidžiamos, dabar geriau supranti, kodėl, ir gali paaiškinti priežastinį ryšį, kodėl ir kas kokiu momentu buvo daroma. Dabar aišku, kad mes užmynėme labai daug interesų, matyt, farmacija, alkoholis, kai skaitai tą informaciją, kuri viešojoje erdvėje, suprantu, kad tie interesai buvo ginami visais būdais“, - sakė R. Karbauskis.
Nepaisant VSD paviešintos informacijos, kuri atskleidžia platesnį įvykių vaizdą, valstiečiai neketina atsisakyti tyrimo dėl prezidentės Dalios Grybauskaitės susirašinėjimo su buvusiu liberalų lyderiu Eligijumi Masiuliu.
Bandė užvaldyti valstybę
Tuo metu Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų pirmininkas Gabrielius Landsbergis koncerno veiksmus tiesiai šviesiai vadina bandymu užvaldyti valstybę.
„Akivaizdu, kad buvo mėginama užvaldyti valstybę ir kai kuriais atvejais tai bemaž pavyko. Susisiekiant su visomis partijomis, siūlant dalykus. Dalis to kelia labai didelį nerimą. Vieninteliai klausimai, kurie išlieka, ar tai visa medžiaga, kuri išviešinta, ar jos bus daugiau. Raginčiau dabar atskleisti viską, tų užtušavimų galėtų nebebūti, juo labiau, kad visi mėginame atspėti, kas ten užtušuota“, - žurnalistams Seime kalbėjo G. Landsbergis.
Tiesa, G. Landsbergis pripažįsta Seimo koridoriuose girdėjęs gandų apie VSD išraše pateikiamą informaciją. Konservatorių lyderis stebisi, kodėl daugiau nei 10 metų gaudama iš VSD informaciją Specialiųjų tyrimų tarnyba nesiėmė tyrimų.
Užvaldė daugumą ministerijų
VSD rašte parlamentarams teigiama, kad žurnalistas Tomas Dapkus, būdamas verslo koncerno „MG Baltic“ vadovų tarpininku, užsiėmė šantažo požymių turinčia veikla. VSD įvardija T. Dapkų kaip pagrindinį veikiantį „MG Baltic“ atstovą koncernui siekiant padaryti įtaką statybų ir infrastruktūros projektams Teisingumo ministerijai pavaldžiose institucijose, Kalėjimų departamente, Registrų centre.
Apibūdindama „MG Baltic“ įdirbį skirtingose srityse VSD nurodo, jog pagrindiniai veikiantys koncerno atstovai daugeliu atveju buvo jo prezidentas Darius Mockus, buvęs viceprezidentas Raimondas Kurlianskis, valdybos narys Romanas Raulynaitis.
Žvalgyba rašte apžvelgia koncerno įtakas politinėms partijoms bei tvirtina, kad į koncerno interesų lauką pateko Seimas, dešimt ministerijų ir keturios institucijos – Valstybinė mokesčių inspekcija, Viešųjų pirkimų tarnyba, Konkurencijos taryba, LRT komisija.